OpenAI-ը 2026 թվականին ակնկալում է ավելի քան 40 մլրդ դոլարի հասույթ
ChatGPT-ի ամերիկյան մշակողը նախատեսում է տարեկան հասույթը հասցնել 40 մլրդ դոլարի։ Ֆինանսական ցուցանիշները սատարում են OpenAI-ի՝ բորսա դուրս գալու ծրագրերին, թեև ավելի վաղ հաղորդվում էր IPO-ի հետաձգման մասին՝ մինչև 2027 թվական։ Աճի հիմնական շարժիչ ուժը դարձել են բաժանորդագրությունների վաճառքը և գովազդային եկամուտները։
Արհեստական բանականության համակարգեր մշակող ամերիկյան OpenAI ընկերությունն ակնկալում է ընթացիկ տարվա արդյունքներով ստանալ ավելի քան 40 միլիարդ դոլարի հասույթ։ Այս ցուցանիշները պետք է ամրապնդեն կազմակերպության դիրքերը բորսա դուրս գալուց (IPO) առաջ, հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրների։
Բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման հարցը ԶԼՄ-ներում բարձրացվել էր ավելի վաղ։ Մայիսին Wall Street Journal-ը գրում էր OpenAI-ի՝ բորսա մոտալուտ դուրս գալու մասին։ Սակայն արդեն հունիսի վերջին New York Times-ին հայտնի դարձավ, որ ընկերությունը մտադիր է տեղաբաշխումը հետաձգել մինչև 2027 թվականը։
Իրավիճակին ծանոթ Bloomberg-ի աղբյուրների տվյալներով՝ OpenAI-ի ընթացիկ ֆինանսական ցուցանիշները թույլ են տալիս կանխատեսել 40 միլիարդ դոլարը գերազանցող տարեկան հասույթ։ Դա մոտավորապես կրկնակի կգերազանցի 2025 թվականի վերջին արձանագրված աճի տեմպերը և ընկերությանն ամուր հիմք կապահովի Ուոլ Սթրիթ դուրս գալու համար։
Ինչպես նշում է գործակալությունը, վերջին ամիսներին ընկերության եկամուտները նկատելիորեն աճել են։ Դրան նպաստել է, մասնավորապես, ԱԲ-ի միջոցով կոդ գրելու համար նախատեսված ծրագրային ապահովման ուղղության զարգացումը։ Բացի այդ, դրական դինամիկան ապահովել են բաժանորդագրությունների վաճառքը և ձևավորվող գովազդային բիզնեսը։ Ընդ որում՝ աճ է դիտվում նաև սպառողական հիմնական սեգմենտում։
Ավելի վաղ OpenAI-ի ֆինանսական տնօրեն Սառա Ֆրայարը հայտարարել էր, որ 2025 թվականի արդյունքներով ընկերության հասույթը գերազանցել է 20 միլիարդ դոլարը։
Հիշեցնենք, որ OpenAI-ն ChatGPT չաթբոտի ստեղծողն է։ Ծառայությունը հսկայական ժողովրդականություն ձեռք բերեց 2022 թվականի նոյեմբերի վերջին գործարկվելուց հետո՝ մեկ շաբաթից էլ պակաս ժամանակում հավաքելով առաջին միլիոն օգտատերերին։ 2015 թվականին ընկերության համահիմնադիրներից էր ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը, սակայն նա հետագայում դադարեցրեց համագործակցությունը ստարտափի հետ։

The American developer of ChatGPT, OpenAI, expects to achieve an annual revenue of over $40 billion. Financial indicators support OpenAI's plans to go public, although earlier reports indicated a delay of the IPO until 2027. The main drivers of growth have been subscription sales and advertising revenues.
The American company OpenAI, which develops artificial intelligence systems, expects to generate more than $40 billion in revenue for the current year. These figures are expected to strengthen the company's position ahead of its IPO, according to Bloomberg, citing informed sources.
The issue of primary public offering of shares had been raised in the media earlier. In May, the Wall Street Journal reported on OpenAI's imminent IPO. However, by the end of June, the New York Times learned that the company intended to postpone the offering until 2027.
According to sources familiar with the situation, OpenAI's current financial indicators allow for a forecast of annual revenue exceeding $40 billion. This would approximately double the growth rates recorded at the end of 2025 and provide the company with a solid foundation for its Wall Street debut.
As the agency notes, the company's revenues have significantly increased in recent months. This has been facilitated, in particular, by the development of software for coding through AI. Additionally, positive dynamics have been supported by subscription sales and the emerging advertising business. Furthermore, growth is also observed in the core consumer segment.
Earlier, OpenAI's CFO Sarah Fryar stated that the company's revenue exceeded $20 billion for the year 2025.
It is worth noting that OpenAI is the creator of the ChatGPT chatbot. The service gained immense popularity after its launch in late November 2022, gathering its first million users in less than a week. In 2015, one of the co-founders of the company was American entrepreneur Elon Musk, but he later ceased collaboration with the startup.