OpenAI-ը 2026 թվականին ակնկալում է ավելի քան 40 մլրդ դոլարի հասույթ
ChatGPT-ի ամերիկյան մշակողը նախատեսում է տարեկան հասույթը հասցնել 40 մլրդ դոլարի։ Ֆինանսական ցուցանիշները սատարում են OpenAI-ի՝ բորսա դուրս գալու ծրագրերին, թեև ավելի վաղ հաղորդվում էր IPO-ի հետաձգման մասին՝ մինչև 2027 թվական։ Աճի հիմնական շարժիչ ուժը դարձել են բաժանորդագրությունների վաճառքը և գովազդային եկամուտները։
Արհեստական բանականության համակարգեր մշակող ամերիկյան OpenAI ընկերությունն ակնկալում է ընթացիկ տարվա արդյունքներով ստանալ ավելի քան 40 միլիարդ դոլարի հասույթ։ Այս ցուցանիշները պետք է ամրապնդեն կազմակերպության դիրքերը բորսա դուրս գալուց (IPO) առաջ, հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրների։
Բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման հարցը ԶԼՄ-ներում բարձրացվել էր ավելի վաղ։ Մայիսին Wall Street Journal-ը գրում էր OpenAI-ի՝ բորսա մոտալուտ դուրս գալու մասին։ Սակայն արդեն հունիսի վերջին New York Times-ին հայտնի դարձավ, որ ընկերությունը մտադիր է տեղաբաշխումը հետաձգել մինչև 2027 թվականը։
Իրավիճակին ծանոթ Bloomberg-ի աղբյուրների տվյալներով՝ OpenAI-ի ընթացիկ ֆինանսական ցուցանիշները թույլ են տալիս կանխատեսել 40 միլիարդ դոլարը գերազանցող տարեկան հասույթ։ Դա մոտավորապես կրկնակի կգերազանցի 2025 թվականի վերջին արձանագրված աճի տեմպերը և ընկերությանն ամուր հիմք կապահովի Ուոլ Սթրիթ դուրս գալու համար։
Ինչպես նշում է գործակալությունը, վերջին ամիսներին ընկերության եկամուտները նկատելիորեն աճել են։ Դրան նպաստել է, մասնավորապես, ԱԲ-ի միջոցով կոդ գրելու համար նախատեսված ծրագրային ապահովման ուղղության զարգացումը։ Բացի այդ, դրական դինամիկան ապահովել են բաժանորդագրությունների վաճառքը և ձևավորվող գովազդային բիզնեսը։ Ընդ որում՝ աճ է դիտվում նաև սպառողական հիմնական սեգմենտում։
Ավելի վաղ OpenAI-ի ֆինանսական տնօրեն Սառա Ֆրայարը հայտարարել էր, որ 2025 թվականի արդյունքներով ընկերության հասույթը գերազանցել է 20 միլիարդ դոլարը։
Հիշեցնենք, որ OpenAI-ն ChatGPT չաթբոտի ստեղծողն է։ Ծառայությունը հսկայական ժողովրդականություն ձեռք բերեց 2022 թվականի նոյեմբերի վերջին գործարկվելուց հետո՝ մեկ շաբաթից էլ պակաս ժամանակում հավաքելով առաջին միլիոն օգտատերերին։ 2015 թվականին ընկերության համահիմնադիրներից էր ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը, սակայն նա հետագայում դադարեցրեց համագործակցությունը ստարտափի հետ։

Американский разработчик ChatGPT, компания OpenAI, ожидает, что её годовая выручка достигнет 40 миллиардов долларов. Финансовые показатели поддерживают планы OpenAI по выходу на биржу, хотя ранее сообщалось о переносе IPO на 2027 год. Основным двигателем роста стали продажи подписок и рекламные доходы.
Компания OpenAI, разрабатывающая системы искусственного интеллекта, ожидает получить более 40 миллиардов долларов выручки по итогам текущего года. Эти показатели должны укрепить позиции компании перед выходом на биржу (IPO), сообщает агентство Bloomberg, ссылаясь на осведомленные источники.
Вопрос первичного публичного размещения акций поднимался в СМИ ранее. В мае Wall Street Journal писал о скором выходе OpenAI на биржу. Однако уже в конце июня New York Times стало известно, что компания намерена отложить размещение до 2027 года.
По данным источников Bloomberg, текущие финансовые показатели OpenAI позволяют прогнозировать выручку, превышающую 40 миллиардов долларов. Это примерно вдвое превысит темпы роста, зафиксированные в конце 2025 года, и обеспечит компании прочную основу для выхода на Уолл-стрит.
Как отмечает агентство, в последние месяцы доходы компании значительно возросли. Это было обусловлено, в частности, развитием программного обеспечения для написания кода с помощью ИИ. Кроме того, положительная динамика обеспечена продажами подписок и формирующимся рекламным бизнесом. При этом рост наблюдается также в основном потребительском сегменте.
Ранее финансовый директор OpenAI Сара Фрайар заявила, что по итогам 2025 года выручка компании превысила 20 миллиардов долларов.
Напомним, что OpenAI является создателем чат-бота ChatGPT. Сервис приобрел огромную популярность после запуска в конце ноября 2022 года, собрав первых миллион пользователей менее чем за неделю. В 2015 году одним из соучредителей компании был американский предприниматель Илон Маск, однако он позже прекратил сотрудничество со стартапом.