OPEC-ի ընդհանուր նավթի արտադրությունը հուլիսին աճել է 1.17 միլիոն բարել օրական՝ հունիսից, քանի որ շատ Պարսից ծոցի արտադրողներ վերականգնեցին որոշ արտադրություն, որը երեք ամիս փակ էր Հորմուզի նեղուցի պատճառով:
11 անդամ ունեցող OPEC-ի արտադրությունը հուլիսին հասել է 19.85 միլիոն բարել օրական, շարունակելով ամսական աճը երկրորդ ամիսը:
Հուլիսին արտադրության աճը գլխավորել են Իրաքն ու Քուվեյթը, իսկ Իրանը նույնպես բարձրացրել է իր արտադրությունը:
OPEC+ վերջին հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ սեպտեմբերից արտադրության նպատակները կբարձրացվեն ևս 188,000 բարել օրական:

OPEC's total oil production jumped by 1.17 million barrels per day in July from June as many Gulf producers restored some output that was shut in for three months due to the closed Strait of Hormuz.
Output at the 11-member OPEC rose to 19.85 million bpd in July, extending the monthly increases for the second consecutive month.
The July increase in output was led by Iraq and Kuwait, with Iraq showing the biggest monthly rise in production.
At OPEC+'s latest meeting earlier this month, the group said it would boost production targets by another 188,000 bpd from September.