Լուրեր | 2026/08/08 09:00
Նավթի շուկաները շարունակում են մնալ պեսիմիստական, չնայած Բлижավոր Արևելքում շարունակվող խառնաշփոթին, քանի որ առևտրականները հույս ունեն դիվանագիտական breakthroughs-ի վրա։ Ֆիզիկական նավթի շուկաները մնում են խիստ, իսկ IEA-ն գնահատում է, որ գլոբալ արտադրությունը դեռևս 9.4 միլիոն բարել օրականով ցածր է նախապատերազմական մակարդակներից:
Չնայած Բлижավոր Արևելքում շարունակվող մարտական գործողություններին և պատերազմի ընդլայնմանը Կարմիր ծովում, նավթի առևտրականները հիմնականում մնում են պեսիմիստական, հույս ունենալով արագ խաղաղության համաձայնության:
Այս շաբաթ, Brent նավթի գինը ընկել է 80 դոլարից ցածր, իսկ WTI-ն՝ 75 դոլարից, երբ ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց, որ խաղաղության բանակցությունները ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև վերականգնվել են:
Իրանի խորհրդարանը քննարկում է մի օրինագիծ, որը արգելում է ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և այլ «հակառակորդ» նավերի մուտքը Հորմուզի նեղուց:
Վերջին նորությունները, որոնք վերաբերում են նավթի մատակարարման սահմանափակումներին, ստիպել են առևտրականներին ուշադրություն դարձնել, և նավթի գները բարձրացել են:

Торговцы нефтью остаются пессимистичными, несмотря на углубление конфликтов на Ближнем Востоке
Нефтяные рынки остаются пессимистичными, несмотря на продолжающиеся беспорядки на Ближнем Востоке, поскольку трейдеры делают ставку на дипломатическое прорыв. Физические нефтяные рынки остаются напряженными, и МЭА оценивает, что глобальное производство все еще на 9,4 миллиона баррелей в день ниже допандемийных уровней.
Несмотря на продолжающиеся боевые действия на Ближнем Востоке и расширение войны в Красном море, нефтяные трейдеры остаются в основном пессимистичными, надеясь на быстрое мирное соглашение.
На этой неделе цена на нефть Brent упала ниже 80 долларов за баррель, а WTI опустилась ниже 75 долларов после того, как президент США заявил, что мирные переговоры между США и Ираном возобновились.
Иранский парламент обсуждает законопроект, который запрещает доступ к Ормузскому проливу для судов США, Израиля и других "враждебных" судов.
Последние новости, касающиеся ограничений на поставки нефти, привлекли внимание трейдеров, и цены на нефть выросли.