Նավթի գները գտնվում են երկրորդ շաբաթական աճի ճանապարհին, քանի որ Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հեռանկարները նվազում են ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ կիրառվող "ամենաթեժ պատժամիջոցների" սպառնալիքների ֆոնին: Այս պահին Brent նավթի գինը կազմում է $93.50 մեկ բարել, իսկ West Texas Intermediate (WTI) նավթի գինը՝ $86.43 մեկ բարել:
Այս աճը սկսվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից տարածված հայտարարությունից հետո, որտեղ նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է "էկոնոմիկայի պատերազմ և մեկուսացում unprecedented մասշտաբով" Իրանի դեմ:
Իրանի նկատմամբ տնտեսական ճնշման արշավի մանրամասները կհրապարակվեն երկուշաբթի օրը, իսկ Reuters-ի հաղորդմամբ, ԱՄՆ-ն կփորձի աջակցություն ստանալ Չինաստանից:

Цены на нефть растут второй подряд неделю на фоне напряженности с Ираном
Цены на нефть находятся на пути ко второму подряд недельному росту, поскольку перспективы мира на Ближнем Востоке ухудшаются на фоне угроз США ввести "самые жесткие санкции в истории" против Ирана. В настоящее время цена на нефть Brent составляет $93.50 за баррель, а цена на West Texas Intermediate (WTI) составляет $86.43 за баррель:
Рост цен последовал за заявлением президента Трампа в социальных сетях, в котором он сообщил, что США готовятся к "экономической войне и изоляции беспрецедентного масштаба" против Ирана:
Детали экономического давления будут раскрыты в понедельник, при этом Reuters сообщает, что США будут искать поддержку для этой кампании от Китая:
Поддержка Китая под вопросом, так как он является крупнейшим покупателем уже санкционированной иранской нефти: