Նավթի գները բարձրացել են ուրբաթ օրը, քանի որ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ իր նավային շրջափակումը Իրանի նավահանգիստների նկատմամբ կարող է շարունակվել "անվերջ", ինչը նորից մտահոգություններ է առաջացրել էներգիայի հոսքերի շուրջ Հորմուզի նեղուցում:
Բրենտ նավթի ֆյուչերսները, միջազգային նավթի գնի չափանիշը, 1.8% բարձրացել է մինչև $88.64 մեկ բարելի համար, իսկ ԱՄՆ-ի Արևմտյան Տեխասի միջին (WTI) նավթի ֆյուչերսները բարձրացել են 2% -ով մինչև $82.89:
Մեկնարկային շաբաթվա ընթացքում երկու չափանիշները 2% նվազել էին հինգշաբթի օրը, սակայն շարունակում են բարձրանալ մոտ 4%:
Ուրբաթ օրվա բարձրացումը հետևում է ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսսենտի նախազգուշացումներին, որոնք տրվել են Newsmax-ի հետ հարցազրույցում, որտեղ նա նշել է Իրանի "տնտեսական մեկուսացման" միջոցների մասին, որոնք "մինչ այժմ չեն եղել":
Բեսսենտի մեկնաբանությունները գալիս են այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Պիթ Հեգսեթը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի ուժերը կարող են պահպանել Իրանի նավահանգիստների շուրջ անսահմանափակ շրջափակում:
Այս նախազգուշացումները գալիս են այն բանից հետո, երբ Միացյալ Արաբական Էմիրությունները հայտնել են, որ Իրանը հարձակվել է երկու նավերի վրա, որոնք պատկանում են պետական Abu Dhabi National Oil Company-ին:
Հինգշաբթի օրը գները նվազել են, երբ Էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը պնդել է, որ նավթի արտահանումները, որոնք անցնում են նեղուցով, այժմ ավելի բարձր են, քան շատ անկախ գնահատականներ:
Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը հինգշաբթի օրը հայտնել է, որ գլոբալ նավթի պահանջարկը այս տարի սպասվում է, որ կնվազի ավելի շատ, քան նախկինում սպասվում էր:

Цены на нефть выросли в пятницу после того, как США заявили, что их морская блокада иранских портов может продолжаться "бесконечно", что вновь вызвало опасения по поводу потоков энергии через критически важный Ормузский пролив.
Фьючерсы на нефть Brent, международный эталон цены на нефть, выросли на 1,8% до $88,64 за баррель, в то время как фьючерсы на нефть West Texas Intermediate (WTI) поднялись на 2% до $82,89.
Оба эталона упали на 2% в четверг, но остаются на пути к недельному росту около 4% после устойчивого ралли.
Рост цен в пятницу последовал за предупреждениями министра финансов США Скотта Бессента в интервью Newsmax о мерах, направленных на "экономическую изоляцию" Ирана, которые "никогда не видели".
Комментарии Бессента прозвучали после того, как министр обороны США Пит Хегсет сообщил журналистам, что силы США могут поддерживать бесконечную блокаду иранских портов.
Предупреждения поступили после того, как Объединенные Арабские Эмираты сообщили в четверг вечером, что Иран атаковал два судна, принадлежащие государственной компании Abu Dhabi National Oil Company, которые проходили через пролив.
В четверг цены снизились после того, как министр энергетики Крис Урайт заявил, что экспорт нефти через пролив теперь выше, чем многие независимые оценки.
Международное энергетическое агентство сообщило в среду, что глобальный спрос на нефть ожидается, что упадет больше, чем ожидалось ранее в этом году на фоне продолжающегося давления вокруг пролива.