Լուրեր | 2026/08/06 17:09
Նավթի գները բարձրացել են հինգշաբթի օրը, երբ Իրանի պետական լրատվամիջոցները հրապարակել են սահմանափակող պայմաններով նախագիծ՝ Օրմուզի նեղուցում նավերի երթևեկության համար:
Brent նավթը, միջազգային չափանիշը, բարձրացել է 3.6%-ով՝ հասնելով $82.36 մեկ բարելի համար, իսկ ԱՄՆ-ի West Texas Intermediate-ը՝ 2.8%-ով՝ հասնելով $77.30:
Այս շաբաթ գները նվազել են մոտ 8%-ով, քանի որ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը CNBC-ին ասել էր, որ Օրմուզի ազատ երթևեկության համաձայնագիր կարող է հրապարակվել արդեն չորեքշաբթի:
Համաձայն տեղեկությունների, Իրանը և Օմանը աշխատում են համաձայնագրի վրա, որը սահմանում է Օրմուզում երթևեկության ուղիները: Ներքին երթևեկությունը պետք է անցնի Իրանի ջրերով, իսկ դուրս եկող երթևեկությունը՝ Օմանյան ջրերով:
Սակայն Իրանի պետական լրատվական գործակալությունը Fars հինգշաբթի օրը հրապարակել է նախնական նախագիծ, որը սահմանում է ավելի սահմանափակող պայմաններ նավերի երթևեկության համար Օրմուզում: Նախագիծը գտնվում է Իրանի խորհրդարանի հանձնաժողովի վերանայման փուլում:
Նախագծի համաձայն, Իրանը արգելելու է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի նավերի անցումը նեղուցով: Այլ երկրներ, որոնք վնաս են հասցրել Իրանին, չեն կարողանա անցնել մինչև փոխհատուցում չվճարեն:
Թեհրանը նախատեսում է տուգանքներ կիրառել խախտողների նկատմամբ, որոնք կկազմեն 20% նավի բեռի արժեքից:
Այս ընթացքում Իրանի Հութի դաշնակիցները Յեմենում հայտարարել են, որ հարձակվել են սաուդյան զորքերի վրա:
Այլ նավակներ հաղորդել են, որ լսել են երկու պայթյուն Օմանյան ափի մոտ, երբ անցնում էին Օրմուզի նեղուցով:

Цены на нефть растут после публикации Ираном ограничительного плана для Ормузского пролива
Цены на нефть выросли в четверг после того, как иранские государственные СМИ опубликовали проект плана с ограничительными условиями для судоходства в Ормузском проливе.
Нефть марки Brent, международный эталон, подорожала на 3,6% до $82,36 за баррель. Американская нефть West Texas Intermediate выросла примерно на 2,8% до $77,30.
Цены упали примерно на 8% на этой неделе после того, как министр финансов Скотт Бессент сообщил CNBC во вторник, что соглашение о свободном проходе через Ормуз может быть достигнуто уже в среду.
Соглашение пока не было объявлено, но сообщается, что Иран и Оман работают над соглашением, которое определяет маршруты транзита в Ормузе. Входящий трафик будет проходить через иранские воды, а исходящий — через оманы.
Однако иранское государственное информационное агентство Fars в четверг опубликовало первоначальный проект плана, который установил гораздо более ограничительные условия для судоходства через Ормуз. План находится на рассмотрении иранского парламентского комитета.
Согласно предполагаемому проекту, Иран запретит проход судов США и Израиля через пролив. Другие страны, которые нанесли ущерб Ирану, не смогут проходить, пока не будет выплачена компенсация.
Тегеран введет штрафы для нарушителей в размере 20% от стоимости груза на борту судна.
Тем временем, союзники Ирана Хути в Йемене заявили в четверг, что атаковали концентрации саудовских войск.
Другой танкер сообщил о двух взрывах у побережья Омана во время транзита через Ормуз, согласно отчету инцидента от Центра морской торговли Великобритании. Экипаж и судно в безопасности.