Oil գների անկում՝ ԱՄՆ-ի Իրանի դեմ ամենադաժան պատժամիջոցների սպասումով
Նավթի գները անկում են ապրում, քանի որ ներդրողները սպասում են Վաշինգտոնի կողմից Իրանի դեմ հայտարարված ամենադաժան պատժամիջոցների մանրամասներին:
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը նախատեսում է այսօր ներկայացնել Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթ:
ԱՄՆ-ի նավթի չափանիշը՝ West Texas Intermediate, անկում է ապրել մոտ 1.62%-ով՝ հասնելով $85.65 մեկ բարելի համար, իսկ միջազգային չափանիշը՝ Brent, կորցրել է 1.38%՝ հասնելով $93.09 մեկ բարելի համար:
Բեսենտը նշել է, որ «առավոտյան սկսվում է տնտեսական D-Day՝ հակառակորդի դեմ ամենամեծ ֆինանսական հարձակումն ever»:
Նա CNBC-ին ասել է, որ Վաշինգտոնը նպատակ ունի «կործանել» Իսլամական Հանրապետությունը՝ կիրառելով «պատժամիջոցների ամենադաժան փաթեթը պատմության մեջ»:
Իրանը, սակայն, հակադարձել է սպառնալիքներին՝ նշելով, որ ունի միջոցներ «հակառակորդի պատերազմի բացասական ազդեցությունները հակազդելու համար»:
Ավստրալիայի Կոմոնվելթ բանկը սպասում է, որ նավթի գները կմնան անկայուն երկրորդ կեսում, քանի որ շուկաները գնահատում են, թե արդյոք ԱՄՆ-ի ջանքերը հաջողակ կլինեն:

Цены на нефть падают в ожидании 'самых жестких' санкций США против Ирана
Цены на нефть упали, так как инвесторы ожидают подробностей о том, что Вашингтон объявил о своих самых жестких санкциях против Ирана.
Министр финансов США Скотт Бессент собирается представить новый пакет санкций против Ирана позже в тот же день.
Фьючерсы на West Texas Intermediate, американский эталон, упали примерно на 1,62% до $85,65 за баррель. Эталон Brent, международный эталон, потерял 1,38% до $93,09 за баррель.
Бессент заявил, что «на рассвете начинается экономический День Д — величайшая финансовая атака, когда-либо организованная против противника».
Он также сообщил CNBC на прошлой неделе, что Вашингтон намерен «разрушить» Исламскую Республику с помощью «самых жестких санкций в истории», призывая союзников США и другие страны разорвать экономические связи с Тегераном.
Тем не менее, Иран отверг угрозы. Корпус стражей Исламской революции заявил, что Тегеран имеет способы «противостоять негативным последствиям войны врага» и может «легко установить экономические отношения с другими странами».
Коммерческий банк Австралии ожидает, что цены на нефть останутся волатильными во второй половине года, поскольку рынки оценивают, удастся ли США экономически изолировать Иран.