Օգոստոսի 20-ի նիստում կառավարությունը կքննարկի իր իսկ ծրագիրը:
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 151-րդ հոդվածի համաձայն՝ Կառավարության կազմավորումից հետո՝ քսանօրյա ժամկետում, վարչապետն Ազգային ժողով է ներկայացնում Կառավարության ծրագիրը» ասվում է Կառավարության օգոստոսի 20-ի նիստի օրակարգում ներառած նոր կառավարության ծրագիրը հաստատելու որոշման հիմնավորման մեջ:
«Վերոնշյալի կատարումն ապահովելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ մշակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը հիմնված է «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության, 2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինի վրա:
Կառավարության ծրագիրը ներառում է՝
- Նախաբան
- Արտաքին քաղաքականություն և անվտանգություն
- Մարդկային կապիտալ և բարեկեցություն
- Տնտեսական վերափոխում
- Քաղաքաշինություն և ենթակառուցվածքներ
- Ժողովրդավարություն, արդարադատություն և կոռուպցիայի դեմ պայքար
- Ինստիտուցիոնալ զարգացում
- Ամփոփում
Ազգային ժողովի կողմից Կառավարության ծրագրի հավանության արժանանալուց հետո Կառավարությունը եռամսյա ժամկետում կհաստատի Կառավարության գործունեության միջոցառումների հնգամյա ծրագիրը:

Новости | 2026/08/20 04:01
«Согласно статье 151 Конституции Республики Армения, после формирования правительства в течение двадцати дней премьер-министр представляет Национальному собранию программу правительства», - говорится в обосновании решения о утверждении новой программы правительства, включенной в повестку дня заседания правительства 20 августа.
«В связи с необходимостью обеспечения выполнения вышеуказанного была разработана программа правительства Республики Армения:
Программа правительства Республики Армения основана на идеологии «Реальной Армении», предвыборной программе партии «Гражданский договор» на парламентских выборах 7 июня 2026 года, а также на доктрине экономических и институциональных преобразований Армении:
Программа правительства включает:
• Введение
• Внешняя политика и безопасность
• Человеческий капитал и благосостояние
• Экономические преобразования
• Градостроительство и инфраструктура
• Демократия, правосудие и борьба с коррупцией
• Институциональное развитие
• Заключение
После одобрения программы правительства Национальным собранием правительство в течение трех месяцев утвердит пятилетнюю программу мероприятий своей деятельности: