Օգոստոսի 20-ի նիստում կառավարությունը կքննարկի իր իսկ ծրագիրը:
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 151-րդ հոդվածի համաձայն՝ Կառավարության կազմավորումից հետո՝ քսանօրյա ժամկետում, վարչապետն Ազգային ժողով է ներկայացնում Կառավարության ծրագիրը» ասվում է Կառավարության օգոստոսի 20-ի նիստի օրակարգում ներառած նոր կառավարության ծրագիրը հաստատելու որոշման հիմնավորման մեջ:
«Վերոնշյալի կատարումն ապահովելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ մշակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը հիմնված է «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության, 2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական և ինստիտուցիոնալ վերափոխման դոկտրինի վրա:
Կառավարության ծրագիրը ներառում է՝
- Նախաբան
- Արտաքին քաղաքականություն և անվտանգություն
- Մարդկային կապիտալ և բարեկեցություն
- Տնտեսական վերափոխում
- Քաղաքաշինություն և ենթակառուցվածքներ
- Ժողովրդավարություն, արդարադատություն և կոռուպցիայի դեմ պայքար
- Ինստիտուցիոնալ զարգացում
- Ամփոփում
Ազգային ժողովի կողմից Կառավարության ծրագրի հավանության արժանանալուց հետո Կառավարությունը եռամսյա ժամկետում կհաստատի Կառավարության գործունեության միջոցառումների հնգամյա ծրագիրը:

On August 20, the government will discuss its own program:
“According to Article 151 of the Constitution of the Republic of Armenia, within twenty days after the formation of the government, the Prime Minister presents the government program to the National Assembly,” it is stated in the justification for the decision to approve the new government program included in the agenda of the government meeting on August 20.
“Due to the necessity to ensure the implementation of the above, the program of the Government of the Republic of Armenia has been developed:
The program of the Government of the Republic of Armenia is based on the ideology of the “Real Armenia,” the electoral program of the Civil Contract party in the parliamentary elections of June 7, 2026, as well as the doctrine of economic and institutional transformation of Armenia:
The government program includes:
- Introduction
- Foreign policy and security
- Human capital and welfare
- Economic transformation
- Urban development and infrastructure
- Democracy, justice, and anti-corruption
- Institutional development
- Conclusion
After the approval of the government program by the National Assembly, the government will approve a five-year program of activities within three months: