Nvidia-ն կասեցրել է որոշ գործարքներ, որոնք իր նոր ֆինանսական նախաձեռնության մաս էին։ Ծրագիրը նախատեսում էր վարկային աջակցություն տրամադրել արհեստական բանականության ոլորտում գործող ամպային ընկերություններին՝ նրանց եկամուտներից մասնաբաժին ստանալու դիմաց։ Այս մասին հայտնել է Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով իրավիճակին ծանոթ աղբյուրներին։
«Նոր բիզնես մոդելը, որն արագ զարգացող արհեստական բանականության էկոհամակարգին հասանելիություն է տալիս հաշվողական ռեսուրսներին, շարունակում է գործել և զարգանալ՝ բարձր պահանջարկի պատճառով», – հայտարարել է Nvidia-ի ներկայացուցիչը։
Այս քայլը հաջորդել է այն հայտարարությունից մեկուկես ամիս էլ չանցած, երբ Nvidia-ն ներկայացրեց փոքր արհեստական բանականության ամպային ընկերությունների ֆինանսավորման կարիքներին աջակցելու համար նախատեսված ծրագիրը։ Nvidia-ն մտադիր էր ամպային ծառայություններ մատուցող իր հաճախորդներից հետ վարձակալել հաշվողական հզորությունները, եթե նրանք չկարողանային դրանք վաճառել՝ այդպիսով նրանց ապահովելով երաշխավորված գնորդով և հեշտացնելով ընկերությունների կողմից Nvidia-ի արհեստական բանականության չիպերի գնումները ֆինանսավորելու համար անհրաժեշտ կապիտալի ներգրավումը։
Այս մոդելի շրջանակում Nvidia-ն եկամուտ կստանար նախ սարքավորումների վաճառքից, այնուհետև՝ իր հաճախորդների կողմից ընկերության լուծումների հիման վրա գործող հաշվողական հզորություններից ստացված ամպային եկամուտների մասնաբաժնից։ Nvidia-ն այս շաբաթ, ֆինանսական հաշվետվության արդյունքներով անցկացված հեռակոնֆերանսի ժամանակ հայտարարել է, որ այս մոդելը միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում միլիարդավոր դոլարների եկամուտ ապահովելու ներուժ ունի։
Սակայն վերջին ամիսներին ներդրողների ուշադրությունն այս հարցի նկատմամբ մեծացել է։ Ինչպես հայտնում է պարբերականը, Nvidia-ն գումարներ է ուղղում արհեստական բանականության էկոհամակարգ՝ մեծացնելով այն մտահոգությունները, որ ընկերությունը կարող է ներգրավված լինել, այսպես կոչված, «շրջանաձև» գործարքներում, որոնք կարող են արհեստականորեն ուռճացնել պահանջարկը։ Այս ամիս ընկերությունն օգնել է իր հաճախորդների համար ԱՄՆ-ի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից ներգրավել 500 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորում, ինչպես նաև համաձայնել է երաշխավորել մինչև 105 միլիարդ դոլար՝ OpenAI-ին հսկայական տվյալների կենտրոն վարձակալելու հարցում աջակցելու համար։
WSJ-ն հայտնել է, որ Nvidia-ի որոշ աշխատակիցներ ներկայիս և պոտենցիալ հաճախորդներին մտահոգություն են հայտնել, որ նախաձեռնությունը կարող է գրավել հակամենաշնորհային մարմինների ուշադրությունը։ Նրանք նաև նշել են, որ զգայուն հարց է այն, թե որքանով կարող է Nvidia-ն թելադրել, թե ինչպես պետք է իր հաճախորդները վարեն իրենց բիզնեսը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ ծրագրի առաջին շաբաթներին Nvidia-ն որոշ պոտենցիալ գործընկերների դժգոհությունն է առաջացրել այն վերահսկողության մասշտաբով, որին ձգտում էր հասնել։ Nvidia-ն որոշ ամպային ծառայություններ մատուցողների հայտնել է, որ նրանք կարող են իր չիպերը վարձակալությամբ տրամադրել միայն ընկերության կողմից հաստատված հաճախորդներին։ Ընկերությունը նաև հասկացրել է, որ նախընտրում է հաշվողական հզորությունները բաշխել մի քանի ավելի փոքր ընկերությունների միջև, ոչ թե դրանք տրամադրել մեկ խոշոր հաճախորդի:
Առաջարկվող գործարքների համաձայն՝ Nvidia-ն կստանար ամպային ծառայություններ մատուցողների՝ իր չիպերի միջոցով ստացած ցանկացած եկամտի 50%-ը, եթե այն գերազանցեր նախապես սահմանված շեմը:

Nvidia приостанавливает некоторые сделки с компаниями в области искусственного интеллекта
Nvidia приостановила некоторые сделки, которые были частью ее новой финансовой инициативы. Программа предусматривала кредитную поддержку облачных компаний, работающих в области искусственного интеллекта, в обмен на долю от их доходов. Об этом сообщает Wall Street Journal со ссылкой на осведомленные источники.
«Новая бизнес-модель, которая предоставляет доступ к вычислительным ресурсам быстро развивающейся экосистеме искусственного интеллекта, продолжает действовать и развиваться из-за высокого спроса», – заявил представитель Nvidia.
Этот шаг последовал менее чем через полтора месяца после того, как Nvidia представила программу поддержки финансирования малых облачных компаний в области искусственного интеллекта. Nvidia намеревалась арендовать вычислительные мощности у своих клиентов, предоставляющих облачные услуги, если они не смогут их продать, обеспечивая тем самым гарантированного покупателя и облегчая привлечение капитала, необходимого для финансирования покупок чипов Nvidia.
В рамках этой модели Nvidia получала бы доход сначала от продажи оборудования, а затем от доли облачных доходов, полученных от вычислительных мощностей, работающих на решениях компании. На этой неделе Nvidia заявила на конференции по результатам финансового отчета, что эта модель имеет потенциал для получения миллиардов долларов дохода в среднесрочной и долгосрочной перспективе.
Однако в последние месяцы внимание инвесторов к этому вопросу возросло. Как сообщает издание, Nvidia направляет средства в экосистему искусственного интеллекта, увеличивая опасения о том, что компания может быть вовлечена в так называемые «круговые» сделки, которые могут искусственно раздувать спрос. В этом месяце компания помогла своим клиентам привлечь финансирование в размере 500 миллиардов долларов от крупных финансовых учреждений США, а также согласилась гарантировать до 105 миллиардов долларов в поддержку аренды огромного дата-центра для OpenAI.
WSJ сообщила, что некоторые сотрудники Nvidia выразили беспокойство текущим и потенциальным клиентам о том, что инициатива может привлечь внимание антимонопольных органов. Они также отметили, что чувствительным вопросом является то, насколько Nvidia может диктовать, как ее клиенты должны вести свой бизнес.
По сообщениям, на первых неделях программы Nvidia вызвала недовольство некоторых потенциальных партнеров из-за масштаба контроля, к которому она стремилась.
Nvidia сообщила некоторым поставщикам облачных услуг, что они могут арендовать ее чипы только утвержденным компанией клиентам. Компания также дала понять, что предпочитает распределять вычислительные мощности между несколькими меньшими компаниями, а не предоставлять их одному крупному клиенту.
Согласно предлагаемым сделкам, Nvidia получала бы 50% от любых доходов, полученных поставщиками облачных услуг через ее чипы, если они превышали заранее установленный порог: