Nvidia-ն և խոշոր ներդրումային ընկերությունները մեկնարկում են 500 մլրդ դոլարի ԱԲ նախաձեռնություն
Nvidia-ն նոր մակարդակի է բարձրացնում համագործակցությունը համաշխարհային ֆինանսական հսկաների հետ։ Ընկերությունը փոխըմբռնման հուշագրեր է ստորագրել Apollo, BlackRock, Blackstone, Brookfield, Goldman Sachs և KKR ընկերությունների հետ՝ «արհեստական բանականության գործարաններ» ստեղծելու նպատակով, գրում է Financial Times-ը։
Nvidia-ի հիմնական գործունեությունը տվյալների մշակման կենտրոնների համար սարքավորումների, այդ թվում՝ արհեստական բանականության չիպերի արտադրությունն ու վաճառքն է։ Այժմ ընկերությունը նպատակ ունի ներգրավել արտաքին կապիտալ՝ նման ենթակառուցվածքների կառուցման համար։ Համագործակցությունը նախատեսում է հաշվողական հզորությունների ֆինանսավորման մասնագիտացված հարթակների ստեղծում, որոնք կարող են ներգրավել ավելի քան 500 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ։
Նոր հարթակները Nvidia-ի չիպերի հասանելիությունը կվերածեն երկարաժամկետ ներդրումային ակտիվի։ Խոշոր ներդրողները կկարողանան ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքներում, որոնց եկամտաբերությունը կապակցված կլինի հաշվողական ռեսուրսների օգտագործման ժամկետներին։
Financial Times-ի տվյալներով՝ նախաձեռնության նպատակն է բավարարել ժամանակակից ԱԲ համակարգերի համար նախատեսված տվյալների մշակման կենտրոնների աճող պահանջարկը։ Տեխնոլոգիական հսկաների տարեկան ենթակառուցվածքային ծախսերն արդեն մոտենում են 730 մլրդ դոլարի։
Reuters-ին տված հարցազրույցում Nvidia-ի գլխավոր տնօրեն Ջենսեն Հուանգը նշել է, որ առանց նման ֆինանսավորման մոդելների ԱԲ արդյունաբերությունը չի կարող զարգանալ անհրաժեշտ տեմպերով։
«Այս հարթակները կօգնեն ստեղծել արհեստական բանականության գործարաններ, որոնք նոր դարաշրջանում կդառնան յուրաքանչյուր երկրի և յուրաքանչյուր ճյուղի գործունեության հիմքը», — ընդգծել է Հուանգը։

Nvidia is elevating its collaboration with global financial giants. The company has signed memoranda of understanding with Apollo, BlackRock, Blackstone, Brookfield, Goldman Sachs, and KKR to create "artificial intelligence factories," according to the Financial Times.
Nvidia's core business involves the production and sale of equipment for data centers, including artificial intelligence chips. The company now aims to attract external capital for building such infrastructure. The collaboration plans to create specialized platforms for financing computational power, which could attract over $500 billion in investments.
The new platforms will turn access to Nvidia's chips into a long-term investment asset. Major investors will be able to invest in infrastructure where profitability will be linked to the duration of computational resource usage.
According to the Financial Times, the initiative aims to meet the growing demand for data centers designed for modern AI systems. The annual infrastructure spending of tech giants is already approaching $730 billion.
In an interview with Reuters, Nvidia's CEO Jensen Huang stated that without such financing models, the AI industry cannot develop at the necessary pace.
“These platforms will help create artificial intelligence factories that will become the foundation of every country's and every sector's operations in the new era,” Huang emphasized.