Չիպարտադրող Nvidia-ն բացահայտել է տիեզերական SpaceX ընկերությունում իրեն պատկանող բաժնեմասի վերաբերյալ տեղեկությունները, որի արժեքը երկրորդ եռամսյակի վերջի դրությամբ գնահատվում էր մոտ 21 մլրդ դոլար: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։ ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովին (SEC) ներկայացված փաստաթղթերի համաձայն՝ կորպորացիային պատկանում է Իլոն Մասկի ընկերության A դասի 122.8 մլն բաժնետոմս, որը հունիսին դուրս է եկել հրապարակային շուկա։
FactSet-ի տվյալներով՝ պրոցեսորներ մշակող ընկերությունը տիեզերական ընկերության մեծությամբ վեցերորդ ներդրողն է՝ զիջելով Իլոն Մասկին, որի բաժնեմասը գնահատվում է 850 մլրդ դոլար, և Alphabet-ին, որի փաթեթի արժեքը կազմում է 78 մլրդ դոլար։
SpaceX-ի բաժնետոմսերը Nvidia-ն ստացել է հունվարին xAI ստարտափում կատարած 10 մլրդ դոլար ներդրման արդյունքում։ Փետրվարին xAI-ը կլանվել է տիեզերական կորպորացիայի կողմից՝ 1.25 տրլն դոլար արժողությամբ գործարքի շրջանակում։ Ավելի վաղ այս ամիս Իլոն Մասկը հայտարարել էր, որ իր ընկերությունն իր տվյալների մշակման կենտրոններում բացառապես Nvidia-ի չիպեր է օգտագործելու, քանի որ դրանք ունեն արհեստական բանականության մոդելների ուսուցման համար «լավագույն ճարտարապետությունը»։

Чипмейкер Nvidia раскрыл информацию о своей доле в космической компании SpaceX, стоимость которой на конец второго квартала оценивалась примерно в 21 миллиард долларов. Об этом сообщает CNBC. Согласно документам, представленным Комиссии по ценным бумагам и биржам США (SEC), корпорации принадлежат 122,8 миллиона акций класса A компании Илона Маска, которая вышла на публичный рынок в июне.
По данным FactSet, компания, разрабатывающая процессоры, является шестым по величине инвестором в космической компании, уступая Илону Маску, чья доля оценивается в 850 миллиардов долларов, и Alphabet, пакет которой стоит 78 миллиардов долларов.
Акции SpaceX Nvidia получила в январе в результате 10 миллиардов долларов инвестиций в стартап xAI. В феврале xAI была поглощена космической корпорацией в рамках сделки стоимостью 1,25 триллиона долларов. Ранее в этом месяце Илон Маск заявил, что его компания будет использовать исключительно чипы Nvidia в своих центрах обработки данных, так как они имеют «лучшие архитектуры» для обучения моделей искусственного интеллекта.