Չիպարտադրող Nvidia-ն բացահայտել է տիեզերական SpaceX ընկերությունում իրեն պատկանող բաժնեմասի վերաբերյալ տեղեկությունները, որի արժեքը երկրորդ եռամսյակի վերջի դրությամբ գնահատվում էր մոտ 21 մլրդ դոլար: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։ ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովին (SEC) ներկայացված փաստաթղթերի համաձայն՝ կորպորացիային պատկանում է Իլոն Մասկի ընկերության A դասի 122.8 մլն բաժնետոմս, որը հունիսին դուրս է եկել հրապարակային շուկա։
FactSet-ի տվյալներով՝ պրոցեսորներ մշակող ընկերությունը տիեզերական ընկերության մեծությամբ վեցերորդ ներդրողն է՝ զիջելով Իլոն Մասկին, որի բաժնեմասը գնահատվում է 850 մլրդ դոլար, և Alphabet-ին, որի փաթեթի արժեքը կազմում է 78 մլրդ դոլար։
SpaceX-ի բաժնետոմսերը Nvidia-ն ստացել է հունվարին xAI ստարտափում կատարած 10 մլրդ դոլար ներդրման արդյունքում։ Փետրվարին xAI-ը կլանվել է տիեզերական կորպորացիայի կողմից՝ 1.25 տրլն դոլար արժողությամբ գործարքի շրջանակում։ Ավելի վաղ այս ամիս Իլոն Մասկը հայտարարել էր, որ իր ընկերությունն իր տվյալների մշակման կենտրոններում բացառապես Nvidia-ի չիպեր է օգտագործելու, քանի որ դրանք ունեն արհեստական բանականության մոդելների ուսուցման համար «լավագույն ճարտարապետությունը»։

Nvidia Reveals Data on $21 Billion Stake in SpaceX
Chipmaker Nvidia has revealed information about its stake in the space company SpaceX, valued at approximately $21 billion at the end of the second quarter. This was reported by CNBC. According to documents filed with the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), the corporation owns 122.8 million Class A shares of Elon Musk's company, which went public in June.
According to FactSet, the processor manufacturer is the sixth largest investor in the space company, trailing behind Elon Musk, whose stake is valued at $850 billion, and Alphabet, whose package is worth $78 billion.
Nvidia acquired SpaceX shares in January as part of a $10 billion investment in the startup xAI. In February, xAI was absorbed by the space corporation in a deal worth $1.25 trillion. Earlier this month, Elon Musk announced that his company would exclusively use Nvidia chips in its data processing centers, as they have the "best architecture" for training artificial intelligence models.