- Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի հավաքել 500 միլիարդ դոլար երրորդ կողմի կապիտալ՝ հիպերսկեյլերների, AI լաբորատորիաների և ձեռնարկությունների համար տվյալների կենտրոններ կառուցելու և Nvidia-ի սարքավորումներ ձեռք բերելու համար:
Այս մասին Nvidia-ի հիմնադիր և CEO Ջենսեն Հուանգը նշել է CNBC-ին տված հարցազրույցում, որտեղ նա ասել է, որ տեխնոլոգիական չիպերը առաջին անգամ դարձել են ներդրումային ակտիվ:
«Այս չիպերը եկամուտներ ստեղծող ակտիվներ են: Դրանք արտադրողական են, երկարատև, փոխարկելի և ճկուն»,- ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ Nvidia-ի սարքավորումները լայնորեն ընդունված են և փոխանցելի են հաճախորդների միջև, ինչը թույլ է տալիս վարկատուներին վստահորեն գնահատել հաշվարկային կարողությունները որպես եկամուտ ստեղծող ակտիվ:
Այս նախաձեռնությունը տեղի է ունենում այն բանից հետո, երբ գլոբալ շուկաներում ներդրողները սկսեցին հարցնել, թե արդյոք մեծ տեխնոլոգիաների AI ներդրումները կարդարացնեն իրենց սպասումները:

- Эта инициатива направлена на привлечение 500 миллиардов долларов стороннего капитала для гиперскейлеров, лабораторий AI и предприятий для строительства дата-центров и приобретения оборудования Nvidia:
Об этом основатель и CEO Nvidia Дженсен Хуанг сообщил в интервью CNBC, где он заявил, что технологические чипы впервые стали инвестиционным активом:
«Эти чипы теперь являются активами, генерирующими доход. Они продуктивны, долговечны, взаимозаменяемы и гибки», - сказал он:
Он также отметил, что оборудование Nvidia широко используется и может передаваться между клиентами, что позволяет кредиторам надежно оценивать вычислительные мощности как актив, генерирующий доход:
Эта инициатива происходит после того, как на глобальных рынках инвесторы начали задаваться вопросом, оправдают ли инвестиции крупных технологий в AI их ожидания: