Nvidia-ն բանակցում է $3 միլիարդ ներդրում կատարելու համար SB Energy-ում, որը SoftBank-ի դուստր ընկերությունն է, և որը մշակել է OpenAI-ի համար նախատեսված Ohio-ի տվյալների կենտրոնի նախագիծը:
Ըստ տեղեկությունների, առաջարկվող ներդրումը Nvidia-ի բանակցությունների մի մասն է OpenAI-ի և SB Energy-ի հետ, որոնք նախատեսում են մոտ $100 միլիարդ վարկային աջակցություն Ohio-ի տվյալների կենտրոնի համար:
Nvidia-ն քննարկել է $3 միլիարդի կեսը ներդնել, երբ Ohio-ի նախագծի գործարքը կնքվի, իսկ մյուս կեսը SB Energy-ի նախատեսվող սկզբնական հանրային առաջարկի (IPO) շրջանակներում:
SB Energy-ն նախատեսում է հանրային առաջարկ իրականացնել հաջորդ ամսվա ընթացքում և կարող է հավաքել առնվազն $5 միլիարդ:
SB Energy-ն, որը նաև աջակցվում է OpenAI-ի կողմից, զարգացնում է մեծածավալ էներգիայի և տվյալների կենտրոնների ենթակառուցվածքների նախագծեր:
Wall Street Journal-ը հաղորդել է, որ Nvidia-ն վերանայել է իր ծրագրերը OpenAI-ի տվյալների կենտրոնի նախագծի աջակցման համար և այժմ ակնկալվում է, որ սկզբնական փուլում երաշխավորի ավելի քիչ, քան $120 միլիարդ:

Nvidia рассматривает инвестиции в $3 миллиарда в SB Energy в рамках сделки с центром данных OpenAI
Nvidia ведет переговоры о том, чтобы инвестировать до $3 миллиардов в SB Energy, дочернюю компанию SoftBank, разрабатывающую крупный проект центра данных в Огайо для OpenAI.
Предлагаемая инвестиция является частью переговоров Nvidia с OpenAI и SB Energy о предоставлении около $100 миллиардов кредитной поддержки для запланированного кампуса центра данных в Огайо.
Nvidia обсуждала возможность инвестировать половину из $3 миллиардов, когда сделка по проекту в Огайо будет подписана, а другую половину в рамках запланированного IPO SB Energy.
SB Energy планирует выйти на биржу уже в следующем месяце и может привлечь как минимум $5 миллиардов в ходе IPO.
SB Energy, также поддерживаемая OpenAI, разрабатывает крупные инфраструктурные проекты в области энергетики и центров данных.
Wall Street Journal сообщил, что Nvidia пересмотрела свои планы по поддержке проекта центра данных OpenAI в Огайо и теперь ожидается, что первоначально она гарантирует менее $120 миллиардов.