Nvidia-ն բանակցում է $3 միլիարդ ներդրում կատարելու համար SB Energy-ում, որը SoftBank-ի դուստր ընկերությունն է, և որը մշակել է OpenAI-ի համար նախատեսված Ohio-ի տվյալների կենտրոնի նախագիծը:
Ըստ տեղեկությունների, առաջարկվող ներդրումը Nvidia-ի բանակցությունների մի մասն է OpenAI-ի և SB Energy-ի հետ, որոնք նախատեսում են մոտ $100 միլիարդ վարկային աջակցություն Ohio-ի տվյալների կենտրոնի համար:
Nvidia-ն քննարկել է $3 միլիարդի կեսը ներդնել, երբ Ohio-ի նախագծի գործարքը կնքվի, իսկ մյուս կեսը SB Energy-ի նախատեսվող սկզբնական հանրային առաջարկի (IPO) շրջանակներում:
SB Energy-ն նախատեսում է հանրային առաջարկ իրականացնել հաջորդ ամսվա ընթացքում և կարող է հավաքել առնվազն $5 միլիարդ:
SB Energy-ն, որը նաև աջակցվում է OpenAI-ի կողմից, զարգացնում է մեծածավալ էներգիայի և տվյալների կենտրոնների ենթակառուցվածքների նախագծեր:
Wall Street Journal-ը հաղորդել է, որ Nvidia-ն վերանայել է իր ծրագրերը OpenAI-ի տվյալների կենտրոնի նախագծի աջակցման համար և այժմ ակնկալվում է, որ սկզբնական փուլում երաշխավորի ավելի քիչ, քան $120 միլիարդ:

News | 2026/08/15 20:32
Nvidia is in talks to invest as much as $3 billion in SB Energy, a SoftBank subsidiary developing a massive planned Ohio data center project for OpenAI.
The proposed investment is part of Nvidia's discussions with OpenAI and SB Energy on providing around $100 billion in credit support for the planned Ohio data center campus.
Nvidia has discussed investing half of the $3 billion when the Ohio project deal is signed and the other half as part of SB Energy's planned initial public offering.
SB Energy is aiming to go public as soon as next month and could raise at least $5 billion in the IPO.
SB Energy, which is also backed by OpenAI, develops large-scale power and data center infrastructure projects.
The Wall Street Journal reported that Nvidia has revised its plans to support the proposed OpenAI data center project in Ohio and is now expected to initially guarantee less than $120 billion.