Nvidia-ի բարձր եկամուտները պարունակում են որոշ կարմիր դրոշներ
Nvidia-ն չորեքշաբթի երեկոյան ներկայացրեց իր հերթական բարձր եկամուտները, զարմացնելով ներդրողներին ավելի բարձր վաճառքի կանխատեսմամբ, որը հինգշաբթի առևտրում բարձրացնում է բաժնետոմսերի գինը: Սակայն ընկերության 2027 ֆինանսական տարվա երկրորդ եռամսյակի հաշվետվությունը պարունակում է մի քանի թվեր, որոնք պետք է մտահոգեն ներդրողներին:
Բարձր հաշվարկվող պարտքեր
Հունվարից մինչև հուլիս Nvidia-ն հաղորդեց, որ իր հաշվարկվող պարտքերը աճել են մոտ 63%-ով՝ հասնելով $63.1 միլիարդի: Սա ցույց է տալիս, որ ընկերությունը մեծ թվով պատվերներ է կատարել, բայց դեռ չի ստացել վճարումները: Gil Luria-ն, D.A. Davidson-ի տեխնոլոգիական հետազոտությունների ղեկավար, CNBC-ին ասաց, որ «արժե ուշադրություն դարձնել», քանի որ թվերը շատ մեծ են:
Ավելին՝ մատակարարման շղթայի ներդրումներ
Nvidia-ի եկամուտների հետ միասին, ընկերության պարտավորությունները հաճախորդների և մատակարարների նկատմամբ նույնպես մեծանում են, ինչը քննադատություններ է առաջացնում շրջանային ֆինանսավորման վերաբերյալ:
Ազատ դրամական հոսքերի նվազում
Nvidia-ի ազատ դրամական հոսքը երկրորդ եռամսյակում նվազել է $21 միլիարդի, ինչը զգալիորեն ցածր է կանխատեսումներից:

Взрывные доходы Nvidia содержат некоторые красные флаги
Nvidia представила свои очередные впечатляющие доходы в среду вечером, удивив инвесторов более высоким прогнозом продаж, что подняло акции в четверг. Однако отчет компании за второй квартал 2027 финансового года содержит несколько цифр, которые должны насторожить инвесторов:
Рост дебиторской задолженности
С января по июль Nvidia сообщила о росте чистой дебиторской задолженности примерно на 63% — с $38.5 миллиардов до $63.1 миллиардов. Это показывает значительное увеличение числа заказов, которые компания выполнила, но еще не получила оплату. Gil Luria, глава технологических исследований в D.A. Davidson, сказал CNBC, что «стоит обратить внимание», поскольку цифры очень большие:
Дополнительные инвестиции в цепочку поставок
С увеличением доходов растут и обязательства Nvidia перед клиентами и поставщиками, что вызывает критику по поводу кругового финансирования:
Снижение свободного денежного потока
Свободный денежный поток Nvidia во втором квартале упал до $21 миллиардов, что значительно ниже ожиданий: