Նուկլեարային էլեկտրակայանների վերաբացման գործընթացը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում է ընդլայնել երկրի նուկլեարային էներգիայի կարողությունները՝ զարգացնելով նոր ռեակտորներ, բարձրացնելով էներգիայի արտադրությունը և վերագործարկելով նախկինում փակված կայանները։ Holtec ընկերության Palisades էլեկտրակայանի վերագործարկումը բախվել է կոռոզիայի, սարքավորումների վերանորոգման, մատակարարման շղթայի խնդիրների և այլ անսպասելի մարտահրավերների, որոնք ցույց են տալիս, թե որքան դժվար է վերակենդանացնել հին ռեակտորը։
ԱՄՆ-ում, Թրամփը հայտարարեց, որ նպատակ ունի վերագործարկել Palisades նուկլեարային էլեկտրակայանը, որը գտնվում է Միչիգանում, ինչպես նաև Constellation Energy-ի Crane Clean Energy Center-ը, որը գտնվում է Three Mile Island-ի տարածքում, Փենսիլվանիայում։ Այս քայլերը աջակցում են Թրամփի նպատակին՝ ԱՄՆ-ում նուկլեարային վերածնունդ ապահովել։
2025 թվականի մայիսին Թրամփը հրապարակեց «Նուկլեարային արդյունաբերության հիմքի վերականգնում» վերնագրով հրաման, որտեղ outlines plans to start construction of 10 new large reactors and add 5 GW of power to existing nuclear reactors by 2030. However, restarting disused reactors is not as simple as just turning them back on, as rigorous safety standards must be considered.
Holtec-ը նախատեսում է սկսել վառելիքի բեռնման գործընթացը ռեակտորում սեպտեմբերին, սակայն ընկերությունը բախվել է բազմաթիվ մարտահրավերների, որոնք կանխատեսելի էին, բայց Holtec-ը նախկինում չի գործել նուկլեարային կայանում։

Президент США Дональд Трамп хочет расширить ядерные мощности страны, развивая новые реакторы, повышая мощность и восстанавливая ранее закрытые станции. Перезапуск атомной электростанции Palisades компании Holtec столкнулся с коррозией, ремонтом оборудования, проблемами с цепочкой поставок и другими неожиданными трудностями, что иллюстрирует сложность возрождения старого реактора.
В США Трамп объявил о планах возобновить работу на атомной электростанции Palisades в Мичигане, а также на Центре чистой энергии Crane компании Constellation, расположенном на территории Three Mile Island в Пенсильвании. Эти шаги поддерживают цель Трампа по ядерному возрождению США.
В мае 2025 года Трамп опубликовал указ под названием «Возрождение ядерной промышленной базы», в котором изложил планы по строительству 10 новых крупных реакторов и добавлению 5 ГВт мощности к существующим ядерным реакторам к 2030 году. Однако перезапуск неиспользуемых реакторов не так прост, как просто их включение, так как необходимо учитывать строгие стандарты безопасности.
Holtec планирует начать загрузку топлива в реактор в сентябре, однако компания столкнулась с множеством проблем, которые были предсказуемыми, но Holtec ранее не управляла атомной электростанцией.