Novo Nordisk-ի գլխավոր տնօրեն Մայք Դուստդարը պաշտպանել է դեղագործական ընկերության որոշումը դատական հայց ներկայացնելու Eli Lilly-ի դեմ՝ իր քաշի կորստի դեղերի գովազդի համար:
«Ես մեծ երկրպագու եմ մրցակցության: Կարծում եմ, որ մրցակցությունը պետք է լինի խիստ, բայց նաև արդար», - ասել է Դուստդարը CNBC-ի «Mad Money» հաղորդման ընթացքում: «Հավատում եմ, որ հիվանդները պետք է իմանան ամբողջ ճշմարտությունը իրենց բժիշկների հետ միասին, նախքան այն ապրանքի ընտրությունը, որը ցանկանում են վերցնել»:
Ավելի վաղ, Novo Nordisk-ը դատական հայց է ներկայացրել, պնդելով, որ Lilly-ի գովազդները մոլորեցնում են սպառողներին իրենց դեղերի արդյունավետության վերաբերյալ:
Դուստդարը նշել է, որ Lilly-ի համեմատությունները չեն տալիս սպառողներին ամբողջական պատկեր, քանի որ դրանք հիմնված են Novo-ի ավելի հին, ցածր դոզայի Wegovy-ի վրա, այլ ոչ թե ընկերության նոր, բարձր դոզայի 7.2 մգ տարբերակի:
«Մենք հավատում ենք, որ նրանց գովազդները, թեև ճշմարիտ են, չեն ներկայացնում ամբողջական պատկերը», - ասել է Դուստդարը:
Երբ Eli Lilly-ի ներկայացուցիչը մեկնաբանություն է տվել, նշել է, որ «մենք ուրախ ենք տեսնել Novo Nordisk-ի սեփական գլխավոր տնօրենի հաստատումը, որ Lilly-ի գովազդը ճշմարիտ է»:
Դատական պայքարը տեղի է ունենում, երբ մրցակցությունը Novo Nordisk-ի և Eli Lilly-ի միջև ուժեղանում է GLP-1 շուկայում:

Генеральный директор Novo Nordisk Майк Дустдар защитил решение фармацевтической компании подать иск против Eli Lilly из-за рекламы их препаратов для похудения.
«Я большой поклонник конкуренции. Я считаю, что конкуренция должна быть жесткой, но также должна быть справедливой», - сказал Дустдар в программе CNBC «Mad Money». «Я верю, что пациенты заслуживают знать всю правду вместе со своими врачами, прежде чем сделать выбор, какой продукт принимать».
В прошлом месяце Novo Nordisk подала иск, утверждая, что реклама Lilly вводит в заблуждение потребителей относительно эффективности их препаратов по сравнению с конкурентами Novo.
Дустдар отметил, что сравнения Lilly не дают потребителям полной картины, поскольку они основаны на более старой, низкодозированной версии Wegovy, а не на новой высокодозированной версии 7.2 мг.
«Мы считаем, что реклама, которую они делают, хотя и правдива, не представляет полного изображения», - сказал Дустдар.
Когда представитель Eli Lilly прокомментировал, он отметил: «Мы рады видеть, что сам генеральный директор Novo Nordisk подтвердил то, что мы говорили всегда: реклама Lilly правдива».
Юридическая борьба происходит на фоне усиливающейся конкуренции между Novo Nordisk и Eli Lilly на рынке GLP-1.