Անկախության հռչակագրին նոր Սահմանադրության մեջ հղում չպետք է լինի, կառավարության հնգամյա ծրագիրը ներկայացնելիս հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ժամկետներից այդպես էլ չխոսեց, միայն ասաց՝ նոր Սահմանադրության տեքստը կհրապարակվի առաջիկա ամիսներին: Երեկ՝ Անկախության հռչակագրի ընդունման տարեդարձի առթիվ վարչապետ Փաշինյանը վերջին հինգ տարվա մեջ առաջին անգամ ուղերձ չհղեց:
«Նոր Սահմանադրության մեջ հղում անել Անկախության հռչակագրին կնշանակի շարունակել Ղարաբաղի շարժումը, կնշանակի վերադառնալ կոնֆլիկտի տրամաբանությանը»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Ադրբեջանը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին հռչակագրի ձևակերպումները տարածքային պահանջ է համարում, դրանք Սահմանադրությունից հանելը խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նախապայման է դարձրել:
Մինչ ընդդիմությունը պնդում է, որ Սահմանադրությունից Անկախության հռչակագրին հղումը հանելով՝ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ադրբեջանական պահանջներն է կատարում, վարչապետը հայտարարում է՝ նոր Սահմանադրության ընդունման օրակարգը «մաքուր» հայաստանյան է:
ՔՊ-ն սահմանադրական մեծամասնություն չստացավ, բայց նոր Սահմանադրության օրակարգից էլ չհրաժարվեց:
«ՀՀ քաղաքացիները քվեարկելով «Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության օգտին, քվեարկել են նաև այդ օրակարգի օգտին, որովհետև նոր Սահմանադրության ընդունումը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի կարևոր դրույթներից մեկն է»,- նշեց նա:

No reference to the Declaration of Independence should be in the new Constitution, said Prime Minister Nikol Pashinyan while presenting the government's five-year program:
He did not mention any deadlines, only stating that the text of the new Constitution will be published in the coming months. Yesterday, on the anniversary of the Declaration of Independence, Prime Minister Pashinyan did not send a message for the first time in five years:
“To reference the Declaration of Independence in the new Constitution would mean to continue the Karabakh movement, to return to the logic of conflict,” Pashinyan stated:
Azerbaijan considers the formulations of the declaration on the unification of Armenia and Nagorno-Karabakh as a territorial demand, and their removal from the Constitution has become a prerequisite for signing a peace treaty:
While the opposition argues that removing the reference to the Declaration of Independence from the Constitution fulfills Azerbaijani demands, the Prime Minister asserts that the agenda for adopting the new Constitution is “purely” Armenian:
The Civil Contract party did not gain a constitutional majority, but did not abandon the agenda for the new Constitution:
“Citizens of Armenia, by voting for the Civil Contract party, also voted for this agenda, because the adoption of the new Constitution is one of the important provisions of the Civil Contract party's electoral program,” he noted:
However, the authorities have not disclosed their strategy for how they will put their authored new Constitution project to a referendum without the necessary votes in parliament: