Անկախության հռչակագրին նոր Սահմանադրության մեջ հղում չպետք է լինի, կառավարության հնգամյա ծրագիրը ներկայացնելիս հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ժամկետներից այդպես էլ չխոսեց, միայն ասաց՝ նոր Սահմանադրության տեքստը կհրապարակվի առաջիկա ամիսներին: Երեկ՝ Անկախության հռչակագրի ընդունման տարեդարձի առթիվ վարչապետ Փաշինյանը վերջին հինգ տարվա մեջ առաջին անգամ ուղերձ չհղեց:
«Նոր Սահմանադրության մեջ հղում անել Անկախության հռչակագրին կնշանակի շարունակել Ղարաբաղի շարժումը, կնշանակի վերադառնալ կոնֆլիկտի տրամաբանությանը»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Ադրբեջանը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին հռչակագրի ձևակերպումները տարածքային պահանջ է համարում, դրանք Սահմանադրությունից հանելը խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նախապայման է դարձրել:
Մինչ ընդդիմությունը պնդում է, որ Սահմանադրությունից Անկախության հռչակագրին հղումը հանելով՝ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ադրբեջանական պահանջներն է կատարում, վարչապետը հայտարարում է՝ նոր Սահմանադրության ընդունման օրակարգը «մաքուր» հայաստանյան է:
ՔՊ-ն սահմանադրական մեծամասնություն չստացավ, բայց նոր Սահմանադրության օրակարգից էլ չհրաժարվեց:
«ՀՀ քաղաքացիները քվեարկելով «Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության օգտին, քվեարկել են նաև այդ օրակարգի օգտին, որովհետև նոր Սահմանադրության ընդունումը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի կարևոր դրույթներից մեկն է»,- նշեց նա:

В новой Конституции не должно быть ссылки на Декларацию независимости, премьер
В новой Конституции не должно быть ссылки на Декларацию независимости, заявил премьер-министр Никол Пашинян, представляя пятилетнюю программу правительства:
Он не упомянул о сроках, лишь сказал, что текст новой Конституции будет опубликован в ближайшие месяцы. Вчера, по случаю годовщины принятия Декларации независимости, премьер Пашинян впервые за пять лет не направил послание:
«Ссылка на Декларацию независимости в новой Конституции будет означать продолжение Карабахского движения, вернуться к логике конфликта», - заявил Пашинян:
Азербайджан считает формулировки декларации о объединении Армении и Нагорного Карабаха территориальным требованием, и их исключение из Конституции стало предварительным условием для подписания мирного договора:
В то время как оппозиция утверждает, что исключение ссылки на Декларацию независимости из Конституции является выполнением азербайджанских требований, премьер заявляет, что повестка дня принятия новой Конституции является «чисто» армянской:
Несмотря на то, что партия «Гражданский договор» не получила конституционного большинства, она не отказалась от повестки дня новой Конституции:
«Граждане Армении, голосуя за партию «Гражданский договор», также голосовали за эту повестку дня, потому что принятие новой Конституции является одним из важных пунктов предвыборной программы партии «Гражданский договор», - отметил он:
О том, как власти собираются вынести на референдум свой проект новой Конституции без необходимых голосов в парламенте, они не сообщают: