Նոր մեղադրյալներ Գագիկ Ծառուկյանի գործով
Իրավապահներն այսօր ձերբակալել են ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի բիզնես կայսրության տնօրենների խորհրդի նախագահ Սեդրակ Առուստամյանին:
Փաստաբան Հովիկ Սուքիասյանը շատ մանրամասներ չփոխանցեց, ասաց միայն, որ պաշտպանյալը մեղադրվում է նույն գործով, որով մեկ ամիս առաջ կալանավորվեց Գագիկ Ծառուկյանը: Ձերբակալված է նաև «Մուլտի տրանսպորտ»-ի տնօրեն Արթուր Դալլաքյանը:
Իրավապահները ԲՀԿ առաջնորդին մեղադրում են իրանցի գործարարներից մոտ 22 միլիոն դոլարի գույք և դրամական միջոցներ հափշտակելու և փողերի լվացման համար: Այսօրվա հաղորդագրությունում Քննչական կոմիտեն պնդում է, որ «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն»-ի նախկին գլխավոր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահ Սեդրակ Առուստամյանն ու Արթուր Դալլաքյանն օժանդակել են Ծառուկյանին:
Ի դեպ, ամիսներ առաջ դատարանն Առուստամյանին մեղավոր էր ճանաչել 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ընտրակաշառք բաժանելու գործով, արդարացրել՝ Գագիկ Ծառուկյանին, որն իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց այս խորհրդարանական ընտրություններից հետո:
70-ամյա Ծառուկյանի առաջնորդած ԲՀԿ-ն մի քանի տասնյակ ձայնով դուրս մնաց խորհրդարանից, երբ ԿԸՀ-ն անվավեր ճանաչեց երկու տեղամասերում քվեարկության արդյունքները: Արդյունքում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» որոշիչ մեծամասնության հասավ խորհրդարանում:
Ինչո՞ւ է Կադաստրը «Մուլտի Վելնես»-ը գրանցել որպես Երևանի սեփականություն
Ընտրություններից հետո իրավապահները սկսեցին ստուգումներ անել Ծառուկյանի բոլոր ընկերություններում, կապարակնքեցին գործարաններից մինչև ռեստորանների դռները: Քննչականը դեռ փակ է պահում այդ դռները՝ պատճառաբանելով քննչական գործողությունները:
Կառավարությունն արդեն տնօրինում է Ծառուկյանի «Արարատցեմենտն» ու «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու» կոմբինատը, կառավարիչներ է նշանակել: Երևանի քաղաքապետն էլ հունիսին միակողմանի դադարեցրել է «Մուլտի Վելնես»-ի հողի վարձակալության պայմանագիրը՝ անունը փոխել «Երևան Վելնես»:
Ավելին՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Ծառուկյանից վերցրել է ոչ միայն հողը, այլև դրա վրա կառուցված շինությունն ու ներսի գույքը: Այժմ Ծառուկյանը փորձում է դատական ճանապարհով վերադարձնել սպորտային համալիրի գույքը. սա առաջին դատական հայցն է, որով մեծահարուստ գործարարը վիճարկում է պետության գործողություններն ընտրություններից հետո:
«Մուլտի Վելնես»-ի տնօրեն Արման Փիրոյանն այսօր չցանկացավ փակագծերը բացել, ասաց միայն, որ դատարան են դիմել:
Ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգի, «Մուլտի Վելնես»-ի ներկայացուցիչը դատարանից խնդրում է անվավեր ճանաչել հունիսի 8-ին Երևանի քաղաքապետի կողմից կատարած գործարքը, որով քաղաքապետարանը միակողմանիորեն դադարեցրել է կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանի հետ կնքած պայմանագիրը:
Ծառուկյանի փաստաբանը դատարանից պահանջում է նաև անվավեր ճանաչել Կադաստրի որոշումը, որով այս հուլիսի 14-ին դադարեցվել է «Մուլտի Վելնես»-ի կառուցապատման իրավունքը և գույքն ամբողջությամբ գրանցվել է որպես Երևան համայնքի սեփականություն:

New defendants in Gagik Tsarukyan's case
Law enforcement authorities today arrested Sedrak Arustamyan, chairman of the board of directors of Gagik Tsarukyan's business empire and leader of the Prosperous Armenia Party:
Attorney Hovik Sukiasyan did not provide many details, only stating that his client is accused in the same case for which Gagik Tsarukyan was arrested a month ago. Also arrested is Arthur Dallakyan, director of Multi Transport:
Law enforcement accuses the leader of the Prosperous Armenia Party of embezzling property and funds worth about $22 million from Iranian businessmen and money laundering. In today's statement, the Investigative Committee claims that former CEO of Multi Group Concern, chairman of the board Sedrak Arustamyan and Arthur Dallakyan assisted Tsarukyan:
Incidentally, months ago, the court found Arustamyan guilty in a case of bribery during the 2017 parliamentary elections, acquitting Gagik Tsarukyan, who came under the scrutiny of law enforcement after these parliamentary elections:
The 70-year-old Tsarukyan's party narrowly missed entering parliament when the CEC annulled the results of voting at two polling stations. As a result, the Civil Contract party achieved a decisive majority in parliament:
Why did the Cadastre register Multi Wellness as property of Yerevan?
After the elections, law enforcement began checks on all of Tsarukyan's companies, sealing doors from factories to restaurants. The investigation still keeps those doors closed, citing investigative actions:
The government is already managing Tsarukyan's Ararat Cement and Ararat Brandy-Wine-Vodka factory, appointing managers. The mayor of Yerevan also unilaterally terminated the lease agreement for the land of Multi Wellness in June, renaming it Yerevan Wellness:
Moreover, Mayor Tigran Avinyan took not only the land from Tsarukyan but also the building constructed on it and the interior property. Now Tsarukyan is trying to reclaim the property of the sports complex through the courts. This is the first lawsuit in which the wealthy businessman contests the actions of the state after the elections:
Director of Multi Wellness Arman Piroyan today did not want to disclose details, only stating that they have appealed to the court:
According to the Datalex information system, the representative of Multi Wellness is asking the court to invalidate the transaction made by the mayor of Yerevan on June 8, in which the municipality unilaterally terminated the contract with arrested businessman Gagik Tsarukyan:
Tsarukyan's lawyer is also demanding the annulment of the Cadastre's decision, which on July 14 terminated the construction rights of Multi Wellness and registered the property entirely as the property of the Yerevan community: