Նոր մեղադրյալներ Գագիկ Ծառուկյանի գործով
Իրավապահներն այսօր ձերբակալել են ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի բիզնես կայսրության տնօրենների խորհրդի նախագահ Սեդրակ Առուստամյանին:
Փաստաբան Հովիկ Սուքիասյանը շատ մանրամասներ չփոխանցեց, ասաց միայն, որ պաշտպանյալը մեղադրվում է նույն գործով, որով մեկ ամիս առաջ կալանավորվեց Գագիկ Ծառուկյանը: Ձերբակալված է նաև «Մուլտի տրանսպորտ»-ի տնօրեն Արթուր Դալլաքյանը:
Իրավապահները ԲՀԿ առաջնորդին մեղադրում են իրանցի գործարարներից մոտ 22 միլիոն դոլարի գույք և դրամական միջոցներ հափշտակելու և փողերի լվացման համար: Այսօրվա հաղորդագրությունում Քննչական կոմիտեն պնդում է, որ «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն»-ի նախկին գլխավոր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահ Սեդրակ Առուստամյանն ու Արթուր Դալլաքյանն օժանդակել են Ծառուկյանին:
Ի դեպ, ամիսներ առաջ դատարանն Առուստամյանին մեղավոր էր ճանաչել 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ընտրակաշառք բաժանելու գործով, արդարացրել՝ Գագիկ Ծառուկյանին, որն իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց այս խորհրդարանական ընտրություններից հետո:
70-ամյա Ծառուկյանի առաջնորդած ԲՀԿ-ն մի քանի տասնյակ ձայնով դուրս մնաց խորհրդարանից, երբ ԿԸՀ-ն անվավեր ճանաչեց երկու տեղամասերում քվեարկության արդյունքները: Արդյունքում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» որոշիչ մեծամասնության հասավ խորհրդարանում:
Ինչո՞ւ է Կադաստրը «Մուլտի Վելնես»-ը գրանցել որպես Երևանի սեփականություն
Ընտրություններից հետո իրավապահները սկսեցին ստուգումներ անել Ծառուկյանի բոլոր ընկերություններում, կապարակնքեցին գործարաններից մինչև ռեստորանների դռները: Քննչականը դեռ փակ է պահում այդ դռները՝ պատճառաբանելով քննչական գործողությունները:
Կառավարությունն արդեն տնօրինում է Ծառուկյանի «Արարատցեմենտն» ու «Արարատ կոնյակի-գինու-օղու» կոմբինատը, կառավարիչներ է նշանակել: Երևանի քաղաքապետն էլ հունիսին միակողմանի դադարեցրել է «Մուլտի Վելնես»-ի հողի վարձակալության պայմանագիրը՝ անունը փոխել «Երևան Վելնես»:
Ավելին՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Ծառուկյանից վերցրել է ոչ միայն հողը, այլև դրա վրա կառուցված շինությունն ու ներսի գույքը: Այժմ Ծառուկյանը փորձում է դատական ճանապարհով վերադարձնել սպորտային համալիրի գույքը. սա առաջին դատական հայցն է, որով մեծահարուստ գործարարը վիճարկում է պետության գործողություններն ընտրություններից հետո:
«Մուլտի Վելնես»-ի տնօրեն Արման Փիրոյանն այսօր չցանկացավ փակագծերը բացել, ասաց միայն, որ դատարան են դիմել:
Ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգի, «Մուլտի Վելնես»-ի ներկայացուցիչը դատարանից խնդրում է անվավեր ճանաչել հունիսի 8-ին Երևանի քաղաքապետի կողմից կատարած գործարքը, որով քաղաքապետարանը միակողմանիորեն դադարեցրել է կալանավորված գործարար Գագիկ Ծառուկյանի հետ կնքած պայմանագիրը:
Ծառուկյանի փաստաբանը դատարանից պահանջում է նաև անվավեր ճանաչել Կադաստրի որոշումը, որով այս հուլիսի 14-ին դադարեցվել է «Մուլտի Վելնես»-ի կառուցապատման իրավունքը և գույքն ամբողջությամբ գրանցվել է որպես Երևան համայնքի սեփականություն:

Правоохранительные органы сегодня задержали председателя совета директоров бизнес-империи Гагика Царукяна, лидера Блокa «Процветающая Армения» Седрака Арустамяна:
Адвокат Говик Сукиасян не сообщил много деталей, только сказал, что его подзащитный обвиняется по тому же делу, по которому месяц назад был арестован Гагик Царукян. Также задержан директор «Мульти Транспорт» Артур Даллакян:
Правоохранительные органы обвиняют лидера Блока «Процветающая Армения» в хищении имущества и денежных средств у иранских бизнесменов на сумму около 22 миллионов долларов и отмывании денег. В сегодняшнем сообщении Следственного комитета утверждается, что бывший генеральный директор «Мульти Групп Концерн», председатель совета директоров Седрак Арустамян и Артур Даллакян помогали Царукяну:
Кстати, несколько месяцев назад суд признал Арустамяна виновным в деле о подкупе на парламентских выборах 2017 года, оправдав Гагика Царукяна, который попал в поле зрения правоохранительных органов после этих парламентских выборов:
70-летний Царукян, возглавляющий Блок «Процветающая Армения», на несколько десятков голосов не прошел в парламент, когда ЦИК аннулировал результаты голосования на двух участках. В результате «Гражданский договор» получил решающее большинство в парламенте:
Почему Кадастр зарегистрировал «Мульти Велнес» как собственность Еревана
После выборов правоохранительные органы начали проверки всех компаний Царукяна, опечатали двери фабрик и ресторанов. Следствие по-прежнему держит эти двери закрытыми, ссылаясь на следственные действия:
Правительство уже управляет «Араратцементом» и «Арарат коньяком-вином-водкой», назначив управляющих. Мэр Еревана в июне в одностороннем порядке прекратил договор аренды земли «Мульти Велнес», переименовав его в «Ереван Велнес»:
Более того, мэр Тигран Авинян забрал у Царукяна не только землю, но и построенное на ней здание и внутреннее имущество. Теперь Царукян пытается вернуть имущество спортивного комплекса через суд. Это первый судебный иск, которым богатый бизнесмен оспаривает действия государства после выборов:
Директор «Мульти Велнес» Арман Пироян сегодня не захотел раскрывать детали, сказав только, что они обратились в суд:
По данным информационной системы «Даталекс», представитель «Мульти Велнес» просит суд признать недействительным сделку, совершенную мэром Еревана 8 июня, в которой мэрия в одностороннем порядке прекратила договор с арестованным бизнесменом Гагиком Царукяном:
Адвокат Царукяна также требует признать недействительным решение Кадастра, согласно которому 14 июля было прекращено право на застройку «Мульти Велнес», и имущество было полностью зарегистрировано как собственность общины Ереван: