ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշմամբ սահմանվել են էլեկտրոնային փողի թողարկման և օգտագործման կարգավորման փոփոխություններ՝ ուղղված առավել արդյունավետ և մրցակցային միջավայրի ձևավորմանը:
Կատարած փոփոխություններով հանվել է էլեկտրոնային փողի հաշվառման հաշիվ (դրամապանակ) բացելու համար բանկային հաշիվ կամ վճարային քարտ ունենալու պարտադիր պահանջը:
Միաժամանակ հնարավորություն է ստեղծվել էլեկտրոնային փողի հաշվառման հաշիվների լիցքավորումն ու մարումն իրականացնել ոչ միայն անկանխիկ, այլ նաև կանխիկ եղանակով:
Նոր մոտեցմամբ հաճախորդների նույնականացումը կիրականացվի գործող օրենսդրությամբ սահմանված պատշաճ ուսումնասիրության ընթացակարգերի համաձայն՝ ապահովելով «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքի պահանջների լիարժեք պահպանումը:
Նոր կարգավորման արդյունքում հաճախորդների համար էականորեն պարզեցվում է էլեկտրոնային փողի օգտագործումը՝ դարձնելով այն ավելի արագ և հարմար:
Վճարահաշվարկային կազմակերպությունների համար ձևավորվում է ավելի մրցակցային և հավասար դաշտ:
Առաջարկվող փոփոխությունների նպատակն է՝ ընդլայնել էլեկտրոնային փողի օգտագործման հասանելիությունը, ստեղծել հավասար մրցակցային պայմաններ ֆինանսական կազմակերպությունների համար:

New Opportunities for Regulating Electronic Money
The Council of the Central Bank of Armenia has established changes in the regulation of the issuance and use of electronic money aimed at creating a more efficient and competitive environment:
The changes remove the requirement to have a bank account or payment card to open an account (wallet) for electronic money:
At the same time, it has become possible to replenish and settle electronic money accounts not only in a cashless manner but also in cash:
Under the new approach, customer identification will be carried out in accordance with the established legislative procedures for due diligence, ensuring full compliance with the requirements of the law on combating money laundering and terrorist financing:
The new regulation significantly simplifies the use of electronic money for customers, making it faster and more convenient:
A more competitive and equal playing field is being created for payment organizations:
The aim of the proposed changes is to expand the accessibility of electronic money usage, create equal competitive conditions for financial organizations:
It is expected that as a result of the changes, the prevalence of electronic money usage will increase: