ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշմամբ սահմանվել են էլեկտրոնային փողի թողարկման և օգտագործման կարգավորման փոփոխություններ՝ ուղղված առավել արդյունավետ և մրցակցային միջավայրի ձևավորմանը:
Կատարած փոփոխություններով հանվել է էլեկտրոնային փողի հաշվառման հաշիվ (դրամապանակ) բացելու համար բանկային հաշիվ կամ վճարային քարտ ունենալու պարտադիր պահանջը:
Միաժամանակ հնարավորություն է ստեղծվել էլեկտրոնային փողի հաշվառման հաշիվների լիցքավորումն ու մարումն իրականացնել ոչ միայն անկանխիկ, այլ նաև կանխիկ եղանակով:
Նոր մոտեցմամբ հաճախորդների նույնականացումը կիրականացվի գործող օրենսդրությամբ սահմանված պատշաճ ուսումնասիրության ընթացակարգերի համաձայն՝ ապահովելով «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքի պահանջների լիարժեք պահպանումը:
Նոր կարգավորման արդյունքում հաճախորդների համար էականորեն պարզեցվում է էլեկտրոնային փողի օգտագործումը՝ դարձնելով այն ավելի արագ և հարմար:
Վճարահաշվարկային կազմակերպությունների համար ձևավորվում է ավելի մրցակցային և հավասար դաշտ:
Առաջարկվող փոփոխությունների նպատակն է՝ ընդլայնել էլեկտրոնային փողի օգտագործման հասանելիությունը, ստեղծել հավասար մրցակցային պայմաններ ֆինանսական կազմակերպությունների համար:

Новые возможности регулирования электронных денег
Советом Центрального банка Армении установлены изменения в регулировании выпуска и использования электронных денег, направленные на создание более эффективной и конкурентной среды:
С внесенными изменениями отменено требование о наличии банковского счета или платежной карты для открытия счета (кошелька) для электронных денег:
Одновременно создана возможность пополнения и погашения счетов для электронных денег не только безналичным, но и наличным способом:
Согласно новому подходу идентификация клиентов будет осуществляться в соответствии с установленными законодательством процедурами надлежащей проверки, обеспечивая полное соблюдение требований закона о борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма:
В результате нового регулирования использование электронных денег значительно упрощается для клиентов, делая его более быстрым и удобным:
Для расчетных организаций создается более конкурентная и равная среда:
Цель предлагаемых изменений - расширить доступность использования электронных денег, создать равные конкурентные условия для финансовых организаций: