Nokia-ն մինչև տարեվերջ փակելու է Չինաստանում իր գրեթե բոլոր գործարանները
Ֆիննական հեռահաղորդակցական սարքավորումներ արտադրող Nokia ընկերությունը նախատեսում է մինչև տարեվերջ փակել մայրցամաքային Չինաստանի տարածքում գտնվող իր գրեթե բոլոր գործարանները: Այս մասին գրում է South China Morning Post-ը (SCMP)՝ վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրների։
Աղբյուրների խոսքով՝ ընկերությունը երկրում կկրճատի աշխատակիցների մեծ մասը։ 2025 թվականի վերջի դրությամբ Չինաստանում, Հոնկոնգում և Թայվանում Nokia-ի աշխատակազմը կազմում էր մոտ 7.2 հազար մարդ։
Nokia-ի ներկայացուցիչը նշել է, որ վերջին տարիներին Չինաստանում ընկերության բիզնեսը անկում է ապրել, և ընկերությունը նախատեսում է վերանայել ու համապատասխանեցնել իր գործունեությունը երկրում։ Այլ մանրամասներ ընկերությունը չի հայտնել։
Անցյալ տարի Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, գրել էր, որ Չինաստանը սահմանափակում է ֆիննական Nokia-ի և շվեդական Ericsson-ի տեխնոլոգիաների օգտագործումը հեռահաղորդակցական ցանցերում։ Մասնավորապես, պետական մասնակցությամբ սարքավորումներ գնող ընկերությունները, այդ թվում՝ բջջային օպերատորները, ստիպված են այս ընկերությունների հետ կնքվող պայմանագրերը ներկայացնել Չինաստանի կիբեռանվտանգության վարչություն՝ ազգային անվտանգության համատեքստում ուսումնասիրության նպատակով։
Քննությունը կարող է տևել երեք ամիս կամ ավելի, և նույնիսկ դրական որոշման դեպքում եվրոպական ընկերությունները հայտնվում են անբարենպաստ վիճակում՝ համեմատած իրենց չինական մրցակիցների հետ։

Finnish telecommunications equipment manufacturer Nokia plans to close almost all of its factories in mainland China by the end of the year. This was reported by the South China Morning Post (SCMP), citing informed sources.
According to sources, the company will reduce a significant portion of its workforce in the country. By the end of 2025, Nokia's staff in China, Hong Kong, and Taiwan numbered around 7,200 people.
A Nokia representative stated that the company's business in China has been declining in recent years, and the company plans to reassess and align its operations in the country. No further details were provided by the company.
Last year, the Financial Times reported, citing sources, that China restricts the use of technologies from Finnish Nokia and Swedish Ericsson in telecommunications networks. Specifically, companies purchasing state-owned equipment, including mobile operators, are required to submit contracts with these companies to China's cybersecurity administration for review in the context of national security.
The review can take three months or more, and even with a positive decision, European companies find themselves at a disadvantage compared to their Chinese competitors.