Nokia-ն մինչև տարեվերջ փակելու է Չինաստանում իր գրեթե բոլոր գործարանները
Ֆիննական հեռահաղորդակցական սարքավորումներ արտադրող Nokia ընկերությունը նախատեսում է մինչև տարեվերջ փակել մայրցամաքային Չինաստանի տարածքում գտնվող իր գրեթե բոլոր գործարանները: Այս մասին գրում է South China Morning Post-ը (SCMP)՝ վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրների։
Աղբյուրների խոսքով՝ ընկերությունը երկրում կկրճատի աշխատակիցների մեծ մասը։ 2025 թվականի վերջի դրությամբ Չինաստանում, Հոնկոնգում և Թայվանում Nokia-ի աշխատակազմը կազմում էր մոտ 7.2 հազար մարդ։
Nokia-ի ներկայացուցիչը նշել է, որ վերջին տարիներին Չինաստանում ընկերության բիզնեսը անկում է ապրել, և ընկերությունը նախատեսում է վերանայել ու համապատասխանեցնել իր գործունեությունը երկրում։ Այլ մանրամասներ ընկերությունը չի հայտնել։
Անցյալ տարի Financial Times-ը, հղում անելով աղբյուրներին, գրել էր, որ Չինաստանը սահմանափակում է ֆիննական Nokia-ի և շվեդական Ericsson-ի տեխնոլոգիաների օգտագործումը հեռահաղորդակցական ցանցերում։ Մասնավորապես, պետական մասնակցությամբ սարքավորումներ գնող ընկերությունները, այդ թվում՝ բջջային օպերատորները, ստիպված են այս ընկերությունների հետ կնքվող պայմանագրերը ներկայացնել Չինաստանի կիբեռանվտանգության վարչություն՝ ազգային անվտանգության համատեքստում ուսումնասիրության նպատակով։
Քննությունը կարող է տևել երեք ամիս կամ ավելի, և նույնիսկ դրական որոշման դեպքում եվրոպական ընկերությունները հայտնվում են անբարենպաստ վիճակում՝ համեմատած իրենց չինական մրցակիցների հետ։

Финская компания Nokia, производящая телекоммуникационное оборудование, планирует закрыть почти все свои заводы на материковом Китае до конца года. Об этом сообщает South China Morning Post (SCMP), ссылаясь на информированные источники.
По словам источников, компания сократит большинство своих сотрудников в стране. На конец 2025 года численность персонала Nokia в Китае, Гонконге и Тайване составляла около 7,2 тысячи человек.
Представитель Nokia отметил, что в последние годы бизнес компании в Китае переживает спад, и она планирует пересмотреть и адаптировать свою деятельность в стране. Другие детали компания не сообщила.
В прошлом году Financial Times, ссылаясь на источники, писала, что Китай ограничивает использование технологий финской Nokia и шведской Ericsson в телекоммуникационных сетях. В частности, компании, закупающие оборудование с государственным участием, включая мобильных операторов, обязаны представлять контракты с этими компаниями в управление кибербезопасности Китая для проверки в контексте национальной безопасности.
Проверка может занять три месяца или более, и даже в случае положительного решения европейские компании оказываются в невыгодном положении по сравнению с их китайскими конкурентами.