ԵՐԵՎԱՆ, 8 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «Միջազգային խաղաղության և繁տության համար Թրամփի երթուղի» (TRIPP) նախագծի գործնական իրականացումը սկսվելու է մոտ ապագայում:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ, Վաշինգտոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի առաջնորդների եռակողմ հանդիպում, որը այժմ կոչվում է «Խաղաղության գագաթնաժողով»: Նա նշեց, որ այդ հանդիպման արդյունքում ընդունված համատեղ հայտարարությունը, որը ստորագրվել է նաև ԱՄՆ նախագահի կողմից, «Խաղաղության հայտարարություն» է:
«TRIPP նախագիծը, ըստ Փաշինյանի, շուտով կվերջացնի Հայաստանի շրջափակումը, կդառնա Հայաստանի և տարածաշրջանի տնտեսության առանցքը, ինչպես նաև կօգնի Հայաստանին և Ադրբեջանին սկսել միմյանց ընկալել որպես հարևաններ, այլ ոչ թե խոչընդոտներ»,- ասաց նա:
«Մենք շուտով կսկսենք TRIPP նախագծի գործնական իրականացումը, և դա կլինի մեծ տարածաշրջանային և միջազգային իրադարձություն»,- ավելացրեց վարչապետը:
Փաշինյանը նաև նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը տեսանելի և զգալի է բոլորի համար:
«Խաղաղությունը, որը հաստատվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, տեսանելի և զգալի է բոլորի համար»,- ասաց նա:
Վարչապետը ընդգծեց, որ 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում քաղաքացիները «ոչ միայն վստահություն են տվել խաղաղությանը, այլև կանգնել են խաղաղության պաշտպանության համար»: Նա նաև ընդգծեց, որ դա չի նշանակում, որ խաղաղության օրակարգի իրականացումը ավարտված է:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը, որը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրվել է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների կողմից, սպասում է ստորագրման և վավերացման:
Նա նաև նշեց, որ սահմանագծումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեռ պետք է տեղի ունենա:
«Խնդիրը, թե ինչպես պետք է ապահովել խաղաղության անշրջելիությունը, պետք է լուծվի ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

News | 2026/08/08 09:51
YEREVAN, August 8. /ARKA/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the practical implementation of the project "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) will begin shortly:
Pashinyan reminded that on August 8, 2025, at the initiative and participation of U.S. President Donald Trump, a trilateral meeting of the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the U.S. took place at the White House, which is now referred to as the "Peace Summit." He noted that the joint declaration adopted by him and the President of Azerbaijan, which was also signed by the U.S. President as a witness, is called the "Declaration of Peace":
One of the most important outcomes of the Washington Peace Summit, Pashinyan noted, was the TRIPP project. According to him, the project will soon end the blockade of Armenia, become the backbone of Armenia's economy and the region, and help Armenia and Azerbaijan start perceiving each other as neighbors rather than obstacles:
"We will soon begin the practical implementation of the TRIPP project, and this will be a significant regional and international event," the Prime Minister stated:
Pashinyan also noted that the peace established between Armenia and Azerbaijan is visible and tangible for everyone:
"In the parliamentary elections in Armenia on June 7, 2026, the citizens of the country not only expressed their confidence in peace but also stood up for its protection," he said:
At the same time, he emphasized that this does not mean that the final point has been reached in the implementation of the peace agenda:
Pashinyan reminded that the agreement "On the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan," which was initialed on August 8, 2025, in Washington by the foreign ministers of both countries in the presence of the three leaders, awaits signing and ratification:
Moreover, according to him, the delimitation between Armenia and Azerbaijan still needs to take place:
"The issue of return must be addressed both in Armenia and Azerbaijan for the sake of future generations' right to peaceful coexistence," Pashinyan concluded: