ԵՐԵՎԱՆ, 8 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «Միջազգային խաղաղության և繁տության համար Թրամփի երթուղի» (TRIPP) նախագծի գործնական իրականացումը սկսվելու է մոտ ապագայում:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ, Վաշինգտոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի առաջնորդների եռակողմ հանդիպում, որը այժմ կոչվում է «Խաղաղության գագաթնաժողով»: Նա նշեց, որ այդ հանդիպման արդյունքում ընդունված համատեղ հայտարարությունը, որը ստորագրվել է նաև ԱՄՆ նախագահի կողմից, «Խաղաղության հայտարարություն» է:
«TRIPP նախագիծը, ըստ Փաշինյանի, շուտով կվերջացնի Հայաստանի շրջափակումը, կդառնա Հայաստանի և տարածաշրջանի տնտեսության առանցքը, ինչպես նաև կօգնի Հայաստանին և Ադրբեջանին սկսել միմյանց ընկալել որպես հարևաններ, այլ ոչ թե խոչընդոտներ»,- ասաց նա:
«Մենք շուտով կսկսենք TRIPP նախագծի գործնական իրականացումը, և դա կլինի մեծ տարածաշրջանային և միջազգային իրադարձություն»,- ավելացրեց վարչապետը:
Փաշինյանը նաև նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը տեսանելի և զգալի է բոլորի համար:
«Խաղաղությունը, որը հաստատվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, տեսանելի և զգալի է բոլորի համար»,- ասաց նա:
Վարչապետը ընդգծեց, որ 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում քաղաքացիները «ոչ միայն վստահություն են տվել խաղաղությանը, այլև կանգնել են խաղաղության պաշտպանության համար»: Նա նաև ընդգծեց, որ դա չի նշանակում, որ խաղաղության օրակարգի իրականացումը ավարտված է:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը, որը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրվել է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների կողմից, սպասում է ստորագրման և վավերացման:
Նա նաև նշեց, որ սահմանագծումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դեռ պետք է տեղի ունենա:
«Խնդիրը, թե ինչպես պետք է ապահովել խաղաղության անշրջելիությունը, պետք է լուծվի ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

ЕРЕВАН, 8 августа. /АРКА/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что практическая реализация проекта «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP) начнется в ближайшее время:
Пашинян напомнил, что 8 августа 2025 года по инициативе и при участии президента США Дональда Трампа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча лидеров Армении, Азербайджана и США, которая теперь называется «Саммитом мира». Он отметил, что совместная декларация, подписанная им и президентом Азербайджана, а также президентом США, стала «Декларацией мира»:
«Одним из важнейших результатов Вашингтонского Саммита мира Пашинян назвал проект TRIPP. По его словам, проект в самое ближайшее время положит конец блокаде Армении, станет осью экономики Армении и региона, а также поможет Армении и Азербайджану начать воспринимать друг друга как соседей, а не как препятствия»,- сказал он:
«В ближайшее время мы начнем практическую реализацию проекта TRIPP, и это станет крупным региональным и международным событием»,- добавил премьер-министр:
Пашинян также отметил, что мир, установленный между Арменией и Азербайджаном, видим и ощутим для всех:
«На парламентских выборах в Армении 7 июня 2026 года граждане страны не только отдали вотум доверия миру, но и встали на защиту мира», - сказал он:
При этом он подчеркнул, что это не означает, что достигнут окончательный пункт на пути реализации мирной повестки:
Пашинян напомнил, что соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном», парафированное 8 августа 2025 года в Вашингтоне, ожидает подписания и ратификации:
Кроме того, по его словам, делимитация между Арменией и Азербайджаном еще должна состояться:
«Вопрос о возвращении необходимо адресовать как в Армении, так и в Азербайджане ради права будущих поколений на мирное сосуществование»,- заключил Пашинян: