Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 19-ին ընդունել է "iGorts" ծրագրի մասնակիցներին, որը նպատակ ունի ներգրավել Diasporan մասնագետներին Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում: Փաշինյանը նշել է, որ վերջին ժամանակներում Հայաստանում նկատվում են վերադարձի որոշակի գործընթացներ: 2025 թվականին Հայաստան վերադարձող քաղաքացիների թիվը գերազանցել է արտագաղթողների թիվը ավելի քան 8000 մարդով:
Վարչապետը ընդգծել է, որ մարդիկ վերադառնում են Հայաստան, գնում են անշարժ գույք, կատարում են ներդրումներ և փորձում են կարգավորել իրենց կյանքը:
"Այսօր վերադարձի միտումները ավելի վստահելի են, ինչը պայմանավորված է խաղաղ օրակարգով և հաստատված խաղաղությամբ," - ասել է Փաշինյանը:
Նա նաև նշել է, որ "iGorts" ծրագիրը հանդիսանում է այս գործընթացի մի մասը և հույս հայտնել, որ այն կդառնա ավելի գործնական և վստահելի մեխանիզմ վերադարձի համար:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with participants of the "iGorts" program on August 19, aimed at engaging diaspora specialists in the public administration system of Armenia. Pashinyan noted that there have been certain repatriation processes in Armenia recently. In 2025, the number of citizens returning to Armenia exceeded the number leaving by more than 8000 people.
According to Pashinyan, people are returning to Armenia, buying real estate, making investments, and trying to establish their lives.
"Today, repatriation trends are becoming more confident, thanks to the peaceful agenda and established peace," Pashinyan said.
He also mentioned that the "iGorts" program is part of this process and expressed hope that it will become a more practical and reliable mechanism for return.
The Prime Minister added that specific appointments have already been made within the framework of this program.