Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 19-ին ընդունել է "iGorts" ծրագրի մասնակիցներին, որը նպատակ ունի ներգրավել Diasporan մասնագետներին Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում: Փաշինյանը նշել է, որ վերջին ժամանակներում Հայաստանում նկատվում են վերադարձի որոշակի գործընթացներ: 2025 թվականին Հայաստան վերադարձող քաղաքացիների թիվը գերազանցել է արտագաղթողների թիվը ավելի քան 8000 մարդով:
Վարչապետը ընդգծել է, որ մարդիկ վերադառնում են Հայաստան, գնում են անշարժ գույք, կատարում են ներդրումներ և փորձում են կարգավորել իրենց կյանքը:
"Այսօր վերադարձի միտումները ավելի վստահելի են, ինչը պայմանավորված է խաղաղ օրակարգով և հաստատված խաղաղությամբ," - ասել է Փաշինյանը:
Նա նաև նշել է, որ "iGorts" ծրագիրը հանդիսանում է այս գործընթացի մի մասը և հույս հայտնել, որ այն կդառնա ավելի գործնական և վստահելի մեխանիզմ վերադարձի համար:

Никол Пашинян: В Армении тенденции репатриации становятся более уверенными
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 19 августа принял участников программы "iGorts", направленной на привлечение специалистов диаспоры в систему государственного управления Армении. Премьер отметил, что в последнее время в Армении наблюдаются определенные процессы репатриации. В 2025 году число граждан, возвращающихся в Армению, превысило число уезжающих более чем на 8000 человек.
По словам Пашиняна, люди возвращаются в Армению, покупают недвижимость, делают инвестиции и пытаются наладить свою жизнь.
"Сегодня тенденции репатриации становятся более уверенными, благодаря мирной повестке и установленному миру," - сказал Пашинян.
Он также отметил, что программа "iGorts" является частью этого процесса и выразил надежду, что она станет более практичным и надежным механизмом возвращения.