Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր՝ օգոստոսի 25-ին, այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտե։ Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
«ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը Հանրապետության նախագահին ներկայացրել է Կոմիտեի ընթացիկ գործունեությունը, վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումները, ռազմավարական պլանավորման հիմնական ուղղություններն ու առաջիկա զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Կառավարության ծրագրով նախատեսված հարկային քաղաքականության առաջնահերթություններին և դրանց իրագործման հիմնական մոտեցումներին։
Քննարկվել են հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացման, պետական եկամուտների ապահովման, հարկային կարգապահության ամրապնդման, ինչպես նաև պետության և տնտեսվարող սուբյեկտների միջև փոխգործակցության զարգացման հարցերը։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ հարկային համակարգի արդյունավետությունը պետք է գնահատվի ոչ միայն հավաքագրված եկամուտների, այլև տնտեսության զարգացման համար ստեղծվող միջավայրի տեսանկյունից։ Այս համատեքստում կարևորվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի և բիզնեսի միջև գործընկերային հարաբերությունների շարունակական զարգացումը։
Նշվել է, որ ՊԵԿ-ի գործունեության հիմքում պետք է լինի ոչ թե տնտեսվարողներին պատժելու կամ խախտումներ արձանագրելու և տուգանքներ կիրառելու մոտեցումը, այլ օրինական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողներին աջակցելը՝ պետության հետ հարաբերություններում նրանց առավել պաշտպանված և անխոցելի դարձնելու, հարկային պարտավորությունների պատշաճ կատարումն ապահովելու և բիզնեսի անխոչընդոտ զարգացման համար անհրաժեշտ պայմաններ ձևավորելու նպատակով։
Ընդգծվել է նաև կանխատեսելի և արդար հարկային միջավայրի կարևորությունը, որը միաժամանակ ապահովում է պետական եկամուտների կայուն աճը և խթանում տնտեսական ակտիվությունը։
Հանրապետության նախագահը կարևորել է Պետական եկամուտների կոմիտեի շարունակական բարեփոխումները՝ դրանք դիտարկելով պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացման և երկրի տնտեսական զարգացման ընդհանուր գործընթացի համատեքստում»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Президент Ваграм Хачатрян посетил Государственный комитет доходов
Президент Ваграм Хачатрян сегодня, 25 августа, посетил Государственный комитет доходов Республики Армения. Об этом сообщают из администрации президента.
«Президент ГКД Эдуард Акопян представил главе государства текущую деятельность Комитета, проведенные в последние годы реформы, основные направления стратегического планирования и предстоящие разработки.
На встрече также обсуждались приоритеты налоговой политики, предусмотренные программой правительства, и основные подходы к их реализации.
Обсуждались вопросы повышения эффективности налогового администрирования, обеспечения государственных доходов, укрепления налоговой дисциплины, а также развития взаимодействия между государством и хозяйствующими субъектами.
Президент Ваграм Хачатрян подчеркнул, что эффективность налоговой системы должна оцениваться не только по собранным доходам, но и с точки зрения среды, создаваемой для развития экономики. В этом контексте было отмечено важность продолжения партнерских отношений между ГКД и бизнесом.
Отмечено, что деятельность ГКД должна основываться не на подходе наказания хозяйствующих субъектов или фиксации нарушений и наложении штрафов, а на поддержке законно действующих хозяйствующих субъектов, что сделает их более защищенными и неуязвимыми в отношениях с государством, обеспечит надлежащее выполнение налоговых обязательств и создаст необходимые условия для беспрепятственного развития бизнеса.
Также подчеркивалась важность предсказуемой и справедливой налоговой среды, которая одновременно обеспечивает устойчивый рост государственных доходов и стимулирует экономическую активность.
Президент страны отметил важность продолжения реформ ГКД, рассматривая их в контексте повышения эффективности государственного управления и общего процесса экономического развития страны», - говорится в сообщении.