Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր՝ օգոստոսի 25-ին, այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտե։ Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
«ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը Հանրապետության նախագահին ներկայացրել է Կոմիտեի ընթացիկ գործունեությունը, վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումները, ռազմավարական պլանավորման հիմնական ուղղություններն ու առաջիկա զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Կառավարության ծրագրով նախատեսված հարկային քաղաքականության առաջնահերթություններին և դրանց իրագործման հիմնական մոտեցումներին։
Քննարկվել են հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացման, պետական եկամուտների ապահովման, հարկային կարգապահության ամրապնդման, ինչպես նաև պետության և տնտեսվարող սուբյեկտների միջև փոխգործակցության զարգացման հարցերը։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ հարկային համակարգի արդյունավետությունը պետք է գնահատվի ոչ միայն հավաքագրված եկամուտների, այլև տնտեսության զարգացման համար ստեղծվող միջավայրի տեսանկյունից։ Այս համատեքստում կարևորվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի և բիզնեսի միջև գործընկերային հարաբերությունների շարունակական զարգացումը։
Նշվել է, որ ՊԵԿ-ի գործունեության հիմքում պետք է լինի ոչ թե տնտեսվարողներին պատժելու կամ խախտումներ արձանագրելու և տուգանքներ կիրառելու մոտեցումը, այլ օրինական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողներին աջակցելը՝ պետության հետ հարաբերություններում նրանց առավել պաշտպանված և անխոցելի դարձնելու, հարկային պարտավորությունների պատշաճ կատարումն ապահովելու և բիզնեսի անխոչընդոտ զարգացման համար անհրաժեշտ պայմաններ ձևավորելու նպատակով։
Ընդգծվել է նաև կանխատեսելի և արդար հարկային միջավայրի կարևորությունը, որը միաժամանակ ապահովում է պետական եկամուտների կայուն աճը և խթանում տնտեսական ակտիվությունը։
Հանրապետության նախագահը կարևորել է Պետական եկամուտների կոմիտեի շարունակական բարեփոխումները՝ դրանք դիտարկելով պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացման և երկրի տնտեսական զարգացման ընդհանուր գործընթացի համատեքստում»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

News | 2026/08/26 08:00
President Vahagn Khachatryan visited the State Revenue Committee of the Republic of Armenia today, August 25. This was reported by the president's office.
“The chairman of the SRC, Edward Hakobyan, presented to the president the current activities of the Committee, the reforms implemented in recent years, the main directions of strategic planning, and upcoming developments.
During the meeting, the priorities of the tax policy outlined in the government program and the main approaches to their implementation were also discussed.
Issues related to increasing the efficiency of tax administration, ensuring state revenues, strengthening tax discipline, and developing cooperation between the state and business entities were discussed.
President Vahagn Khachatryan emphasized that the effectiveness of the tax system should be assessed not only by the revenues collected but also from the perspective of the environment created for economic development. In this context, the continuous development of partnership relations between the State Revenue Committee and business was highlighted.
It was noted that the activities of the SRC should not be based on punishing business entities or recording violations and imposing fines, but rather on supporting legally operating businesses to make them more protected and invulnerable in their relations with the state, ensuring proper fulfillment of tax obligations, and creating the necessary conditions for the unhindered development of business.
The importance of a predictable and fair tax environment was also emphasized, which simultaneously ensures stable growth of state revenues and stimulates economic activity.
The president highlighted the importance of continuous reforms of the SRC, viewing them in the context of increasing the efficiency of public administration and the overall process of economic development of the country,” the statement said.