Նավթի գները շարունակել են նվազել չորրորդ օրը՝ տեղեկությունների հիման վրա, որ Քաթարի վարչապետը այսօր այցելելու է Թեհրան՝ Հորմուզի նեղուցի վերաբացման հնարավորությունը քննարկելու համար:
Այս պահին Բրենտ նավթի գինը կազմում է 87.46 դոլար մեկ բարել, իսկ Արևմտյան Տեխասի միջին գինը՝ 81.83 դոլար մեկ բարել:
Քաթարի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակն ասել է, որ բանակցությունները կվերաբերեն նեղուցում նավարկության ազատությանը և դրա վերաբացման հնարավորությանը, ինչպես նաև լարվածության նվազեցման միջոցներին:
Ամերիկյան իշխանությունները փորձում են տնտեսական ճնշում գործադրել՝ նոր պատժամիջոցների միջոցով, որոնք ուղղված են Իրանի նավթի արդյունաբերությանը:
Իրանը, իր հերթին, հրապարակել է 45 նավթատարների «սև ցուցակ», որոնք կարող են լինել նպատակային, եթե նրանք խախտեն Իրանի սահմանած նորմերը:
Չնայած լարվածությանը, նավթ առևտրականները օպտիմիստ են, քանի որ հաղորդվում է խաղաղ բանակցությունների առաջընթացի մասին:

Crude oil prices extended their decline for the fourth day today on news that Qatar’s Prime Minister will visit Tehran today to discuss the possibility of reopening the Strait of Hormuz.
At the time of writing, Brent crude was trading at $87.46 per barrel, with West Texas Intermediate at $81.83 per barrel.
A statement from Qatar’s Foreign Ministry spokesperson indicated that the discussions would focus on freedom of navigation in the chokepoint and the possibility of its reopening, as well as ways to “de-escalate tensions and create the conditions conducive to dialogue.”
For now, open hostilities are on pause as the United States decided to try economic pressure by means of new sanctions targeting Iran’s oil industry as well as other vital sectors of its economy.
Iran, for its part, responded with a blacklist of 45 tankers it said would be fair targets in the waterway if they violate the rules Iran set earlier this year for navigation of Hormuz.
Peace appears to be no closer than it was a month ago, but oil traders are optimistic despite the Iranian tanker blacklist and reports about tankers getting hit by projectiles in the waterway.