Նավթի գները շարունակել են նվազել չորրորդ օրը՝ տեղեկությունների հիման վրա, որ Քաթարի վարչապետը այսօր այցելելու է Թեհրան՝ Հորմուզի նեղուցի վերաբացման հնարավորությունը քննարկելու համար:
Այս պահին Բրենտ նավթի գինը կազմում է 87.46 դոլար մեկ բարել, իսկ Արևմտյան Տեխասի միջին գինը՝ 81.83 դոլար մեկ բարել:
Քաթարի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակն ասել է, որ բանակցությունները կվերաբերեն նեղուցում նավարկության ազատությանը և դրա վերաբացման հնարավորությանը, ինչպես նաև լարվածության նվազեցման միջոցներին:
Ամերիկյան իշխանությունները փորձում են տնտեսական ճնշում գործադրել՝ նոր պատժամիջոցների միջոցով, որոնք ուղղված են Իրանի նավթի արդյունաբերությանը:
Իրանը, իր հերթին, հրապարակել է 45 նավթատարների «սև ցուցակ», որոնք կարող են լինել նպատակային, եթե նրանք խախտեն Իրանի սահմանած նորմերը:
Չնայած լարվածությանը, նավթ առևտրականները օպտիմիստ են, քանի որ հաղորդվում է խաղաղ բանակցությունների առաջընթացի մասին:

Цены на нефть падают, так как Катар инициирует новые переговоры по Ормузскому проливу
Цены на нефть продолжают снижаться четвертый день подряд на фоне новостей о том, что премьер-министр Катара сегодня посетит Тегеран для обсуждения возможности открытия Ормузского пролива.
На данный момент цена на нефть марки Brent составляет 87,46 долларов за баррель, а цена на West Texas Intermediate — 81,83 доллара за баррель.
По словам представителя министерства иностранных дел Катара, обсуждения будут касаться свободы навигации в узком месте и возможности его открытия, а также способов «деэскалации напряженности и создания условий для диалога».
В настоящее время открытые военные действия приостановлены, так как США решили попытаться оказать экономическое давление с помощью новых санкций, направленных на нефтяную промышленность Ирана.
Иран, в свою очередь, ответил черным списком из 45 танкеров, которые, по его словам, могут стать целями в водах, если они нарушат правила, установленные Ираном ранее в этом году.
Мир не кажется ближе, чем месяц назад, но трейдеры нефти оптимистичны, несмотря на черный список иранских танкеров и сообщения о том, что танкеры подверглись нападению в этом водном пути.