Լատինական Ամերիկայի երկու խոշորագույն նավթային ընկերություններ խոշոր խաղադրույք են կատարում բարձր ռիսկայնությամբ նախագծի վրա, որի նպատակն է հասանելիություն ստանալ նավթի հսկայական պաշարների, որոնք գտնվում են ապարներում, որոնք արդեն 160 միլիոն տարի արևի լույս չեն տեսել:
Ինչպես հաղորդում է Bloomberg-ը, Petroleo Brasileiro-ն և Petroleos Mexicanos-ը միավորվել են՝ Մեքսիկական ծոցի տակ գտնվող երկրակեղևի շերտը ուսումնասիրելու համար, որը գոյություն ունեցող աշխարհի խոշորագույն նավթային հանքավայրերից ավելի հին, ավելի խորն ու, հավանաբար, նավթով ավելի հարուստ է:
Ֆիզիկական, ֆինանսական և բնապահպանական ռիսկերը հսկայական են՝ հաշվի առնելով ծովի հատակից մի քանի կիլոմետր խորության վրա նավթի արդյունահանման բարդությունը, որտեղ անհրաժեշտ է հորատել ծայրահեղ բարձր ճնշման տակ գտնվող անկայուն ապարային շերտերի միջով:
Հոդվածի համաձայն՝ թիրախը Մեքսիկայի Կամպեչե նահանգի ափերի մոտ գտնվող երկրաբանական կլաստերն է, որը Pemex-ը 2018 թվականին անհաջողությամբ ուսումնասիրել էր:
Bloomberg-ի տվյալներով՝ վերջին շաբաթներին երկու ընկերությունների մասնագետները սկսել են վերլուծել սեյսմիկ և այլ երկրաբանական տվյալներ՝ հույս ունենալով իրականացնել այն, ինչը մինչ այժմ չի հաջողվել անել Բրազիլիայից դուրս գտնվող որևէ վայրում:
Սակայն նույնիսկ եթե այնտեղ իսկապես նավթ կա, այն մակերես բարձրացնելը չափազանց բարդ կլինի:
Ընկերությունները նաև նախատեսում են նավթ որոնել նստվածքային ապարների տակ, որոնք ձևավորվել են ծովի մակերևույթից մի քանի կիլոմետր խորության վրա տեղի ունեցած ցեխի և ավազի սողանքների հետևանքով:

Oil Giants Search for Huge Oil Reserves off the Coast of Mexico
Two of Latin America's largest oil companies are making a major bet on a high-risk project aimed at gaining access to huge oil reserves located in formations that have not seen sunlight for 160 million years.
According to Bloomberg, Petroleo Brasileiro and Petroleos Mexicanos have joined forces to explore the layer of the Earth's crust beneath the Gulf of Mexico, which is older, deeper, and likely richer in oil than the world's existing largest oil fields.
The physical, financial, and environmental risks are enormous, given the complexity of extracting oil from several kilometers below the seabed, where drilling is required through unstable rock layers under extreme pressure.
The target is a geological cluster off the coast of Mexico's Campeche state, which Pemex unsuccessfully explored in 2018.
According to Bloomberg, in recent weeks, specialists from both companies have begun analyzing seismic and other geological data, hoping to achieve what has not been done in any location outside Brazil.
However, even if there is indeed oil there, bringing it to the surface will be extremely challenging.
The companies also plan to search for oil beneath sedimentary rocks formed by landslides of clay and sand several kilometers below the sea surface: