Լատինական Ամերիկայի երկու խոշորագույն նավթային ընկերություններ խոշոր խաղադրույք են կատարում բարձր ռիսկայնությամբ նախագծի վրա, որի նպատակն է հասանելիություն ստանալ նավթի հսկայական պաշարների, որոնք գտնվում են ապարներում, որոնք արդեն 160 միլիոն տարի արևի լույս չեն տեսել:
Ինչպես հաղորդում է Bloomberg-ը, Petroleo Brasileiro-ն և Petroleos Mexicanos-ը միավորվել են՝ Մեքսիկական ծոցի տակ գտնվող երկրակեղևի շերտը ուսումնասիրելու համար, որը գոյություն ունեցող աշխարհի խոշորագույն նավթային հանքավայրերից ավելի հին, ավելի խորն ու, հավանաբար, նավթով ավելի հարուստ է:
Ֆիզիկական, ֆինանսական և բնապահպանական ռիսկերը հսկայական են՝ հաշվի առնելով ծովի հատակից մի քանի կիլոմետր խորության վրա նավթի արդյունահանման բարդությունը, որտեղ անհրաժեշտ է հորատել ծայրահեղ բարձր ճնշման տակ գտնվող անկայուն ապարային շերտերի միջով:
Հոդվածի համաձայն՝ թիրախը Մեքսիկայի Կամպեչե նահանգի ափերի մոտ գտնվող երկրաբանական կլաստերն է, որը Pemex-ը 2018 թվականին անհաջողությամբ ուսումնասիրել էր:
Bloomberg-ի տվյալներով՝ վերջին շաբաթներին երկու ընկերությունների մասնագետները սկսել են վերլուծել սեյսմիկ և այլ երկրաբանական տվյալներ՝ հույս ունենալով իրականացնել այն, ինչը մինչ այժմ չի հաջողվել անել Բրազիլիայից դուրս գտնվող որևէ վայրում:
Սակայն նույնիսկ եթե այնտեղ իսկապես նավթ կա, այն մակերես բարձրացնելը չափազանց բարդ կլինի:
Ընկերությունները նաև նախատեսում են նավթ որոնել նստվածքային ապարների տակ, որոնք ձևավորվել են ծովի մակերևույթից մի քանի կիլոմետր խորության վրա տեղի ունեցած ցեխի և ավազի սողանքների հետևանքով:

Две крупнейшие нефтяные компании Латинской Америки делают крупную ставку на проект с высоким риском, целью которого является доступ к огромным запасам нефти, находящимся в породах, которые не видели солнечного света уже 160 миллионов лет.
Как сообщает Bloomberg, Petroleo Brasileiro и Petroleos Mexicanos объединились для изучения слоя земной коры под Мексиканским заливом, который старше и глубже, чем существующие крупнейшие нефтяные месторождения мира, и, вероятно, более богат нефтью.
Физические, финансовые и экологические риски огромны, учитывая сложность добычи нефти на глубине нескольких километров под морским дном, где необходимо бурить через нестабильные породы под экстремальным давлением.
Целью является геологический кластер у берегов мексиканского штата Кампече, который Pemex неудачно исследовал в 2018 году.
По данным Bloomberg, в последние недели специалисты обеих компаний начали анализировать сейсмические и другие геологические данные, надеясь осуществить то, что до сих пор не удавалось сделать ни в одном месте за пределами Бразилии.
Однако даже если нефть действительно есть, ее подъем на поверхность будет крайне сложным.
Компании также планируют искать нефть под осадочными породами, которые образовались в результате оползней глины и песка на глубине нескольких километров под морской поверхностью: