Նարեկ Կարապետյանի և Ալեքսան Ալեքսանյանի քրեական գործը դատարան է ուղարկվել
Ազգային ժողովի պատգամավոր Նարեկ Կարապետյանին և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գործադիր մարմնի ղեկավար Ալեքսան Ալեքսանյանին վերաբերող քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան։ Գործը մակագրվել է դատավոր Լևոն Պետրոսյանին։
Նշենք, որ Ալեքսան (Ալիկ) Ալեքսանյանը 2026թ. հունիսի 3-ից կալանավորված է, իսկ Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ կիրառվել է բացակայելու արգելք և 1 միլիարդ դրամ գրավ խափանման միջոցները:
Ալեքսան Ալեքսանյանը մեղադրվում է այն բանում, որ լինելով «Մեր ձևով» ազգային արժեքների պահպանության հասարակական կազմակերպության և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գործադիր մարմնի ղեկավարը, նա «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Նարեկ Կարապետյանի և այլ անձանց հետ ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր կազմակերպություն։
Ըստ մեղադրանքի՝ նրանց նպատակն է եղել ապօրինի գործունեության միջոցով ազդել 2026թ. հունիսի 7-ին կայացած ԱԺ ընտրությունների ընթացքի և արդյունքների վրա, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության և հետագայում դրա հիման վրա ձևավորված դաշինքի օգտին առավել շատ ձայներ ապահովել, ինչպես նաև այդ քաղաքական ուժի աջակիցների մեծ թվաքանակի տպավորություն ստեղծել։
Մեղադրանքի համաձայն՝ Ալեքսանյանը և Նարեկ Կարապետյանը նախապես համաձայնության են եկել և 2025թ. սեպտեմբերի 9-ին ստեղծել «Մեր ձևով» ազգային արժեքների պահպանության հասարակական կազմակերպությունը։ Այն ստեղծվել է ոչ թե կանոնադրությամբ սահմանված նպատակներն իրականացնելու, այլ իրական նպատակը քողարկելու համար։
Մեղադրանքի համաձայն՝ կազմակերպության միջոցով քաղաքացիներին նյութապես շահագրգռել են հավաքներին մասնակցելու, ինչպես նաև «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության և հետագայում ձևավորված դաշինքի օգտին ընտրական գործընթացներին աջակցելու նպատակով։ Այդ սխեմայի միջոցով շրջանցվել են այն սահմանափակումները, որոնց պատճառով Նարեկ Կարապետյանի և նրա ընտանիքի հետ փոխկապակցված «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը, «Ինտեկո էներգո» և «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲԸ-ները չէին կարող քաղաքական կամ ընտրական նպատակներով գումարներ փոխանցել տարբեր անձանց և կազմակերպություններին։
Ըստ մեղադրանքի՝ կազմակերպության միջոցով իրականացված գործունեության հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս։ Բացի այդ, Ալեքսան Ալեքսանյանը, Նարեկ Կարապետյանը և այլ անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական լիազորություններն ու դրանցից բխող ազդեցությունը, կատարել են առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացում։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ստեղծումը և կազմակերպության գործունեությունը
2025թ. դեկտեմբերի 8-ին գրանցվել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը։ Նարեկ Կարապետյանը, որպես «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն, ղեկավարել է ընկերության ընթացիկ գործունեությունը և տնօրինել դրա գույքը, այդ թվում՝ ֆինանսական միջոցները։
Ըստ մեղադրանքի՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գրասենյակի և «Մեր ձևով» կազմակերպության մյուս գրասենյակների աշխատանքը Ալեքսանյանի հետ համատեղ փաստացի ղեկավարել և համակարգել է Նարեկ Կարապետյանը։ «Մեր ձևով» կազմակերպության կանոնադրությամբ դրա նպատակներն էին, մասնավորապես, ազգային բարեկեցության ծրագրերի իրականացումը, հայ ընտանիքի արժեքների պահպանումն ու ամրապնդումը, երիտասարդության դաստիարակությունն ազգային, հոգևոր և բարոյական արժեքների հիման վրա, քաղաքացիական հասարակության զարգացումն ու ազգային ինքնության պահպանումը։ Սակայն, ըստ մեղադրանքի, կազմակերպության իրական նպատակը դրանից տարբերվել է։ Այն ստեղծվել և օգտագործվել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության և հետագայում ձևավորված դաշինքի քաղաքական ու նախընտրական գործունեությանը աջակցելու, ինչպես նաև հավաքներին մասնակցելու համար քաղաքացիներին նյութապես շահագրգռելու նպատակով։
Մեղադրանքի համաձայն՝ այդ գործունեության համար օգտագործվել են հասարակական կազմակերպություն մուտքագրված, հանցավոր ծագում ունեցող ֆինանսական միջոցները։ 2025թ. սեպտեմբերի 10-ից մինչև 2026թ. փետրվարի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ տարբեր համայնքներում, այդ թվում՝ Երևանում, բացվել է «Մեր ձևով» կազմակերպության 114 գրասենյակ։ Այդ տարածքների սեփականատերերի հետ վարձակալության պայմանագրերը կնքել է Ալեքսան Ալեքսանյանը կամ նրա լիազորած անձը։
Ըստ մեղադրանքի՝ այդ գրասենյակները չեն օգտագործվել հասարակական կազմակերպության կանոնադրությամբ նախատեսված նպատակների համար։ Դրանք փաստացի ծառայել են «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գործունեության կազմակերպմանը, այդ թվում՝ որպես կուսակցության գրասենյակներ և նախընտրական շտաբեր։ Նույն ժամանակահատվածում, ըստ մեղադրանքի, այդ կառույցի միջոցով կազմակերպվել է քաղաքացիների նյութական շահագրգռումը՝ հավաքներին մասնակցելու և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության, իսկ հետագայում՝ կուսակցությունների համանուն դաշինքին աջակցելու նպատակով։
Նշենք, որ թե՛ Ալեքսան Ալեքսանյանը, թե՛ Նարեկ Կարապետյանը առաջադրված մեղադրանքները չեն ընդունում։ Նրանց դիտարկմամբ՝ իրենց նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում։

Уголовное дело Нарака Карапетяна и Александра Александяна направлено в суд
Предварительное расследование уголовного дела, касающегося депутата Национального собрания Нарака Карапетяна и руководителя исполнительного органа партии «Сильная Армения» Александра Александяна, завершено, и дело направлено в Антикоррупционный суд с обвинительным заключением. Дело было передано судье Левону Петросяну.
Отметим, что Александр (Алик) Александян находится под арестом с 3 июня 2026 года, а в отношении Нарака Карапетяна применены меры пресечения в виде запрета на выезд и залога в размере 1 миллиард драмов.
Александян обвиняется в том, что, будучи руководителем общественной организации «Нашим способом» и исполнительного органа партии «Сильная Армения», он совместно с генеральным директором компании «Ташир Капитал» Нараком Карапетяном и другими лицами создал и возглавил преступную организацию.
Согласно обвинению, их целью было незаконным образом повлиять на ход и результаты выборов в Национальное собрание, состоявшихся 7 июня 2026 года, обеспечить больше голосов в пользу партии «Сильная Армения» и созданного на ее основе блока, а также создать впечатление о большом количестве сторонников этой политической силы.
По обвинению, Александян и Карапетян заранее договорились и 9 сентября 2025 года создали общественную организацию «Нашим способом». Она была создана не для реализации целей, предусмотренных уставом, а для сокрытия истинной цели.
Согласно обвинению, через организацию они материально заинтересовали граждан участвовать в собраниях, а также поддерживать выборные процессы в пользу партии «Сильная Армения» и созданного на ее основе блока. Таким образом, были обойдены ограничения, из-за которых благотворительный фонд «Ташир», «Интеко Энерго» и «Ташир Капитал» не могли передавать деньги различным лицам и организациям в политических или выборных целях.
Согласно обвинению, в результате деятельности организации государству был причинен ущерб в особо крупном размере. Кроме того, Александян, Карапетян и другие лица, используя свои должностные полномочия и вытекающее из них влияние, совершили отмывание денег в особо крупном размере.
Создание партии «Сильная Армения» и деятельность организации
8 декабря 2025 года была зарегистрирована партия «Сильная Армения». Нарак Карапетян, как генеральный директор «Ташир Капитал», руководил текущей деятельностью компании и управлял ее имуществом, включая финансовые средства.
Согласно обвинению, Нарак Карапетян фактически совместно с Александяном руководил и координировал работу офиса партии «Сильная Армения» и других офисов организации «Нашим способом». Уставом организации предусматривалось, в частности, осуществление программ национального благосостояния, сохранение и укрепление ценностей армянской семьи, воспитание молодежи на основе национальных, духовных и моральных ценностей, развитие гражданского общества и сохранение национальной идентичности. Однако, согласно обвинению, истинная цель организации отличалась от заявленных. Она была создана и использовалась для поддержки политической и предвыборной деятельности партии «Сильная Армения» и созданного на ее основе блока, а также для материального стимулирования граждан для участия в собраниях.
Согласно обвинению, для этой деятельности использовались финансовые средства преступного происхождения, зарегистрированные на имя общественной организации. С 10 сентября 2025 года по 5 февраля 2026 года в различных общинах Армении, включая Ереван, было открыто 114 офисов организации «Нашим способом». Договоры аренды этих помещений были подписаны Александяном или уполномоченным им лицом.
Согласно обвинению, эти офисы не использовались для целей, предусмотренных уставом общественной организации. Они фактически служили для организации деятельности партии «Сильная Армения», в том числе в качестве офисов партии и предвыборных штабов. В тот же период, согласно обвинению, через эту структуру была организована материальная заинтересованность граждан в участии в собраниях и поддержке партии «Сильная Армения», а затем блока одноименных партий.
Отметим, что как Александян, так и Карапетян не признают предъявленные обвинения. По их мнению, в отношении них осуществляется политическое преследование.