Նարեկ Կարապետյան. Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի Հայաստանին տասնյակ հազարավոր հեկտարներ
Ադրբեջանը, սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի շրջանակներում, պետք է վերադարձնի Հայաստանին տասնյակ հազարավոր հեկտարներ: Այս մասին 24 օգոստոսի մամուլի ասուլիսում հայտարարեց "Հզոր Հայաստան" խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանը.
Նրա խոսքով, խոսքը վերաբերում է Պարավակար, Գորիս և Ջերմուկ տարածքներում գտնվող հեկտարների մասին: Կարապետյանը նշեց, որ սա կլինի այն ցուցանիշը, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է երկարաժամկետ և երաշխավորված խաղաղության:
"Ադրբեջանը պետք է նախ վերադարձնի այն հողերը, որոնք պետք է գտնվեն Հայաստանի վերահսկողության տակ: Խոսքը հարյուրների, հազարների և նույնիսկ տասնյակ հազարների մասին է: Միայն դրանից հետո մենք կտեսնենք, թե արդյոք այդ երկիրը ձգտում է երկարաժամկետ խաղաղության, թե բոլոր կողմերից փորձում է ճնշում գործադրել մեզ վրա և ստանալ հնարավորինս շատ," - ասաց նա:
Նա նաև անդրադարձավ Տիգրանաշեն գյուղի ապագային, նշելով, որ իշխանությունները նախընտրական շրջանում չեն հայտնել բնակիչներին, որ մտադիր են այն հանձնել:
"Երբ շատ ընդդիմադիր գործիչներ խոսում էին այս մասին, նրանց ասում էին, որ նրանք միայն բացասական են խոսում: Մենք շարունակում ենք պնդել, որ եթե հայ ժողովուրդը չհավաքվի, ապա ապագայում մենք ավելի մեծ խնդիրների առաջ կկանգնենք," - հավելեց Կարապետյանը:
Նա կարծում է, որ երկրի համար դժվար օրերը դեռ առջևում են: "Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի փոփոխություններ տեղի ունենան: Բայց եթե դա տեղի չունենա, մենք այս օրը կհիշենք որպես հաջող դիրք գրավելու ժամանակաշրջան," - եզրափակեց նա:

Narek Karapetyan: Azerbaijan must return tens of thousands of hectares to Armenia
Azerbaijan, within the framework of the delimitation and demarcation process, must return tens of thousands of hectares of territory to Armenia. This was stated by the head of the "Strong Armenia" faction, Narek Karapetyan, during a press conference on August 24.
According to him, this concerns hundreds of hectares in Paravakar, Goris, thousands of hectares in Jermuk, and so on. Karapetyan believes that this will be an indicator of whether Azerbaijan is ready for long-term and guaranteed peace with Armenia.
"Azerbaijan must first return the lands that should be under Armenia's control. We are talking about hundreds, thousands, and even tens of thousands of hectares. Only after that will we understand whether this country is looking towards long-term peace or is trying to exert pressure on us from all sides and get as much as it can," - said the politician.
Touching on the issue of the future transfer of the Armenian village of Tigranashen in the Ararat region under the guise of so-called enclaves, he noted that during the pre-election period, the authorities did not inform the residents of the village that they intended to surrender it.
"It is unclear what was meant then. But the essence is that there were no such discussions about surrendering Tigranashen at that time. And when many opposition figures spoke about this, they were told that they were only talking about the negative. We continue to assert that if the Armenian people do not come to their senses, we will face even greater problems in the future," - concluded Karapetyan.