Նարեկ Կարապետյան. Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի Հայաստանին տասնյակ հազարավոր հեկտարներ
Ադրբեջանը, սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի շրջանակներում, պետք է վերադարձնի Հայաստանին տասնյակ հազարավոր հեկտարներ: Այս մասին 24 օգոստոսի մամուլի ասուլիսում հայտարարեց "Հզոր Հայաստան" խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանը.
Նրա խոսքով, խոսքը վերաբերում է Պարավակար, Գորիս և Ջերմուկ տարածքներում գտնվող հեկտարների մասին: Կարապետյանը նշեց, որ սա կլինի այն ցուցանիշը, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է երկարաժամկետ և երաշխավորված խաղաղության:
"Ադրբեջանը պետք է նախ վերադարձնի այն հողերը, որոնք պետք է գտնվեն Հայաստանի վերահսկողության տակ: Խոսքը հարյուրների, հազարների և նույնիսկ տասնյակ հազարների մասին է: Միայն դրանից հետո մենք կտեսնենք, թե արդյոք այդ երկիրը ձգտում է երկարաժամկետ խաղաղության, թե բոլոր կողմերից փորձում է ճնշում գործադրել մեզ վրա և ստանալ հնարավորինս շատ," - ասաց նա:
Նա նաև անդրադարձավ Տիգրանաշեն գյուղի ապագային, նշելով, որ իշխանությունները նախընտրական շրջանում չեն հայտնել բնակիչներին, որ մտադիր են այն հանձնել:
"Երբ շատ ընդդիմադիր գործիչներ խոսում էին այս մասին, նրանց ասում էին, որ նրանք միայն բացասական են խոսում: Մենք շարունակում ենք պնդել, որ եթե հայ ժողովուրդը չհավաքվի, ապա ապագայում մենք ավելի մեծ խնդիրների առաջ կկանգնենք," - հավելեց Կարապետյանը:
Նա կարծում է, որ երկրի համար դժվար օրերը դեռ առջևում են: "Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի փոփոխություններ տեղի ունենան: Բայց եթե դա տեղի չունենա, մենք այս օրը կհիշենք որպես հաջող դիրք գրավելու ժամանակաշրջան," - եզրափակեց նա:

Нарек Карапетян: Азербайджан должен вернуть Армении десятки тысяч гектар
Азербайджан в рамках процесса по делимитации и демаркации границы должен вернуть Армении десятки тысяч гектар территории. Об этом в беседе с журналистами в парламенте 24 августа заявил глава фракции "Сильная Армения" Нарк Карапетян.
В частности, с его слов, речь идет о сотнях гектар в Паравакаре, Горисе, о тысячах гектар в Джермуке и так далее. Именно это, как считает Карапетян, будет показателем того, готов ли Азербайджан к долгосрочному и гарантированному миру с Арменией.
"Азербайджан должен прежде всего вернуть земли, которые должны находиться под контролем Армении. Речь о сотнях, тысячах и даже десятках тысяч гектаров. Только после этого мы поймем, смотрит ли эта страна в сторону долгосрочного мира или со всех сторон пытается оказать на нас давление и заполучить все, что может," - заявил политик.
Касаясь темы передачи в будущем армянского села Тигранашен Араратской области под соусом так называемых анклавов, он обратил внимание, что в предвыборный период власть не говорила жителям села, что намерена его сдать.
"Не ясно, о чем тогда шла речь. Но, суть в том, что тогда подобных разговоров о сдаче Тигранашена - не было. И когда множество оппозиционных деятелей говорили об этом, им отвечали, что они все время говорят только о негативном. Мы же продолжаем утверждать, что если армянский народ не придет в себя, то в будущем мы столкнемся с еще большими проблемами," - резюмировал Карапетян.