Նա հաղթեց Մեծ ծխախոտին։ Արդյո՞ք նույն խաղային ծրագիրը կաշխատի Meta-ի և սոցիալական մեդիայի դեմ։
Միսիսիպիի նախկին գլխավոր դատախազ Մայք Մուրը աշխատում է սոցիալական մեդիայի ընկերությունների դեմ կարգավորումների վրա։
Միսիսիպիի նախկին գլխավոր դատախազ Մայք Մուրը, ով 1990-ականներին պայքարել է Մեծ ծխախոտի դեմ, այժմ աշխատում է սոցիալական մեդիայի ընկերությունների հետ համապարփակ համաձայնագրի լեզվին։ Այս շաբաթ Meta-ն համաձայնել է վճարել մոտ 17 միլիարդ դոլար՝ որպես համաձայնագրի մաս, որը ներկայացվել է մի շարք նահանգների գլխավոր դատախազների կողմից, ովքեր մեղադրել են ընկերությանը երեխաների և դեռահասների համար կախվածություն առաջացնող հատկություններ ստեղծելու մեջ։ "Այս համաձայնագիրը նահանգների հետ մեծ առաջին քայլ է՝ օգնելու մեր երեխաներին պաշտպանվել սոցիալական մեդիայի վտանգներից," - ասաց Մուրը իր առաջին հանրային մեկնաբանություններում դատական գործընթացի մասին։
Մուրը, ով 1998 թվականին 246 միլիարդ դոլար արժողությամբ ծխախոտի համաձայնագրի գլխավոր բանակցողներից էր, կարծում է, որ Meta-ն և նրա սոցիալական մեդիայի մրցակիցները, ինչպիսիք են TikTok-ը և Google-ի YouTube-ը, կանգնած են նմանատիպ մարտահրավերների առաջ։ Meta-ն այս շաբաթ համաձայնել է վճարել մոտ 17 միլիարդ դոլար՝ որպես համաձայնագրի մաս, որը ներկայացվել է մի շարք նահանգների գլխավոր դատախազների կողմից, ովքեր մեղադրել են ընկերությանը երեխաների հոգեկան առողջությանը վնաս հասցնելու մեջ։
Meta-ն համաձայնել է փոփոխությունների, այդ թվում՝ օրական օգտագործման սահմանափակումների և "գիշերային արգելքների" ներդրմանը դեռահասների համար, ինչպես նաև "հաստատված տարիքի ապահովման միջոցների" ստեղծմանը, որոնք կկանխեն երեխաների մուտքը։ Անկախ աուդիտորը կհսկի և հաշվետվություն կհրապարակի, թե արդյոք Meta-ն կատարում է համաձայնագրի պայմանները հինգ տարվա ընթացքում։

Он победил Большую Табак. Сработает ли та же схема против Meta и социальных сетей?
Бывший генеральный прокурор Миссисипи Майк Мур, который в 1990-х годах боролся с Большой Табакой, теперь работает над языком для основного соглашения с компаниями социальных сетей. На этой неделе Meta согласилась выплатить около 17 миллиардов долларов в рамках соглашения с коалицией генеральных прокуроров штатов, которые обвинили компанию в сознательном создании зависимых функций для детей и подростков. "Соглашение с государствами - это отличный первый шаг к защите наших детей от опасностей в социальных сетях", - сказал Мур в своих первых публичных комментариях по поводу судебного разбирательства.
Мур, который был центральной фигурой, помогавшей вести переговоры о блокбастере на сумму 246 миллиардов долларов по соглашению с табачными компаниями в 1998 году, видит, что Meta и ее конкуренты в социальных сетях, такие как TikTok и YouTube от Google, сталкиваются с аналогичными вызовами. На этой неделе Meta согласилась выплатить почти 17 миллиардов долларов в рамках знакового соглашения с коалицией генеральных прокуроров штатов, которые подали в суд на компанию за искажение масштабов ущерба психическому здоровью детей, вызванного Facebook и Instagram.
Meta согласилась на изменения, включая ограничения на ежедневное использование и "ночные блокировки" для подростков, использующих приложения компании, а также создание дополнительных инструментов для родителей и опекунов. Независимый аудитор будет следить за соблюдением условий соглашения в течение пяти лет.