Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունը (ՄՎԴ) քննարկմանն է ներկայացրել օրենսդրական փաթեթ, որի շրջանակներում առաջարկում է վարորդական իրավունք ստանալու համար ուսուցումը պարտադիր դարձնել: ՄՎԴ-ի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այս առաջարկը նպատակ ունի բարձրացնել վարելու հմտությունների որակը և ձևավորել ճանապարհների անվտանգության մշակույթ:
«Ուսուցումը կդառնա առաջին պարտադիր քայլը: Այսպիսով, վարորդական իրավունք ստանալու համար տեսական քննության մասնակցելու հնարավորություն կունենան միայն համապատասխան ուսուցում անցած անձինք: Ուսուցման որակի ստանդարտները ապահովելու համար, վարորդների ուսուցմամբ զբաղվելու իրավունք կունենան միայն այն կազմակերպությունները և անհատ ձեռնարկողները, որոնք համապատասխանում են սահմանված պահանջներին և ունեն համապատասխան լիցենզիա»,-նշված է ՄՎԴ-ի հաղորդագրությունում:
Առաջարկված օրենսդրական փաթեթը, ըստ նախարարության, նախատեսում է նաև վարորդական ուսուցմամբ զբաղվող անձանց որակավորման համակարգ, որպեսզի ապահովվի նրանց մասնագիտական պատրաստվածությունը և մշտապես բարձրացվի ուսուցման որակը:
Բացի այդ, նախարարությունում պատմել են ուսուցման կազմակերպություններին գնահատման համակարգի ներդրման նախաձեռնության մասին, որը թույլ կտա քաղաքացիներին ավելի գիտակցված ընտրություն կատարել, իսկ ուսուցման կազմակերպիչներին՝ մշտապես բարձրացնել իրենց ծառայությունների որակը:
«Այսպիսով, վարորդական իրավունք ստանալու գործընթացում կարևոր է ոչ միայն քննությունը, այլ նաև որակյալ ուսուցումը, որը թույլ կտա զարգացնել անվտանգ վարելու գիտելիքները և հմտությունները, որպեսզի ճանապարհներին մարդիկ չմահանան»,-եզրափակել են ՄՎԴ-ում:

МВД Армении предлагает сделать обучение обязательным этапом для получения водительских прав
Министерство внутренних дел Армении вынесло на обсуждение пакет законопроектов, в рамках которых предлагает сделать обучение обязательным этапом получения водительских прав. Как сообщили АрмИнфо в пресс-службе ведомства, это предложение нацелено на повышение качества навыков вождения и формирования культуры безопасности на дорогах.
"Обучение станет первым обязательным шагом. Таким образом, принять участие в теоретическом экзамене на получение водительских прав можно будет только после прохождения соответствующего обучения. Для обеспечения стандартов качества обучения, право обучать будущих водителей получат только организации и индивидуальные предприниматели, соответствующие установленным требованиям и имеющие соответствующую лицензию," - сообщили в МВД.
Предложенным пакетом законопроектов, согласно ведомству, предусматривается также система квалификации лиц, осуществляющих обучение вождению, с целью обеспечения их профессиональной подготовки и постоянного повышения качества обучения. Помимо этого, в Министерстве рассказали про инициативу внедрения рейтингования, в рамках которого организации и индивидуальные предприниматели, занимающиеся обучением вождению, будут оцениваться. Это, согласно источнику, позволит гражданам делать более осознанный выбор, а организаторам обучения даст стимул постоянно повышать качество своих услуг.
"Таким образом, в процессе получения водительских прав ключевым становится не только экзамен, но и качественное обучение, позволяющее развить знания и навыки безопасного вождения, чтобы на дорогах не погибали люди," - резюмировали в МВД.