Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունը (ՄՎԴ) քննարկմանն է ներկայացրել օրենսդրական փաթեթ, որի շրջանակներում առաջարկում է վարորդական իրավունք ստանալու համար ուսուցումը պարտադիր դարձնել: ՄՎԴ-ի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այս առաջարկը նպատակ ունի բարձրացնել վարելու հմտությունների որակը և ձևավորել ճանապարհների անվտանգության մշակույթ:
«Ուսուցումը կդառնա առաջին պարտադիր քայլը: Այսպիսով, վարորդական իրավունք ստանալու համար տեսական քննության մասնակցելու հնարավորություն կունենան միայն համապատասխան ուսուցում անցած անձինք: Ուսուցման որակի ստանդարտները ապահովելու համար, վարորդների ուսուցմամբ զբաղվելու իրավունք կունենան միայն այն կազմակերպությունները և անհատ ձեռնարկողները, որոնք համապատասխանում են սահմանված պահանջներին և ունեն համապատասխան լիցենզիա»,-նշված է ՄՎԴ-ի հաղորդագրությունում:
Առաջարկված օրենսդրական փաթեթը, ըստ նախարարության, նախատեսում է նաև վարորդական ուսուցմամբ զբաղվող անձանց որակավորման համակարգ, որպեսզի ապահովվի նրանց մասնագիտական պատրաստվածությունը և մշտապես բարձրացվի ուսուցման որակը:
Բացի այդ, նախարարությունում պատմել են ուսուցման կազմակերպություններին գնահատման համակարգի ներդրման նախաձեռնության մասին, որը թույլ կտա քաղաքացիներին ավելի գիտակցված ընտրություն կատարել, իսկ ուսուցման կազմակերպիչներին՝ մշտապես բարձրացնել իրենց ծառայությունների որակը:
«Այսպիսով, վարորդական իրավունք ստանալու գործընթացում կարևոր է ոչ միայն քննությունը, այլ նաև որակյալ ուսուցումը, որը թույլ կտա զարգացնել անվտանգ վարելու գիտելիքները և հմտությունները, որպեսզի ճանապարհներին մարդիկ չմահանան»,-եզրափակել են ՄՎԴ-ում:

News | 2026/08/28 16:02
The Ministry of Internal Affairs of Armenia has proposed a legislative package that would make training a mandatory step in obtaining a driver's license. According to the ministry's press service, this proposal aims to improve driving skills and foster a culture of road safety.
"Training will become the first mandatory step. Thus, participation in the theoretical exam for obtaining a driver's license will only be possible after completing the relevant training. To ensure the quality standards of training, only organizations and individual entrepreneurs that meet established requirements and have the appropriate license will be allowed to teach future drivers," the ministry stated.
The proposed legislative package also includes a qualification system for those conducting driving instruction, aimed at ensuring their professional training and continuous improvement of the quality of instruction. Additionally, the ministry discussed the initiative to implement a rating system, under which organizations and individual entrepreneurs engaged in driving instruction will be evaluated. This, according to the source, will allow citizens to make a more informed choice and provide incentives for training providers to continuously enhance the quality of their services.
"Thus, in the process of obtaining a driver's license, not only the exam but also quality training becomes crucial, allowing for the development of knowledge and skills for safe driving, so that no lives are lost on the roads," the ministry concluded.