Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) տեսուչները վերահսկողական միջոցառման ընթացքում նմուշառում են կատարել «Գոռմուշ» ՍՊ ընկերության պատկանող «Մուշ» ապրանքանիշի գազավորված ըմպելիքների արտադրամասում առկա արտադրատեսակներից (Լոռու մարզ, ք․ Վանաձոր): Այս մասին հաղորդում է ՍԱՏՄ-ն։
«Նմուշների լաբորատոր փորձաքննությունը փաստել է, որ արտադրվում է վտանգավոր սննդամթերք. «Գազավորված ոչ ալկոհոլային ըմպելիք կոլայի համով» արտադրատեսակի նմուշը՝ «մեզոֆիլ աէրոբ մանրէների քանակ» (ՄԱՄՔ) և «Խմորասունկ/բորբոսասունկ (գումարային)» ցուցանիշներով չի համապատասխանում Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ արտադրամասի արտադրական գործունեության առանձին գործառույթը՝ «Գազավորված ոչ ալկոհոլային ըմպելիք կոլայի համով» արտադրատեսակի արտադրությունը, կասեցվել է, սահմանվել է հայտնաբերված խախտումները վերացնելու ժամկետ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ.

Inspectors from the Food Safety Inspection Body (FSIB) sampled products at the carbonated beverage production facility owned by the company 'Gormush' under the brand 'Mush' (Vanadzor, Lori Province). This was reported by the FSIB.
“Laboratory tests of the samples revealed that hazardous food products are being produced. The sample of the 'cola-flavored carbonated non-alcoholic beverage' did not meet the requirements of the technical regulations of the Eurasian Customs Union according to the indicators of 'number of mesophilic aerobic bacteria' (MAB) and 'Yeast/Mold (total).'
By the decision of the head of the inspection body, the production of the 'cola-flavored carbonated non-alcoholic beverage' has been suspended, and a deadline has been set for eliminating the identified violations,” the report states.