Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) տեսուչները վերահսկողական միջոցառման ընթացքում նմուշառում են կատարել «Գոռմուշ» ՍՊ ընկերության պատկանող «Մուշ» ապրանքանիշի գազավորված ըմպելիքների արտադրամասում առկա արտադրատեսակներից (Լոռու մարզ, ք․ Վանաձոր): Այս մասին հաղորդում է ՍԱՏՄ-ն։
«Նմուշների լաբորատոր փորձաքննությունը փաստել է, որ արտադրվում է վտանգավոր սննդամթերք. «Գազավորված ոչ ալկոհոլային ըմպելիք կոլայի համով» արտադրատեսակի նմուշը՝ «մեզոֆիլ աէրոբ մանրէների քանակ» (ՄԱՄՔ) և «Խմորասունկ/բորբոսասունկ (գումարային)» ցուցանիշներով չի համապատասխանում Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ արտադրամասի արտադրական գործունեության առանձին գործառույթը՝ «Գազավորված ոչ ալկոհոլային ըմպելիք կոլայի համով» արտադրատեսակի արտադրությունը, կասեցվել է, սահմանվել է հայտնաբերված խախտումները վերացնելու ժամկետ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ.

Газированный напиток со вкусом колы под брендом «Муш» не будет производиться
Инспекторы Государственной службы по безопасности пищевых продуктов (ГСБПП) провели отбор проб на заводе по производству газированных напитков под брендом «Муш», принадлежащем компании «Горгмуш» (город Ванадзор, Лорийская область). Об этом сообщает ГСБПП.
«Лабораторные испытания проб показали, что производится опасная пищевая продукция. Пробу газированного безалкогольного напитка со вкусом колы не соответствует требованиям технического регламента Евразийского экономического союза по показателям «число мезофильных аэробных бактерий» (ЧМБ) и «плесень/грибок (в сумме)».
По решению руководителя инспекционного органа приостановлено производство отдельной функции производственной деятельности завода — производство «Газированного безалкогольного напитка со вкусом колы», установлен срок для устранения выявленных нарушений», — говорится в сообщении.