Մուրադ Սիմոնյանից կբռնագանձվի 4 միլիոն 454 հազար դրամ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 30-ին բավարարել է Սյունիքի մարզի դատախազության հայցն ընդդեմ Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի նախկին ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանի:
Դատախազությունից հայտնում են, որ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Մուրադ Սիմոնյանից կբռնագանձվի 4 միլիոն 454 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի հատուցում, կբռնագանձվի նաև 4 միլիոն 454 հազար դրամի նկատմամբ հաշվարկված տոկոսագումարը:
Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, ուսումնասիրելով քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցները, համաձայն որոնց՝ Տաթև համայնքի նախկին ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանը, համայնքային սեփականություն հանդիսացող էքսկավատորը 2018-2020 թվականներին տրամադրել է ՍՊ ընկերությանն ու շահագործումից ստացված 13 միլիոն 600 հազար դրամից 4 միլիոն 454 հազար դրամը հափշտակել է, 2026 թվականի մարտի 31-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ Տաթև համայնքին պատճառված վնասի գումարը Մուրադ Սիմոնյանից բռնագանձելու պահանջով:

С Мурада Симоняна будет взыскано 4 миллиона 454 тысячи драмов
Антикоррупционный суд 30 июля 2026 года удовлетворил иск прокуратуры Сюникской области против бывшего главы общины Татев Мурада Симоняна:
Прокуратура сообщает, что после вступления решения в законную силу с Мурада Симоняна будет взыскано 4 миллиона 454 тысячи драмов в качестве возмещения ущерба, причиненного государству, также будет взыскан процентный доход на сумму 4 миллиона 454 тысячи драмов.
Прокуратура Сюникской области, в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов, изучив собранные в ходе уголовного производства доказательства, согласно которым бывший глава общины Татев Мурад Симонян передал экскаватор, являющийся муниципальной собственностью, частной компании в 2018-2020 годах и похитил 4 миллиона 454 тысячи драмов из 13 миллионов 600 тысяч драмов, полученных от эксплуатации, 31 марта 2026 года подала иск в Антикоррупционный суд с требованием взыскать сумму ущерба, причиненного общине Татев, с Мурада Симоняна.