ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է ընկերության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 մլրդ 137 մլն 16 հազար 645 ՀՀ դրամի հարկեր չվճարելու առերևույթ դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա ընկերության տնօրեն Ա. Դ.-ի և ընկերության 100 տոկոս մասնակից և իրական շահառու Հ. Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
Նշվում է, որ Ա. Դ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել են տնային կալանքը, 15 մլն ՀՀ դրամի չափով գրավը և բացակայելու արգելքը, իսկ Հ. Գ.-ն կալանավորվել է:
«Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասվում է ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ խոսքը Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի տրանսպորտ» ընկերության մասին է, որի տնօրենը Արթուր Դալլաքյանն է, իրական շահառուն՝ Հայկ Գալստյանը:

Criminal Proceedings Initiated Against 'Multi Transport' for Failing to Pay 1 Billion Drams in Taxes
News | 2026/08/04 16:02
Beneficiary Arrested
The Armenian Investigative Committee's Main Directorate for the Investigation of Economic Crimes and Smuggling is examining a criminal case regarding the failure to pay taxes in the amount of 1 billion 137 million 16 thousand 645 drams.
The Investigative Committee reports that based on sufficient evidence obtained during the preliminary investigation, public criminal prosecution has been initiated against the company's director A. D. and the 100% participant and actual beneficiary H. G. under Article 290, Part 3, Points 1 and 2 of the Criminal Code (failure to pay taxes in particularly large amounts by a group of individuals in preliminary agreement).
It is noted that as a preventive measure, A. D. has been subjected to house arrest, a bail of 15 million drams, and a travel ban, while H. G. has been arrested.
“The preliminary investigation of the criminal case is ongoing,” the statement from the Investigative Committee says.
According to information from “Armenian Times,” this concerns the company “Multi Transport,” owned by Gagik Tsarukyan, whose director is Arthur Dallakyan, and the actual beneficiary is Hayk Galstyan.