ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է ընկերության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 մլրդ 137 մլն 16 հազար 645 ՀՀ դրամի հարկեր չվճարելու առերևույթ դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա ընկերության տնօրեն Ա. Դ.-ի և ընկերության 100 տոկոս մասնակից և իրական շահառու Հ. Գ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելը):
Նշվում է, որ Ա. Դ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել են տնային կալանքը, 15 մլն ՀՀ դրամի չափով գրավը և բացակայելու արգելքը, իսկ Հ. Գ.-ն կալանավորվել է:
«Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասվում է ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ խոսքը Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի տրանսպորտ» ընկերության մասին է, որի տնօրենը Արթուր Դալլաքյանն է, իրական շահառուն՝ Հայկ Գալստյանը:

В Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА рассматривается уголовное дело о неуплате налогов в размере 1 млрд 137 млн 16 тыс. 645 драмов.
Следственный комитет сообщает, что на основании собранных в ходе предварительного расследования достаточных доказательств в отношении директора компании А. Д. и 100% участника и реального бенефициара Х. Г. возбуждено уголовное преследование по статьям 290, часть 3, пункты 1 и 2 Уголовного кодекса (неуплата налогов в особо крупном размере по предварительному сговору группы лиц).
Указано, что в отношении А. Д. как меры пресечения применены домашний арест, залог в размере 15 млн драмов и запрет на выезд, а Х. Г. был арестован.
«Предварительное расследование уголовного дела продолжается», - говорится в сообщении СК.
По информации «Армянского времени», речь идет о компании «Мульти Транспорт», принадлежащей Гагику Царукяну, директором которой является Артур Даллакян, а реальным бенефициаром - Хайк Галстян.