«Մուլտի Ուելնես»-ը դատի է տվել Երևանի քաղաքապետարանին
«Մուլտի Ուելնես կենտրոն» ընկերությունը դատական հայց է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետարանի դեմ։ Ընկերությունը դատարանից պահանջում է
• 1. անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի 08.06.2026 թվականի «Հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագրից հրաժարվելու մասին» ծանուցմամբ արտահայտված՝ Երևան համայնքի և «Մուլտի Գրուպ» Կոնցեռն ՍՊԸ-ի միջև 10.10.2016թ. կնքված «Հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին» պայմանագրից հրաժարվելու գործարքը։
• 2. կիրառել անվավերության հետևանքներ՝ անվավեր ճանաչել ՀՀ կադաստրի կոմիտեի կողմից 14.07.2026 թվականին կատարված՝ ք. Երևան, Ալեք Մանուկյան փողոց 11 հասցեի անշարժ գույքի նկատմամբ «Մուլտի Ուելնես» կենտրոն ՍՊ ընկերության կառուցապատման իրավունքի դադարեցման և Երևան համայնքի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները՝ վերականգնելով «Մուլտի Ուելնես» կենտրոն ՍՊ ընկերության կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը։
Հայցադիմումը դատարանը ստացել է օգոստոսի 3-ին։ Այն հաջորդ օրը մակագրվել է դատավոր Արշակ Պետրոսյանին։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 16-ին Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնող Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ «Մուլտի Ուելնես»-ի շենքն անցել է Երևանի քաղաքապետարանին։
«Այո՛, հաստատում եմ։ Այդ շինությունը կառուցված է եղել համայնքային տարածքի վրա՝ 60-րդ հոդվածի անօտարելի հողի վրա, կառուցված է խախտումներով։ Համապատասխանաբար, պայմանագրի համաձայն՝ կողմերից մեկը՝ Երևանի քաղաքապետարանը, խզել է պայմանագիրը, և շենքն ամբողջությամբ անցել է Երևանի քաղաքապետարանին։ Դրա վերաբերյալ հետագա հայտարարություններ անպայման կլինեն»,- ասել է Ավինյանը։
Կենտրոնի տնօրեն Արման Փիրոյանը ի պատասխան Ավինյանի մեկ այլ հայտարարության, ըստ որի «Մուլտի Ուելնես Կենտրոն» մարզաառողջարանային համալիրը վերաբացվել է և գործելու է «Երևան Ուելնես Սենթր» նոր անունով, քաղաքապետարանին մեղադրել էր կենտրոնի ողջ շարժական գույքն ապօրինաբար խլելու մեջ:
«Համալիրի ողջ շարժական գույքը՝ մարզական գույք և սարքավորումներ, կահույք, oդափոխման և հովացման համակարգեր, համակարգչային տեխնիկա, լվացքի մեքենաներ, խոհանոցային գույք, հեռուստացույցեր և այլն, պատկանում են «Մուլտի Ուելնես Կենտրոնին», դրանք դուրս չեն բերվել համալիրի տարածքից։
Հայտարարում ենք, որ Երևանի քաղաքապետարանն ապօրինաբար խլել է «Մուլտի Ուելնես Կենտրոնի» ողջ շարժական գույքը, տիրացել այդ գույքերին և անհատույց օգտագործման է հանձնել իր ստեղծած «Երևան Ուելնես Սենթր» կազմակերպությանը»։

Multi Wellness Sues Yerevan Municipality
Multi Wellness Center has filed a lawsuit against the Yerevan Municipality. According to the judicial information system 'Datalex', the company demands from the court
• 1. to declare invalid the notification from the Mayor of Yerevan dated 08.06.2026 regarding the termination of the contract for the provision of construction rights for a land plot concluded between the Yerevan community and Multi Group LLC on 10.10.2016.
• 2. to apply the consequences of invalidity by declaring invalid the registrations made by the State Committee of Cadastre of the Republic of Armenia on 14.07.2026 regarding the termination of construction rights of Multi Wellness Center LLC and the state registration of property rights of the Yerevan community for the immovable property located at 11 Alek Manukyan Street, Yerevan (current address: 22 Khanzhyan Street, Yerevan), restoring the state registration of construction rights of Multi Wellness Center LLC.
The lawsuit was received by the court on August 3. The next day, it was assigned to Judge Arshak Petrosyan.
Recall that on July 16, Tigran Avinyan, acting Mayor of Yerevan, announced that the building of Multi Wellness had passed to the Yerevan Municipality.
“Yes, I confirm. This building was constructed on communal land, on land that is inalienable, and it was built with violations. Accordingly, under the contract, one of the parties — the Yerevan Municipality — terminated the contract, and the building has completely passed to the Yerevan Municipality. Further statements on this matter will definitely follow,” said Avinyan.
In response to another statement by Avinyan, that the 'Multi Wellness Center' has reopened and will operate under the new name 'Yerevan Wellness Center', the center's director Arman Piroyan accused the municipality of illegally seizing all movable property of the center.
“All movable property of the complex — sports equipment, furniture, ventilation and air conditioning systems, computer technology, washing machines, kitchen equipment, televisions, etc., belongs to the 'Multi Wellness Center', and it has not been removed from the premises of the complex.
We declare that the Yerevan Municipality has illegally seized all movable property of the 'Multi Wellness Center', taken possession of it, and transferred it for gratuitous use to the organization it created, 'Yerevan Wellness Center'.