«Մուլտի Ուելնես»-ը դատի է տվել Երևանի քաղաքապետարանին
«Մուլտի Ուելնես կենտրոն» ընկերությունը դատական հայց է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետարանի դեմ։ Ընկերությունը դատարանից պահանջում է
• 1. անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի 08.06.2026 թվականի «Հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին պայմանագրից հրաժարվելու մասին» ծանուցմամբ արտահայտված՝ Երևան համայնքի և «Մուլտի Գրուպ» Կոնցեռն ՍՊԸ-ի միջև 10.10.2016թ. կնքված «Հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին» պայմանագրից հրաժարվելու գործարքը։
• 2. կիրառել անվավերության հետևանքներ՝ անվավեր ճանաչել ՀՀ կադաստրի կոմիտեի կողմից 14.07.2026 թվականին կատարված՝ ք. Երևան, Ալեք Մանուկյան փողոց 11 հասցեի անշարժ գույքի նկատմամբ «Մուլտի Ուելնես» կենտրոն ՍՊ ընկերության կառուցապատման իրավունքի դադարեցման և Երևան համայնքի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները՝ վերականգնելով «Մուլտի Ուելնես» կենտրոն ՍՊ ընկերության կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը։
Հայցադիմումը դատարանը ստացել է օգոստոսի 3-ին։ Այն հաջորդ օրը մակագրվել է դատավոր Արշակ Պետրոսյանին։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 16-ին Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնող Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ «Մուլտի Ուելնես»-ի շենքն անցել է Երևանի քաղաքապետարանին։
«Այո՛, հաստատում եմ։ Այդ շինությունը կառուցված է եղել համայնքային տարածքի վրա՝ 60-րդ հոդվածի անօտարելի հողի վրա, կառուցված է խախտումներով։ Համապատասխանաբար, պայմանագրի համաձայն՝ կողմերից մեկը՝ Երևանի քաղաքապետարանը, խզել է պայմանագիրը, և շենքն ամբողջությամբ անցել է Երևանի քաղաքապետարանին։ Դրա վերաբերյալ հետագա հայտարարություններ անպայման կլինեն»,- ասել է Ավինյանը։
Կենտրոնի տնօրեն Արման Փիրոյանը ի պատասխան Ավինյանի մեկ այլ հայտարարության, ըստ որի «Մուլտի Ուելնես Կենտրոն» մարզաառողջարանային համալիրը վերաբացվել է և գործելու է «Երևան Ուելնես Սենթր» նոր անունով, քաղաքապետարանին մեղադրել էր կենտրոնի ողջ շարժական գույքն ապօրինաբար խլելու մեջ:
«Համալիրի ողջ շարժական գույքը՝ մարզական գույք և սարքավորումներ, կահույք, oդափոխման և հովացման համակարգեր, համակարգչային տեխնիկա, լվացքի մեքենաներ, խոհանոցային գույք, հեռուստացույցեր և այլն, պատկանում են «Մուլտի Ուելնես Կենտրոնին», դրանք դուրս չեն բերվել համալիրի տարածքից։
Հայտարարում ենք, որ Երևանի քաղաքապետարանն ապօրինաբար խլել է «Մուլտի Ուելնես Կենտրոնի» ողջ շարժական գույքը, տիրացել այդ գույքերին և անհատույց օգտագործման է հանձնել իր ստեղծած «Երևան Ուելնես Սենթր» կազմակերպությանը»։

«Мульти Уэлнес» подал в суд на мэрию Еревана
Компания «Мульти Уэлнес» подала иск в суд против мэрии Еревана. Как сообщается в судебной информационной системе «Даталекс», компания требует от суда
• 1. признать недействительным уведомление мэра Еревана от 08.06.2026 года о расторжении договора о предоставлении прав на застройку земельного участка, заключенного между общиной Еревана и ЗАО «Мульти Групп» от 10.10.2016 года.
• 2. применить последствия недействительности, признать недействительными записи о прекращении прав на застройку за компанией «Мульти Уэлнес» и о праве собственности общины Ереван на недвижимость по адресу: г. Ереван, ул. Алекс Манукян, 11 (нынешний адрес: г. Ереван, ул. Ханджанян, 22), сделанные Комитетом кадастра РА 14.07.2026 года, восстановив государственную регистрацию прав на застройку компании «Мульти Уэлнес».
Исковое заявление было получено судом 3 августа. На следующий день оно было передано судье Аршаку Петросяну.
Напомним, что 16 июля исполняющий обязанности мэра Еревана Тигран Авинян заявил, что здание «Мульти Уэлнес» перешло в собственность мэрии Еревана.
«Да, подтверждаю. Это здание было построено на коммунальной территории, на земле, которая не подлежит отчуждению, с нарушениями. Соответственно, в соответствии с договором одна из сторон — мэрия Еревана — расторгла договор, и здание полностью перешло в собственность мэрии Еревана. Будут сделаны дальнейшие заявления по этому поводу», — сказал Авинян.
Директор центра Арман Пироян в ответ на другое заявление Авиняна, согласно которому «Мульти Уэлнес Центр» вновь открылся и будет работать под новым названием «Ереван Уэлнес Центр», обвинил мэрию в незаконном захвате всего движимого имущества центра.
«Все движимое имущество комплекса — спортивное оборудование, мебель, системы вентиляции и кондиционирования, компьютерная техника, стиральные машины, кухонное оборудование, телевизоры и т.д., принадлежит «Мульти Уэлнес Центру», оно не было вывезено с территории комплекса.
Заявляем, что мэрия Еревана незаконно захватила все движимое имущество «Мульти Уэлнес Центра», завладела им и передала его безвозмездно созданной ею организации «Ереван Уэлнес Центр».