Մուդիի գնահատականը IDBank-ի վարկանիշների կանխատեսումը դրական է դարձրել
Մուդիի գնահատականները IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշների կանխատեսումը դրականից կայուն են փոխել:
Հիշեցնենք, որ Մուդին վերջերս հաստատել է IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշները Ba3 մակարդակում, ինչպես նաև բանկի ba3 Բազային վարկանիշային գնահատականը (BCA) և հարմարեցված BCA-ն, ընդգծելով դրա ամուր կապիտալ և լիկվիդային բուֆերները, բարձր շահութաբերությունը և ակտիվների որակի շարունակական բարելավումը:
Դրական կանխատեսումը արտացոլում է Հայաստանի գործող միջավայրի բարելավումը, որը կարող է նպաստել բանկի վարկանիշների հետագա բարձրացմանը: Մուդիի համաձայն, IDBank-ը կպահպանի ուժեղ լուծողականություն և լիկվիդություն հաջորդ 12-18 ամիսների ընթացքում:
IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշները և Բազային վարկանիշային գնահատականը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակում, ինչ Հայաստանի պետական պարտատոմսերի վարկանիշը:

Рейтинговое агентство Moody’s изменило прогноз долгосрочных депозитных рейтингов IDBank с «стабильного» на «положительный».
Стоит отметить, что Moody’s недавно подтвердил долгосрочные депозитные рейтинги IDBank на уровне Ba3, а также базовую кредитную оценку (BCA) банка на уровне ba3, подчеркивая его надежные капитальные и ликвидные буферы, высокую прибыльность и продолжающееся улучшение качества активов.
Положительный прогноз отражает улучшающуюся операционную среду в Армении, что может способствовать дальнейшему повышению рейтингов банка. По данным Moody’s, IDBank сохранит сильную платежеспособность и ликвидность в течение следующих 12-18 месяцев.
Долгосрочные депозитные рейтинги IDBank и базовая кредитная оценка (BCA) находятся на том же уровне, что и суверенный рейтинг Армении.