Մուդիի գնահատականը IDBank-ի վարկանիշների կանխատեսումը դրական է դարձրել
Մուդիի գնահատականները IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշների կանխատեսումը դրականից կայուն են փոխել:
Հիշեցնենք, որ Մուդին վերջերս հաստատել է IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշները Ba3 մակարդակում, ինչպես նաև բանկի ba3 Բազային վարկանիշային գնահատականը (BCA) և հարմարեցված BCA-ն, ընդգծելով դրա ամուր կապիտալ և լիկվիդային բուֆերները, բարձր շահութաբերությունը և ակտիվների որակի շարունակական բարելավումը:
Դրական կանխատեսումը արտացոլում է Հայաստանի գործող միջավայրի բարելավումը, որը կարող է նպաստել բանկի վարկանիշների հետագա բարձրացմանը: Մուդիի համաձայն, IDBank-ը կպահպանի ուժեղ լուծողականություն և լիկվիդություն հաջորդ 12-18 ամիսների ընթացքում:
IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշները և Բազային վարկանիշային գնահատականը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակում, ինչ Հայաստանի պետական պարտատոմսերի վարկանիշը:

Moody’s changes the outlook on IDBank’s ratings to positive
Moody’s Ratings has changed the outlook on IDBank’s long-term deposit ratings to positive from stable.
It should be recalled that Moody’s recently affirmed IDBank’s long-term deposit ratings at Ba3, as well as the Bank’s ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA, highlighting its solid capital and liquidity buffers, high profitability and continued improvement in asset quality.
The positive outlook reflects the improving operating environment in Armenia, which could contribute to a further upgrade of the Bank’s ratings. According to Moody’s, IDBank will maintain strong solvency and liquidity over the next 12–18 months.
IDBank’s long-term deposit ratings and Baseline Credit Assessment (BCA) are at the same level as the sovereign issuer rating of Armenia.