Մոսկվայում խարդախության գործով կալանավորել են «Դրոն Սոլյուշնս» ընկերության ղեկավարներին
Մոսկվայի Կուզմինսկի շրջանային դատարանը օգոստոսի 8-ին կալանավորել է «Դրոն Սոլյուշնս» ընկերության գործող և նախկին գլխավոր տնօրեններ Վյաչեսլավ Բարբասովին և Իրակլի Խազալիային, հաղորդում է «Коммерсантъ»-ը։
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության համար՝ ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, որը նախատեսում է մինչև 10 տարվա ազատազրկում։ Այդ մասին նշվում է դատարանի նյութերում։
Քրեական գործի էությունը իրավապահ մարմինները առայժմ չեն բացահայտում։
«Դրոն Սոլյուշնս» ընկերությունը, որը գրանցվել է Մոսկվայում 2018 թվականի փետրվարին, զբաղվում է բնական և տեխնիկական գիտությունների ոլորտում հետազոտություններով և մշակումներով։ Ընկերության կայքում տեղադրված տեղեկատվության համաձայն, այն արտադրում է անօդաչու ավիացիոն համակարգեր, դրանց համար ծրագրային ապահովում, ինչպես նաև նեյրոցանցերի հիման վրա աշխատող համակարգչային տեսողության համակարգեր։
Մշակողը հայտարարում է, որ իր անօդաչու սարքերը կարող են գործել գրեթե ցանկացած կլիմայական պայմաններում։ Դրանց կիրառման հիմնական ոլորտների թվում ընկերությունը նշում է նավթագազային ենթակառուցվածքների մոնիտորինգը, հրդեհների օջախների վերահսկումը և օբյեկտների պարագծի պահպանությունը։
Բաց աղբյուրների տվյալներով, ընկերության շուրջ 40%-ը պատկանում է Վյաչեսլավ Բարբասովին, ևս մոտ 23%-ը՝ Ազգային տեխնոլոգիական նախաձեռնության նախագծերի աջակցության հիմնադրամին։ Իրակլի Խազալիան ունի փոքր բաժնեմաս։

Московский Кузьминский районный суд 8 августа арестовал действующего и бывшего генеральных директоров компании «Дрон Солюшнс» Вячеслава Барбасова и Ираклия Хазалияна, сообщает «Коммерсантъ».
Им предъявлено обвинение в мошенничестве в особо крупном размере по части 4 статьи 159 Уголовного кодекса РФ, которая предусматривает до 10 лет лишения свободы. Об этом говорится в материалах суда.
Суть уголовного дела правоохранительные органы пока не раскрывают.
Компания «Дрон Солюшнс», зарегистрированная в Москве в феврале 2018 года, занимается исследованиями и разработками в области естественных и технических наук. Согласно информации, размещенной на сайте компании, она производит беспилотные авиационные системы, программное обеспечение для них, а также системы компьютерного зрения на основе нейросетей.
Разработчик заявляет, что его беспилотники могут работать практически в любых климатических условиях. Основные области применения, по данным компании, включают мониторинг нефтегазовой инфраструктуры, контроль очагов пожаров и охрану объектов.
Согласно открытым источникам, около 40% компании принадлежит Вячеславу Барбасову, еще около 23% — Фонду поддержки проектов Национальной технологической инициативы. У Ираклия Хазалияна есть небольшая доля.