ԵՐԵՎԱՆ, 26 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Մոսկվայում գնահատել են Հայաստանի կողմից ռուսական կոնցեսիայի փոխանցման մասին հայտարարությունները որպես Արևմուտքի շանտաժ, հայտարարել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է քննարկել հայկական железուղու կոնցեսիայի վաճառքը երրորդ կողմի՝ մոտ $400 մլն-ի դիմաց, որպեսզի չկորցնի միջազգային железուղային ցանցին ինտեգրման հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի շահերը:
«Հաշվի առնելով, որ նախկինում կոնցեսիայի փոխանցման հարցը չի բարձրացվել, մեծ հավանականությամբ կարելի է ենթադրել, որ հայկական իշխանությունները պարզապես շանտաժի են ենթարկվում: Պահանջում են վերացնել «ռուսական գործոնը» տրանսպորտային ոլորտում, իսկ դրա դիմաց խոստանում են բազմամիլիոնանոց ներդրումներ և միանալ նախագծերին, որոնց տնտեսական նպատակահարմարությունը հազիվ թե նկատելի լինի: Սա լիովին համապատասխանում է Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի տարածաշրջանից դուրս մղելու ոչ մաքուր խաղերի ոգուն», - նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
ՌԴ ԱԳՆ-ում նշել են, որ Երևանի փաստարկները, թե «ռուսական կոնցեսիան խոչընդոտում է Հայաստանին մասնակցել լոգիստիկ նախաձեռնություններին», ամբողջությամբ չեն համապատասխանում իրականությանը:
Հայաստանի ծրագրերը ЮКЖД-ի վերաբերյալ
Փետրվարի 2026-ին Փաշինյանը չի բացառել, որ Ռուսաստանը կարող է փոխանցել հայկական железուղու կառավարման իրավունքը այլ երկրին, որը բարեկամական է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի համար, մասնավորապես Կատարին, ԱՄԷ-ին կամ Ղազախստանին:
Նա նաև հայտարարել է, որ TRIPP նախագծի շրջանակներում մի շարք երկրներ առաջարկում են կազմակերպել երկաթուղային հաղորդակցություն Նախիջևանի և Ադրբեջանի հիմնական տարածքի միջև՝ շրջանցելով Հայաստանը, նշելով, որ հայկական железուղին գտնվում է ռուսական ընկերության կառավարման տակ:
30 հուլիսի Փաշինյանը թույլ է տվել $2 մլրդ ֆինանսական պահանջներ Ռուսաստանի նկատմամբ ЮКЖД-ի կոնցեսիայի համատեքստում: Նրա խոսքով, железուղին Հայաստանի սեփականությունն է, և հանրապետությունը իրավունք ունի օգտագործել օրենքով նախատեսված ցանկացած մեխանիզմ, այդ թվում՝ արբիտրաժ:
Վերջում, ՌԴ երկաթուղիների ղեկավար Օլեգ Բելոզերովը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը մտադիր է պահպանել կոնցեսիոն համաձայնագրի պայմանները:

В Москве расценили заявления Еревана о передаче российской концессии ЮКЖД как шантаж со стороны Запада
Новости | 2026/08/26 15:21
Премьер-министр Армении готов обсудить продажу концессии железной дороги
ЕРЕВАН, 26 августа. /АРКА/. В Москве расценили заявления армянской стороны о передаче российской концессии Южно-Кавказской железной дороги как шантаж со стороны западных столиц, заявили в МИД РФ.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что страна готова рассмотреть продажу права на концессию армянской железной дороги третьей стороне примерно за $400 млн, чтобы не упустить возможность интеграции в международную железнодорожную сеть, при этом учитывая интересы России.
«С учетом того, что ранее вопрос передачи кому-либо концессии не ставился, с высокой долей вероятности можно предположить, что армянское руководство просто-напросто шантажируют. Требуют устранить «российский фактор» в транспортной сфере, а в обмен обещают многомиллионные инвестиции и подключение к прожектам, экономическая целесообразность которых едва ли просматривается. Это вполне в духе нечистоплотных игр западных столиц по вытеснению России из региона Южного Кавказа», - заявили в среду журналистам в МИД, передает «Интерфакс».
В ведомстве отметили, что аргументы Еревана о том, что «российская концессия, дескать, мешает Армении стать участником логистических инициатив», абсолютно не соответствуют действительности.
Он также заявлял, что в рамках проекта TRIPP ряд стран предлагает организовать железнодорожное сообщение между Нахичеваном и основной территорией Азербайджана в обход Армении, указывая, что армянская железная дорога находится под управлением российской компании.
30 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян допустил финансовые требования в размере $2 млрд. к России в контексте концессии Южно-Кавказской железной дороги.