Մոսկվան շարունակում է աշխատել Երևանի հետ՝ կատարելով իր բոլոր պարտավորությունները: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինը:
«Նրանք ոչ մի բանից ֆորմալ կերպով չեն հրաժարվում։ Նրանք անընդհատ ինչ-որ բան հայտարարում են, բայց դրա հետ մեկտեղ ոչ մի հրաժարում՝ մենք աշխատում ենք, ինչպես աշխատել ենք»,- ասել է Անդրեյ Նիկիտինը՝ ՌԴ-ի հետ երկաթուղային փոխադրումների գծով գործընկերությունից ՀՀ-ի հրաժարվելու հնարավորության մասին հարցին պատասխանելով:
Նիկիտինի խոսքով ՝ բոլոր պայմանները գրված են գործող կոնցեսիոն համաձայնագրում:
Հարավկովկասյան երկաթուղին (ՀԿԵ) Հայաստանի երկաթուղային տրանսպորտի համակարգը կառավարում է կոնցեսիոն համաձայնագրի հիման վրա, որը կնքվել է Հայաստանի և Ռուսական երկաթուղիների միջև 2008 թվականին: Այն ստորագրվել է 30 տարով ՝ ևս 10 տարով երկարաձգելու իրավունքով:
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Երևանը Մոսկվային առաջարկում է հանրապետությունում երկաթուղիների կառավարման կոնցեսիան վաճառել երրորդ կողմի: Երևանի առաջարկներից Ռուսաստանի հրաժարվելու դեպքում Հայաստանի հնարավոր գործողությունների մասին հարցին վարչապետը պատասխանել է, որ նման սցենար հնարավոր չէ:
Ավելի ուշ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ՝ կոնցեսիան վաճառելու խնդրանքները ՝ նշելով, որ նման հայտարարությունները զարմանք և էմոցիաներ են առաջացնում:

Moscow continues to work with Yerevan, fulfilling all its obligations. This was stated by Russia's Transport Minister Andrey Nikitin:
“They are not formally refusing anything. They are constantly making some statements, but at the same time, there is no refusal — we are working as we have been”, said Andrey Nikitin in response to a question about the possibility of Armenia refusing partnership with Russia in the field of railway transportation:
According to Nikitin, all conditions are outlined in the current concession agreement.
The South Caucasus Railway (SCR) manages Armenia's railway transport system based on a concession agreement signed between Armenia and Russian Railways in 2008. It was signed for 30 years with the right to extend for another 10 years.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Yerevan is offering Moscow to sell the concession for managing the railways in the republic to a third party. In response to a question about Armenia's possible actions if Russia refuses Yerevan's proposals, the Prime Minister stated that such a scenario is impossible.
Later, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov commented on Prime Minister Nikol Pashinyan's requests regarding the sale of the concession, noting that such statements cause surprise and emotions.