Մոսկվան շարունակում է աշխատել Երևանի հետ՝ կատարելով իր բոլոր պարտավորությունները: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինը:
«Նրանք ոչ մի բանից ֆորմալ կերպով չեն հրաժարվում։ Նրանք անընդհատ ինչ-որ բան հայտարարում են, բայց դրա հետ մեկտեղ ոչ մի հրաժարում՝ մենք աշխատում ենք, ինչպես աշխատել ենք»,- ասել է Անդրեյ Նիկիտինը՝ ՌԴ-ի հետ երկաթուղային փոխադրումների գծով գործընկերությունից ՀՀ-ի հրաժարվելու հնարավորության մասին հարցին պատասխանելով:
Նիկիտինի խոսքով ՝ բոլոր պայմանները գրված են գործող կոնցեսիոն համաձայնագրում:
Հարավկովկասյան երկաթուղին (ՀԿԵ) Հայաստանի երկաթուղային տրանսպորտի համակարգը կառավարում է կոնցեսիոն համաձայնագրի հիման վրա, որը կնքվել է Հայաստանի և Ռուսական երկաթուղիների միջև 2008 թվականին: Այն ստորագրվել է 30 տարով ՝ ևս 10 տարով երկարաձգելու իրավունքով:
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Երևանը Մոսկվային առաջարկում է հանրապետությունում երկաթուղիների կառավարման կոնցեսիան վաճառել երրորդ կողմի: Երևանի առաջարկներից Ռուսաստանի հրաժարվելու դեպքում Հայաստանի հնարավոր գործողությունների մասին հարցին վարչապետը պատասխանել է, որ նման սցենար հնարավոր չէ:
Ավելի ուշ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ՝ կոնցեսիան վաճառելու խնդրանքները ՝ նշելով, որ նման հայտարարությունները զարմանք և էմոցիաներ են առաջացնում:

Москва продолжает работать с Ереваном, выполняя все свои обязательства. Об этом заявил министр транспорта России Андрей Никитин:
«Они ни от чего формально не отказываются. Они постоянно что-то заявляют, но при этом никаких отказов — мы работаем, как работали», — сказал Андрей Никитин, отвечая на вопрос о возможности отказа Армении от партнерства в области железнодорожных перевозок с Россией:
По словам Никитина, все условия прописаны в действующем концессионном соглашении.
Южно-Кавказская железная дорога (ЮКЖД) управляет системой железнодорожного транспорта Армении на основании концессионного соглашения, подписанного между Арменией и Российскими железными дорогами в 2008 году. Оно подписано на 30 лет с правом продления еще на 10 лет.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что Ереван предлагает Москве продать концессию на управление железными дорогами республике третьей стороне. На вопрос о возможных действиях Армении в случае отказа России от предложений Еревана премьер ответил, что такой сценарий невозможен.
Позже министр иностранных дел России Сергей Лавров прокомментировал просьбы премьер-министра Армении Никол Пашиняна о продаже концессии, отметив, что такие заявления вызывают удивление и эмоции.