Մոսկվան տեսնում է ռիսկեր Հայաստանի ԵՄ անդամակցության պատրաստությունների մեջ
Հայաստանը չի խորհրդակցում իր ԵԱՏՄ գործընկերների հետ Եվրոպական միությանը անդամակցելու պատրաստությունների վերաբերյալ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ երկրների առաջին վարչության տնօրեն Միխայիլ Ագասանդյանը RIA Novosti-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք տեսնում ենք զգալի ռիսկեր, որոնք կապված են Հայաստանի օրենսդրորեն հաստատված պատրաստությունների հետ Եվրոպական միությանը անդամակցելու, որոնք, ի դեպ, Հայաստանի իշխանությունները իրականացնում են առանց խորհրդակցությունների իրենց ԵԱՏՄ գործընկերների հետ», - ասել է Ագասանդյանը:
2025 թվականի մարտին Հայաստանի խորհրդարանը ընդունեց օրենք, որը սկսում է Հայաստանի անդամակցության գործընթացը Եվրոպական միությանը, և նույն տարվա ապրիլին այն ստորագրեց նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը: Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ անհնար է լինել միաժամանակ ԵՄ և ԵԱՏՄ մաքսային միության անդամ:

Армения не проводит консультаций с партнерами по ЕАЭС по подготовке к вступлению в Европейский Союз. Об этом заявил Михаил Агасян, директор Первого департамента стран СНГ Министерства иностранных дел России, в интервью РИА Новости.
«Мы видим значительные риски, связанные с законодательно установленными подготовками Армении к вступлению в Европейский Союз, которые, кстати, армянские власти осуществляют без консультаций с их партнерами по ЕАЭС», - сказал Агасян.
В марте 2025 года парламент Армении принял закон о запуске процесса вступления Армении в Европейский Союз, а в апреле того же года он был подписан президентом Ваганом Хачатряном. На встрече с Пашиняном президент России Владимир Путин заявил, что невозможно одновременно быть частью как ЕС, так и таможенного союза ЕАЭС.