Մոսկվան կրկին Երևանից հանրաքվե է պահանջում՝ մինչև դեկտեմբեր
Մոսկվան կրկին Երևանից հանրաքվե է պահանջում՝ մինչև դեկտեմբեր։ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Երևանից որոշում են ակնկալում մինչև Եվրասիական միության ղեկավարների դեկտեմբերյան հավաքը։ Նա նշել է, որ եթե հանրաքվե անցկացնելու կոչը չլսվի, ապա առաջնորդները համապատասխան քայլեր կձեռնարկեն:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ հանրաքվեն ներկայումս բովանդակազուրկ է, և հայկական կողմը պնդում է, որ ԵԱՏՄ-ից անդամ պետությանը հեռացնելու ընթացակարգ չկա։ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը ինքն է որոշելու, երբ անցկացնել հանրաքվե:
Հայաստանի ԱԺ պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը ընդգծել է, որ հանրաքվե կնշանակվի միայն այն դեպքում, երբ Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության դիմումը պաշտոնապես մուտքագրվի:
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները վերջին ժամանակներս լարված են, և Փաշինյանը նշել է, որ եթե Հայաստանը դուրս թողնեն ՀԱՊԿ-ից, Երևանը դա կընդունի ի գիտություն:

Москва снова требует от Еревана провести референдум до декабря. Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил, что ожидают решения от Еревана до декабрьского саммита руководителей Евразийского союза. Он отметил, что если призыв к проведению референдума не будет услышан, то лидеры предпримут соответствующие шаги.
Никол Пашинян заявил, что референдум в настоящее время не имеет содержания, и армянская сторона настаивает на том, что процедуры по исключению страны из ЕАЭС не существует. Пашинян подчеркнул, что Армения сама решит, когда проводить референдум.
Депутат парламента Армении Саркис Ханданян отметил, что референдум будет назначен только в том случае, если заявление о вступлении Армении в ЕС будет официально подано.
Отношения с Россией в последнее время напряженные, и Пашинян заявил, что если Армению исключат из ОДКБ, Ереван это примет к сведению.