Moody’s միջազգային վարկանիշային գործակալությունը փոփոխել է IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշների կանխատեսումը՝ կայունից՝ դրական: Moody’s-ը հաստատել է IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշները Ba3 մակարդակում, ինչպես նաև բանկի հիմնական վարկանիշը (BCA) և վերանայված BCA գնահատականը՝ ba3, նշելով կապիտալի և լիկվիդության ամուր բուֆերները, բարձր եկամտաբերությունը և ակտիվների որակի շարունակական բարելավումը:
Դրական կանխատեսումը արտացոլում է Հայաստանի գործող միջավայրի բարելավումը, ինչը կարող է նպաստել բանկի վարկանիշների հետագա բարձրացմանը: Moody’s-ի գնահատմամբ, IDBank-ը հաջորդ 12-18 ամիսների ընթացքում կպահպանի բարձր վճարունակության և լիկվիդության ցուցանիշները:
Նշենք, որ IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշը և հիմնական վարկանիշը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակում, ինչ Հայաստանի Հանրապետության պետական վարկանիշը:

News | 2026/08/07 17:03
The international rating agency Moody’s has changed the outlook for IDBank's long-term deposit ratings from stable to positive. Recently, Moody’s confirmed IDBank's long-term deposit ratings at Ba3, as well as the bank's baseline credit assessment (BCA) and adjusted BCA rating at ba3, noting strong capital and liquidity buffers, high profitability, and continuous improvement in asset quality.
The positive outlook reflects the improvement in the operating environment in Armenia, which may contribute to further upgrades of the bank's ratings. According to Moody’s, IDBank is expected to maintain high solvency and liquidity indicators over the next 12-18 months.
It is worth noting that IDBank's long-term deposit ratings and baseline credit assessment (BCA) are at the same level as the sovereign rating of the Republic of Armenia.