Moody’s միջազգային վարկանիշային գործակալությունը փոփոխել է IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշների կանխատեսումը՝ կայունից՝ դրական: Moody’s-ը հաստատել է IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշները Ba3 մակարդակում, ինչպես նաև բանկի հիմնական վարկանիշը (BCA) և վերանայված BCA գնահատականը՝ ba3, նշելով կապիտալի և լիկվիդության ամուր բուֆերները, բարձր եկամտաբերությունը և ակտիվների որակի շարունակական բարելավումը:
Դրական կանխատեսումը արտացոլում է Հայաստանի գործող միջավայրի բարելավումը, ինչը կարող է նպաստել բանկի վարկանիշների հետագա բարձրացմանը: Moody’s-ի գնահատմամբ, IDBank-ը հաջորդ 12-18 ամիսների ընթացքում կպահպանի բարձր վճարունակության և լիկվիդության ցուցանիշները:
Նշենք, որ IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշը և հիմնական վարկանիշը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակում, ինչ Հայաստանի Հանրապետության պետական վարկանիշը:

Moody’s изменило прогноз по рейтингам IDBank на позитивный
Международное рейтинговое агентство Moody’s изменило прогноз по долгосрочным рейтингам банковских депозитов IDBank со стабильного на позитивный. Напомним, что недавно Moody’s подтвердило долгосрочные рейтинги банковских депозитов IDBank на уровне Ba3, а также базовую оценку кредитоспособности (BCA) и скорректированную оценку BCA Банка на уровне ba3, отметив прочные буферы капитала и ликвидности, высокую рентабельность и непрерывное улучшение качества активов.
Позитивный прогноз отражает улучшение операционной среды в Армении, что может способствовать дальнейшему повышению рейтингов Банка. По оценке Moody’s, в течение следующих 12–18 месяцев IDBank сохранит высокие показатели платежеспособности и ликвидности.
Следует отметить, что долгосрочный рейтинг банковских депозитов IDBank и базовая оценка кредитоспособности (BCA) находятся на одном уровне с суверенным рейтингом Республики Армения.