Moody’s փոփոխել է IDBank-ի վարկանիշների կանխատեսումը դրական
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Միջազգային վարկանիշային գործակալություն Moody’s Ratings-ը փոփոխել է IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշների կանխատեսումը կայունից դրականի, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Moody’s-ը հաստատել է IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշները Ba3 մակարդակում, ինչպես նաև բանկի հիմնական վարկանիշը (BCA) և ճշգրտված BCA գնահատականը ba3 մակարդակում, նշելով կապիտալի և լիկվիդության ամուր բուֆերները, բարձր շահութաբերությունը և ակտիվների որակի շարունակական բարելավումը:
Դրական կանխատեսումը արտացոլում է Հայաստանի գործող միջավայրի բարելավումը, որը կարող է նպաստել բանկի վարկանիշների հետագա բարձրացմանը: Moody’s-ի գնահատմամբ, հաջորդ 12-18 ամիսների ընթացքում IDBank-ը կպահպանի բարձր վճարունակության և լիկվիդության ցուցանիշները:
Պետք է նշել, որ IDBank-ի երկարաժամկետ վարկանիշները և հիմնական վարկանիշը (BCA) գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական վարկանիշի մակարդակում:

News | 2026/08/06 14:33
YEREVAN, August 6. /ARKA/. The international rating agency Moody’s Ratings has changed the outlook on the long-term ratings of IDBank’s deposits from stable to positive, the bank’s press service reported:
It should be noted that recently Moody’s confirmed the long-term ratings of IDBank’s deposits at Ba3, as well as the bank’s baseline credit assessment (BCA) and adjusted BCA rating at ba3, noting strong capital and liquidity buffers, high profitability, and continuous improvement in asset quality:
The positive outlook reflects an improvement in the operating environment in Armenia, which may contribute to further upgrades of the bank’s ratings. According to Moody’s, over the next 12-18 months, IDBank will maintain high solvency and liquidity indicators:
It is worth mentioning that IDBank’s long-term deposit ratings and baseline credit assessment (BCA) are at the same level as the sovereign rating of the Republic of Armenia: