Moody’s-ը բարձրացրել է Ակբա բանկի վարկանիշի կանխատեսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Միջազգային վարկանիշային գործակալություն Moody’s, միաժամանակ Հայաստանի պետական վարկանիշի կանխատեսումը բարձրացնելու հետ, փոփոխել է Ակբա բանկի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշի և էմիտենտի վարկանիշի կանխատեսումը Ba3 մակարդակում՝ «հաստատուն»ից «դրական»:
Այս վարկանիշը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության պետական վարկանիշին և ներկայումս Moody’s-ի կողմից Հայաստանում տրամադրվող առավելագույն վարկանիշային մակարդակն է:
Վարկանիշը շնորհվել է բանկին՝ հաշվի առնելով ակտիվների բարձր որակը, զգալի կապիտալի պաշարները, ինչպես նաև բարձր վճարունակության և լիկվիդության ցուցանիշները:
Moody’s-ը նաև ընդգծում է Ակբա բանկի համակարգային նշանակությունը Հայաստանի ֆինանսական շուկայում, քանի որ ակտիվների ծավալով բանկը շարունակում է մտնել երկրի երեք խոշորագույն բանկերի շարքում:

ЕРЕВАН, 4 августа. /АРКА/. Международное рейтинговое агентство Moody’s, одновременно с повышением прогноза по суверенному кредитному рейтингу Армении, изменило прогноз по долгосрочным депозитным рейтингам и рейтингу эмитента Акба банка на уровне Ba3 со «стабильного» на «позитивный».
Данный рейтинг соответствует суверенному рейтингу Республики Армения и в настоящее время является максимально возможным уровнем рейтинга, присваиваемого Moody’s в Армении.
Оценка была присвоена банку с учетом высокого качества активов, значительного запаса капитала, а также высоких показателей платежеспособности и ликвидности.
Moody’s также подчеркивает системную значимость Акба банка на финансовом рынке Армении, поскольку по объему активов банк продолжает входить в тройку крупнейших банков страны.