Միջազգային հեղինակավոր Moody’s վարկանիշային գործակալությունը, Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի հեռանկարի բարձրացմանը զուգահեռ, Ակբա բանկի երկարաժամկետ ավանդների և թողարկողի Ba3 վարկանիշների հեռանկարը կայունից փոխել է դրականի:
Այս վարկանիշը հավասար է Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշին և ներկայումս Moody’s-ի կողմից Հայաստանում տրվող հնարավոր ամենաբարձր մակարդակն է:
Գնահատականը բանկին շնորհվել է՝ հաշվի առնելով ակտիվների բարձր որակը, կապիտալի ամուր բուֆերը, ինչպես նաև վճարունակության և իրացվելիության բարձր ցուցանիշները:
Moody’s-ը նաև ընդգծում է Ակբա բանկի համակարգային նշանակությունը Հայաստանի ֆինանսական շուկայում, քանի որ բանկն ակտիվների ծավալով շարունակում է մնալ երկրի երեք խոշորագույն բանկերից մեկը:

Международное авторитетное рейтинговое агентство Moody’s, параллельно с повышением прогноза суверенного рейтинга Армении, изменило прогноз по долгосрочным депозитам и эмитенту Акба банка с «негативного» на «позитивный».
Этот рейтинг равен рейтингу Республики Армения и в настоящее время является самым высоким уровнем, который Moody’s присваивает в Армении.
Оценка была присвоена банку с учетом высокого качества активов, прочной капитализации, а также высоких показателей платежеспособности и ликвидности.
Moody’s также подчеркивает системное значение Акба банка на финансовом рынке Армении, так как банк по объему активов продолжает оставаться одним из трех крупнейших банков страны.