Moderna-ի բաժնետոմսերը Նուբար Աֆեյանի ղեկավարությամբ բարձրացել են 124%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Moderna բիոտեխնոլոգիական ընկերության բաժնետոմսերը ԱՄՆ-ում առևտրի մեկնարկին օգոստոսի 19-ին բարձրացել են 123.6%-ով՝ հասնելով $140.77-ի, ըստ առևտրային տվյալների: Ավելացել են նաև Merck դեղագործական ընկերության բաժնետոմսերը՝ 11.6%-ով, մինչև $150.85, հայտնում է Forbes.ru:
Երկու ընկերությունների բաժնետոմսերի գները բարձրացել են, երբ նրանք հայտնել են մելանոմայի դեմ պատվաստանյութի հաջող փորձարկումների մասին: Փորձարկվող մՌՆԹ պատվաստանյութը նվազեցրել է մաշկի քաղցկեղի կրկնության և տարածման ռիսկը Merck-ի դեղամիջոցի հետ համակցված:
Փորձարկմանը մասնակցել է ավելի քան 1100 հիվանդ, որոնց մոտ մելանոմայի բարձր ռիսկ էր կամ տարածված էր, և որոնցից քաղցկեղային բջիջները վիրահատական ճանապարհով հեռացվել էին: Սա մՌՆԹ պատվաստանյութի առաջին դեպքն է, երբ այն ցույց է տվել դրական արդյունք ուշ փուլում, գրում է Reuters-ը:
Ամփոփիչ արդյունքները Moderna-ի և Merck-ի համար ստեղծում են լավ պայմաններ կարգավորող մարմինների թույլտվություն ստանալու համար, նշել է William Blair վերլուծաբան Մայլզ Մինտերը: Նա նաև նշել է, որ սա դրական ազդանշան է պատվաստանյութի հետագա ուսումնասիրությունների համար այլ տեսակի քաղցկեղի դեպքում:
Ընկերությունները նախատեսում են սկսել բանակցություններ կարգավորող մարմինների հետ առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում, հայտնել է Merck-ի հետազոտական բաժնի ղեկավար Դին Լին CNBC-ի հետ զրույցում:
Փորձարկման արդյունքները հավանաբար կթուլացնեն ներդրողների մտահոգությունները երկու ընկերությունների երկարաժամկետ աճի աղբյուրների վերաբերյալ, գրում է Reuters-ը: Moderna-ն փնտրում է նոր աճի շարժիչներ կորոնավիրուսի պատվաստանյութից հետո, իսկ Merck-ը սպասում է Keytruda-ի վրա արտոնագրի պաշտպանությունը կորցնելուն մոտակա տասնամյակում:
Նուբար Աֆեյանը Moderna-ի համահիմնադիրն է և խորհրդի նախագահը: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2010 թվականին Flagship Pioneering ներդրումային ընկերության շրջանակներում, որի հիմնադիրն ու գլխավոր տնօրենը Աֆեյանն է: Flagship-ը մասնակցել է Moderna-ի գիտական գաղափարի ձևավորմանը, նրա մեկնարկին և սկզբնական ֆինանսավորմանը:
Նշենք, որ Աֆեյանը չի ղեկավարում Moderna-ի առօրյա գործունեությունը. ընկերության գլխավոր տնօրենն է Ստեֆան Բանսելը: Աֆեյանի դերը հիմնականում կապված է ռազմավարական կառավարման և խորհրդի աշխատանքների հետ:

Moderna's shares under Nubar Afeyan surged 124% on news of successful cancer vaccine trial
YEREVAN, August 19. /ARKA/. Shares of the biotechnology company Moderna surged 123.6% at the start of trading in the U.S. on August 19, reaching a peak of $140.77, according to trading data. Shares of pharmaceutical firm Merck also rose by 11.6%, to $150.85, Forbes.ru reports.
The stock prices of both companies soared after they announced successful trials of a melanoma vaccine. The experimental mRNA vaccine reduced the risk of recurrence and spread of skin cancer in combination with Merck's drug.
The study involved over 1,100 patients with high-risk or advanced melanoma, whose cancer cells were surgically removed. This is the first instance where an mRNA cancer vaccine has shown positive results in late-stage trials, Reuters writes.
Intermediate results of the mRNA vaccine study create favorable conditions for Moderna and Merck to obtain regulatory approval, noted William Blair analyst Miles Minter. He also stated that this is a positive signal for ongoing research into the vaccine's efficacy against other types of oncology. The companies expect to begin negotiations with regulators in the coming months, said Dean Li, head of Merck's research division, in an interview with CNBC.
The trial results are likely to alleviate investors' concerns about the long-term growth prospects of both companies, Reuters writes. Moderna is seeking new growth drivers following its coronavirus vaccine, while Merck anticipates losing patent protection on Keytruda by the end of this decade.
Nubar Afeyan is the co-founder and chairman of the board of Moderna. The company was established in 2010 under the venture firm Flagship Pioneering, founded and led by Afeyan. Flagship was involved in shaping Moderna's scientific concept, its launch, and initial funding.
However, Afeyan does not manage the day-to-day operations of Moderna; the company's CEO is Stéphane Bancel. Afeyan's role is primarily related to strategic management and board activities.