Moderna-ի բաժնետոմսերը Նուբար Աֆեյանի ղեկավարությամբ բարձրացել են 124%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Moderna բիոտեխնոլոգիական ընկերության բաժնետոմսերը ԱՄՆ-ում առևտրի մեկնարկին օգոստոսի 19-ին բարձրացել են 123.6%-ով՝ հասնելով $140.77-ի, ըստ առևտրային տվյալների: Ավելացել են նաև Merck դեղագործական ընկերության բաժնետոմսերը՝ 11.6%-ով, մինչև $150.85, հայտնում է Forbes.ru:
Երկու ընկերությունների բաժնետոմսերի գները բարձրացել են, երբ նրանք հայտնել են մելանոմայի դեմ պատվաստանյութի հաջող փորձարկումների մասին: Փորձարկվող մՌՆԹ պատվաստանյութը նվազեցրել է մաշկի քաղցկեղի կրկնության և տարածման ռիսկը Merck-ի դեղամիջոցի հետ համակցված:
Փորձարկմանը մասնակցել է ավելի քան 1100 հիվանդ, որոնց մոտ մելանոմայի բարձր ռիսկ էր կամ տարածված էր, և որոնցից քաղցկեղային բջիջները վիրահատական ճանապարհով հեռացվել էին: Սա մՌՆԹ պատվաստանյութի առաջին դեպքն է, երբ այն ցույց է տվել դրական արդյունք ուշ փուլում, գրում է Reuters-ը:
Ամփոփիչ արդյունքները Moderna-ի և Merck-ի համար ստեղծում են լավ պայմաններ կարգավորող մարմինների թույլտվություն ստանալու համար, նշել է William Blair վերլուծաբան Մայլզ Մինտերը: Նա նաև նշել է, որ սա դրական ազդանշան է պատվաստանյութի հետագա ուսումնասիրությունների համար այլ տեսակի քաղցկեղի դեպքում:
Ընկերությունները նախատեսում են սկսել բանակցություններ կարգավորող մարմինների հետ առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում, հայտնել է Merck-ի հետազոտական բաժնի ղեկավար Դին Լին CNBC-ի հետ զրույցում:
Փորձարկման արդյունքները հավանաբար կթուլացնեն ներդրողների մտահոգությունները երկու ընկերությունների երկարաժամկետ աճի աղբյուրների վերաբերյալ, գրում է Reuters-ը: Moderna-ն փնտրում է նոր աճի շարժիչներ կորոնավիրուսի պատվաստանյութից հետո, իսկ Merck-ը սպասում է Keytruda-ի վրա արտոնագրի պաշտպանությունը կորցնելուն մոտակա տասնամյակում:
Նուբար Աֆեյանը Moderna-ի համահիմնադիրն է և խորհրդի նախագահը: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2010 թվականին Flagship Pioneering ներդրումային ընկերության շրջանակներում, որի հիմնադիրն ու գլխավոր տնօրենը Աֆեյանն է: Flagship-ը մասնակցել է Moderna-ի գիտական գաղափարի ձևավորմանը, նրա մեկնարկին և սկզբնական ֆինանսավորմանը:
Նշենք, որ Աֆեյանը չի ղեկավարում Moderna-ի առօրյա գործունեությունը. ընկերության գլխավոր տնօրենն է Ստեֆան Բանսելը: Աֆեյանի դերը հիմնականում կապված է ռազմավարական կառավարման և խորհրդի աշխատանքների հետ:

ЕРЕВАН, 19 августа. /АРКА/. Акции биотехнологической компании Moderna на старте торгов в США 19 августа взлетели на 123,6%, до $140,77 на пике, следует из торговых данных. Растут в цене и бумаги фармацевтической фирмы Merck — на 11,6%, до $150,85, сообщает Forbes.ru.
Котировки обеих компаний взлетели после того, как они сообщили об успешных испытаниях вакцины от меланомы. Экспериментальная мРНК-вакцина снизила риск рецидива и распространения рака кожи в комбинации с препаратом Merck.
В исследовании приняли участие более 1100 пациентов с меланомой повышенного риска или распространившейся, у которых раковые клетки были удалены хирургическим путем. Это первый случай, когда мРНК-вакцина от рака показала положительный результат в исследовании на поздней стадии, пишет Reuters.
Промежуточные результаты исследования мРНК-вакцины создают для Moderna и Merck хорошие условия для получения одобрения регулирующих органов, отметил аналитик William Blair Майлз Минтер. Также, по его словам, это позитивный сигнал для продолжающихся исследований действия вакцины при других типах онкологии. Компании рассчитывают начать переговоры с регуляторами в ближайшие несколько месяцев, сообщил руководитель исследовательского подразделения Merck Дин Ли в разговоре с CNBC.
Результаты испытаний, вероятно, ослабят опасения инвесторов относительно долгосрочных источников роста двух компаний, пишет Reuters. Moderna ищет новые драйверы роста после своей вакцины от коронавируса, а Merck в конце нынешнего десятилетия ждет потеря патентной защиты на Keytruda.
Нубар Афеян — сооснователь и председатель совета директоров Moderna. Компания была создана в 2010 году в рамках венчурной компании Flagship Pioneering, основателем и гендиректором которой является Афеян. Flagship участвовала в формировании научной концепции Moderna, ее запуске и первоначальном финансировании.
При этом Афеян не руководит повседневной деятельностью Moderna: должность генерального директора компании занимает Стефан Бансель. Роль Афеяна связана прежде всего со стратегическим управлением и работой совета директоров.