Մոդայիկ մանրածախից կապիտալի շուկա. ML Fashion-ի 500 մլն դրամ արժեթղթերը ցուցակավորվել են AMX-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Մոդայիկ մանրածախում գործող «ML FASHION» ընկերության 500 մլն դրամ արժեթղթերը ցուցակավորվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում:
Բորսայում տեղի ունեցավ ավանդական «ժամանակի զանգ» արարողությունը, որը նշանավորեց ընկերության մուտքը կապիտալի շուկա:
ML FASHION-ի արժեթղթերի ընդհանուր номինալային ծավալը 500 մլն դրամ է, որոնք կներառվեն երկրորդային բորսայական Bbond ցուցակում: 5000 արժեթղթերի номինալային արժեքը կազմում է 100,000 դրամ, իսկ կուպոնային եկամտաբերությունը՝ 13%, ժամկետը՝ 36 ամիս:
Արժեթղթերի տեղաբաշխման կազմակերպիչը հանդիսանում է «Cube Invest» ներդրումային ընկերությունը:
«ML FASHION» ընկերության արժեթղթերի տեղաբաշխման ծրագիրը գրանցվել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահության որոշմամբ:
Հիմա ներդրողները կարող են մասնակցել ընկերության արժեթղթերի բորսայական առևտուրին:
Տնտեսության համար կարևոր քայլ
«Մենք ողջունում ենք այս քայլը, քանի որ մեր երկրում քիչ են մոդայի ոլորտի ընկերությունները, որոնք ներկայացված են կապիտալի շուկայում»,- ասաց AMX-ի գլխավոր տնօրեն Այք Եգանյանը:
Նա նշեց, որ հայկական ընկերությունների մեծ հետաքրքրություն կա ֆինանսավորում ներգրավելու այս եղանակով:
Արժեթղթերը որպես զարգացման և ընդլայնման գործիք
«Այս ընկերության համար սա նոր քայլ է, որը հնարավորություն է տալիս օգտվել ժամանակակից կապիտալի շուկայի առաջարկած գործիքներից»,- ասաց «ML FASHION» ընկերության խորհրդի նախագահ Եգիշե Դանիելյանը:
Նա հավելեց, որ արժեթղթերի միջոցով ներգրավված միջոցները կուղղվեն ընկերության ռազմավարական նպատակների իրականացմանը:
Cube Invest-ի մասին
«Cube Invest» -ը Հայաստանի առաջատար ներդրումային ընկերություններից մեկն է, որը մասնագիտանում է կապիտալի շուկաներում:

ЕРЕВАН, 27 августа. /АРКА/. Облигации компании «ML FASHION», действующей на армянском розничном рынке моды, прошли листинг на Фондовой бирже Армении:
На бирже состоялась традиционная церемония «удара в колокол», которая ознаменовала вход компании на рынок капитала:
Облигации ML FASHION общим номинальным объемом 500 млн. драмов будут включены во вторичный биржевой список Bbond. Номинальная стоимость 5000 облигаций составляет 100 000 драмов, купонная доходность – 13%, срок обращения – 36 месяцев:
Организатором размещения облигаций выступила инвестиционная компания «Cube Invest»:
Теперь инвесторы могут участвовать в биржевой торговле облигациями компании:
Важный для экономики шаг
«Мы приветствуем этот шаг, поскольку у нас мало компаний из сферы моды, представленных на рынке капитала»,- заявил генеральный директор AMX Айк Еганян:
Он отметил высокий интерес армянских компаний к привлечению финансирования таким способом:
Облигации как инструмент для развития и расширения
«Для компании это новый шаг, который дает ей возможность пользоваться современными инструментами рынка капитала, такими как облигации»,- сказал председатель совета «ML FASHION» Егише Даниелян:
Он отметил, что средства, привлеченные за счет облигаций, будут направлены на реализацию стратегических целей:
О компании «Cube Invest»
«Cube Invest» — одна из ведущих инвестиционных компаний Армении, специализирующаяся на рынках капитала: