Մոդայիկ մանրածախից կապիտալի շուկա. ML Fashion-ի 500 մլն դրամ արժեթղթերը ցուցակավորվել են AMX-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Մոդայիկ մանրածախում գործող «ML FASHION» ընկերության 500 մլն դրամ արժեթղթերը ցուցակավորվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում:
Բորսայում տեղի ունեցավ ավանդական «ժամանակի զանգ» արարողությունը, որը նշանավորեց ընկերության մուտքը կապիտալի շուկա:
ML FASHION-ի արժեթղթերի ընդհանուր номինալային ծավալը 500 մլն դրամ է, որոնք կներառվեն երկրորդային բորսայական Bbond ցուցակում: 5000 արժեթղթերի номինալային արժեքը կազմում է 100,000 դրամ, իսկ կուպոնային եկամտաբերությունը՝ 13%, ժամկետը՝ 36 ամիս:
Արժեթղթերի տեղաբաշխման կազմակերպիչը հանդիսանում է «Cube Invest» ներդրումային ընկերությունը:
«ML FASHION» ընկերության արժեթղթերի տեղաբաշխման ծրագիրը գրանցվել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահության որոշմամբ:
Հիմա ներդրողները կարող են մասնակցել ընկերության արժեթղթերի բորսայական առևտուրին:
Տնտեսության համար կարևոր քայլ
«Մենք ողջունում ենք այս քայլը, քանի որ մեր երկրում քիչ են մոդայի ոլորտի ընկերությունները, որոնք ներկայացված են կապիտալի շուկայում»,- ասաց AMX-ի գլխավոր տնօրեն Այք Եգանյանը:
Նա նշեց, որ հայկական ընկերությունների մեծ հետաքրքրություն կա ֆինանսավորում ներգրավելու այս եղանակով:
Արժեթղթերը որպես զարգացման և ընդլայնման գործիք
«Այս ընկերության համար սա նոր քայլ է, որը հնարավորություն է տալիս օգտվել ժամանակակից կապիտալի շուկայի առաջարկած գործիքներից»,- ասաց «ML FASHION» ընկերության խորհրդի նախագահ Եգիշե Դանիելյանը:
Նա հավելեց, որ արժեթղթերի միջոցով ներգրավված միջոցները կուղղվեն ընկերության ռազմավարական նպատակների իրականացմանը:
Cube Invest-ի մասին
«Cube Invest» -ը Հայաստանի առաջատար ներդրումային ընկերություններից մեկն է, որը մասնագիտանում է կապիտալի շուկաներում:

YEREVAN, August 27. /ARKA/. The bonds of ML FASHION, operating in the Armenian fashion retail market, have been listed on the Armenian Stock Exchange:
A traditional 'bell ringing' ceremony took place at the exchange to mark the company's entry into the capital market:
The bonds of ML FASHION, with a total nominal volume of 500 million drams, will be included in the secondary exchange list Bbond. The nominal value of 5,000 bonds is 100,000 drams, with a coupon yield of 13% and a maturity period of 36 months:
The placement of the bonds was organized by the investment company Cube Invest:
Investors can now participate in the exchange trading of the company's bonds:
An Important Step for the Economy
“We welcome this step as there are few fashion companies represented in the capital market,” said AMX CEO Aik Eganian:
He noted a high interest from Armenian companies in attracting financing in this way:
Bonds as a Tool for Development and Expansion
“For the company, this is a new step that allows it to utilize modern capital market instruments such as bonds,” said the chairman of the board of ML FASHION, Egishe Danielyan:
He noted that the funds raised through the bonds will be directed towards achieving strategic goals: