Մինեկոնոմիկայի արձագանքը միջազգային ցուցահանդեսին մասնակցելու արգելքի վերաբերյալ
Մինեկոնոմիկայի նախարարությունը արձագանքել է "Արմենական-չինական գործընկերության կենտրոն" ՀԿ-ի հայտարարությանը, ըստ որի, նախարարությունը խոչընդոտում է իրենց մասնակցությունը "CIIE" միջազգային ցուցահանդեսին:
Նախարարությունը նշել է, որ տարիներ շարունակ ապահովում է Հայաստանի մասնակցությունը Չինաստանի միջազգային ներմուծման ցուցահանդեսին (CIIE) միասնական ազգային տաղավարով: 2023-2025 թվականներին ՀԿ-ն մասնակցել է ցուցահանդեսին նախարարության աջակցությամբ:
2025 թվականի ցուցահանդեսի նախապատրաստական փուլում նախարարությունը տեղեկացել է, որ կազմակերպությունը նախատեսում է մասնակցել առանձին (կոմերցիոն) տաղավարով, ինչը արգելված է նախարարի հրամանով:
Նախարարությունը ընդգծել է, որ բոլոր կազմակերպությունները պետք է խստորեն հետևեն սահմանված պահանջներին:

Министерство экономики РА отреагировало на заявление НПО "Армянско-китайский центр партнерства" о том, что министерство препятствует его участию в Международной выставке импорта "CIIE".
Ведомство отметило, что на протяжении многих лет обеспечивает участие Республики Армения в Китайской международной выставке импорта (CIIE) с единым национальным павильоном. В рамках этой программы НПО "Армянско-китайский центр партнерства" при поддержке Министерства участвовало в выставке в составе национального павильона в 2023-2025 годах.
По информации, полученной Министерством в ходе подготовительного этапа выставки 2025 года, организация планировала участвовать с отдельным (коммерческим) павильоном, что не допускается приказом министра экономики Республики Армения.
Министерство подчеркнуло, что участие всех организаций в программах подразумевает строгое соблюдение установленных требований.