Միջազգային դատարաններում ՀՀ շահերի պաշտպանության ծախսերը կտրուկ աճել են
«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է 2026թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը:
• 2026թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ տնտեսական ակտիվությունն աճել է 7.9%-ով, սակայն աճի կառուցվածքը մտահոգիչ է: ծառայությունները, արդյունաբերությունն ու շինարարությունը եղել են հիմնական շարժիչները, մինչդեռ գյուղատնտեսությունում գրանցվել է 11.9% անկում:
• Արտաքին առևտրի բացասական հաշվեկշիռը վատթարացել է 21.6%-ով: արտահանումը նվազել է 6.7%-ով, ներմուծումը աճել է 4%-ով:
• Պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 1,643.2 մլրդ դրամ: նախորդ տարվա համեմատ 14.7%-ով ավել:
• Ծախսերի կատարողականը 83.2% է: թերակատարվել են 317.4 մլրդ դրամով:
• Միջազգային դատարաններում ՀՀ շահերի պաշտպանության ծախսերը աճել են 41.9%-ով: հասնելով 2.7 մլրդ դրամի:
Այս վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ պետական ծախսերի թերակատարման պայմաններում, բյուջեի եկամուտների գերակատարումը չի կարող ապահովել կայուն տնտեսական զարգացումը:

Фонд «ЛУЙС» проанализировал отчет о выполнении государственного бюджета Армении за первое полугодие 2026 года:
- Экономическая активность Армении выросла на 7.9% в первом полугодии 2026 года, однако структура роста вызывает беспокойство: основными двигателями стали услуги, промышленность и строительство, в то время как сельское хозяйство показало снижение на 11.9%.
- Отрицательное сальдо внешней торговли ухудшилось на 21.6%: экспорт снизился на 6.7%, импорт увеличился на 4%.
- Доходы государственного бюджета составили 1,643.2 млрд драм: на 14.7% больше по сравнению с прошлым годом.
- Исполнение расходов составило 83.2%: недовыполнение составило 317.4 млрд драм.
- Расходы на защиту интересов Армении в международных судах возросли на 41.9%: достигнув 2.7 млрд драм.
Этот анализ показывает, что недовыполнение государственных расходов в условиях превышения доходов бюджета не может обеспечить устойчивое экономическое развитие.