ՄԻԴ-ի ղեկավարությունը՝ 2023 թվականի վերջին Միգրացիոն և քաղաքացիական ծառայությունների բոլոր ստորաբաժանումները թվայնացվելու են
Լուրեր | 2026/08/30 09:01
Միգրացիոն ծառայությունների թվայնացումը կբարելավի պետական ծառայությունները
Հայաստանի Հանրապետության ՄԻԴ-ի ղեկավար Արփինե Սարկիսյանը հայտարարել է, որ մինչև տարվա վերջ Միգրացիոն և քաղաքացիական ծառայությունների բոլոր ստորաբաժանումները կթվայնացվեն: Այս մասին նա ասաց աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում, որտեղ մասնակցում էին նաև Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ժամանակավոր ղեկավար Նելի Դավթյանը և ծառայության ներկայացուցիչները:
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել է բնակության իրավունքների տրամադրման հայտերի ընդունման և դրանց մշակման համար նախատեսված առցանց հարթակի նախնական տարբերակը: Նոր հարթակի ներդրումը պայմանավորված է "Արտասահմանցիների մասին" օրենքում կատարված փոփոխություններով, ըստ որոնց, նոյեմբերի 1-ից սկսած, Հայաստանի Հանրապետությունում բնակության իրավունք ստանալու գործընթացի շրջանակներում մատուցվող ծառայությունները թվայնացվելու են:
Նոր ծրագրային լուծումների ներդրմամբ նախատեսվում է թվայնացնել ոչ միայն հայտերի ներկայացման գործընթացը, այլև դրանց հետագա մշակումը և վարչական ընթացակարգերի իրականացումը: Սարկիսյանը ընդգծել է, որ թվայնացումը պետք է իրականացվի ոչ միայն տեխնիկական մակարդակում, այլև պետք է ուղեկցվի ծառայությունների տրամադրման գործընթացի վերանայմամբ:

Глава МВД Армении: Все подразделения Миграционной и гражданской службы будут оцифрованы к концу года
Новости | 2026/08/30 09:01
Цифровизация миграционных служб улучшит государственные услуги
Министр внутренних дел Армении Арпине Саркисян сообщила, что все подразделения Миграционной и гражданской службы будут оцифрованы к концу года. Об этом она заявила на рабочем совещании с участием исполняющей обязанности руководителя Службы миграции и гражданства Нелли Давтян и представителей службы:
На совещании была представлена предварительная версия онлайн-платформы, предназначенной для приема заявлений на выдачу видов на жительство и цифровизации их обработки. Внедрение новой платформы обусловлено поправками к Закону "Об иностранцах", согласно которым с 1 ноября будут цифровизированы услуги, предоставляемые в рамках процедур получения вида на жительство в Республике Армения:
Саркисян подчеркнула, что цифровизация должна проводиться не только на техническом уровне, но и сопровождаться пересмотром процесса предоставления услуг с целью их максимального упрощения и ориентации на гражданина.