Միացյալ Նահանգները շարունակում է լիովին հանձնառու լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը, այսօր հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն: Պետդեպը տարածած հաղորդագրությունում հիշեցնում է, որ մեկ տարի առաջ այս օրը նախագահ Թրամփը խաղաղություն հաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Սպիտակ տանը հյուրընկալելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ներկա գտնվելով նրանց կողմից պատմական համատեղ հռչակագրի ստորագրմանը:
«Այս հռչակագիրը վերջ դրեց Հարավային Կովկասում տասնամյակներ տևած հակամարտությանը և մեկնարկեց «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախաձեռնությունը»,- ասված է Պետդեպի հայտարարությունում:
ԱՄՆ Պետքարտուղարը նշել է, որ վերջին տասներկու ամիսների ընթացքում Միացյալ Նահանգները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ համատեղ աշխատել է այդ խոստումն առաջընթացի վերածելու համար:
Ռուբիոն նշել է, որ TRIPP-ը, որը նախատեսված է երկաթուղային, ավտոմոբիլային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքների արդիականացման համար, աստիճանաբար վերածվում է իրականության:
«Հայաստանում արդեն մեկնարկել են երկաթուղու ինժեներական հետազոտությունները, իսկ Ադրբեջանը մոտենում է դեպի Հայաստան միացվող ավտոմայրուղու և երկաթուղու շինարարության ավարտին»,- ասել է Մարկո Ռուբիոն:
ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է, որ «խաղաղությունը ճանապարհ է բացել Միացյալ Նահանգների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ընդլայնման համար, ինչը կնպաստի երեք երկրների տնտեսական բարգավաճմանը»:

The United States Remains Fully Committed to Cooperation with Armenia and Azerbaijan
The United States remains fully committed to cooperation with Armenia and Azerbaijan, stated U.S. Secretary of State Marco Rubio today. The State Department's statement recalls that one year ago on this day, President Trump established peace between Armenia and Azerbaijan by hosting Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan at the White House and being present at the signing of their historic joint declaration.
"This declaration ended decades of conflict in the South Caucasus and launched the 'Trump Path to International Peace and Prosperity' (TRIPP) initiative," the State Department's statement said.
The U.S. Secretary of State noted that over the past twelve months, the United States has worked together with Armenia and Azerbaijan to turn that promise into progress.
Rubio noted that TRIPP, which is intended for the modernization of rail, road, energy, and digital infrastructure, is gradually becoming a reality.
"Engineering studies for the railway have already begun in Armenia, while Azerbaijan is nearing completion of the construction of the highway and railway connecting it to Armenia," said Marco Rubio.
The U.S. Secretary of State emphasized that "peace has opened the way for the expansion of relations between the United States, Armenia, and Azerbaijan, which will contribute to the economic prosperity of all three countries."