Միացյալ Նահանգները շարունակում է լիովին հանձնառու լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը, այսօր հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն: Պետդեպը տարածած հաղորդագրությունում հիշեցնում է, որ մեկ տարի առաջ այս օրը նախագահ Թրամփը խաղաղություն հաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Սպիտակ տանը հյուրընկալելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ներկա գտնվելով նրանց կողմից պատմական համատեղ հռչակագրի ստորագրմանը:
«Այս հռչակագիրը վերջ դրեց Հարավային Կովկասում տասնամյակներ տևած հակամարտությանը և մեկնարկեց «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախաձեռնությունը»,- ասված է Պետդեպի հայտարարությունում:
ԱՄՆ Պետքարտուղարը նշել է, որ վերջին տասներկու ամիսների ընթացքում Միացյալ Նահանգները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ համատեղ աշխատել է այդ խոստումն առաջընթացի վերածելու համար:
Ռուբիոն նշել է, որ TRIPP-ը, որը նախատեսված է երկաթուղային, ավտոմոբիլային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքների արդիականացման համար, աստիճանաբար վերածվում է իրականության:
«Հայաստանում արդեն մեկնարկել են երկաթուղու ինժեներական հետազոտությունները, իսկ Ադրբեջանը մոտենում է դեպի Հայաստան միացվող ավտոմայրուղու և երկաթուղու շինարարության ավարտին»,- ասել է Մարկո Ռուբիոն:
ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է, որ «խաղաղությունը ճանապարհ է բացել Միացյալ Նահանգների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ընդլայնման համար, ինչը կնպաստի երեք երկրների տնտեսական բարգավաճմանը»:

Соединенные Штаты продолжают полностью привержены сотрудничеству с Арменией и Азербайджаном, заявил сегодня госсекретарь США Марко Рубио. В сообщении Госдепартамента напоминается, что ровно год назад в этот день президент Трамп установил мир между Арменией и Азербайджаном, пригласив президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Николая Пашиняна в Белый дом и присутствуя на подписании ими исторического совместного заявления.
«Это заявление положило конец многолетнему конфликту в Южном Кавказе и положило начало инициативе «Трампова дорога к международному миру и процветанию» (TRIPP)», - говорится в заявлении Госдепа.
Госсекретарь США отметил, что за последние двенадцать месяцев Соединенные Штаты совместно с Арменией и Азербайджаном работали над тем, чтобы превратить это обещание в реальность.
Рубио отметил, что TRIPP, который предназначен для модернизации железнодорожной, автомобильной, энергетической и цифровой инфраструктуры, постепенно становится реальностью.
«В Армении уже начались инженерные исследования железной дороги, а Азербайджан приближается к завершению строительства автодороги и железной дороги, соединяющей его с Арменией», - сказал Марко Рубио.
Госсекретарь США подчеркнул, что «мир открыл путь к расширению отношений между Соединенными Штатами, Арменией и Азербайджаном, что будет способствовать экономическому процветанию трех стран».