Միացյալ Նահանգների արտաքին գործերի նախարարության Հարավային և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով օգնական Փոլ Կապուրի հետ հանդիպման ընթացքում Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Երմեկ Կոշերբաևը քննարկել է երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները։ ԱՄՆ-ն պատրաստակամություն է հայտնել զարգացնել համագործակցությունը Ղազախստանի հետ, հատկապես ուշադրություն դարձնելով Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի նախաձեռնությանը՝ ստեղծելու Միջազգային ջրային կազմակերպությունը որպես ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև 2026 թվականի վերջում Մայամիում կայանալիք G20 գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, որտեղ Տոկաևը նախատեսում է մասնակցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով։

В ходе встречи министра иностранных дел Казахстана Ермека Кошербаева с помощником госсекретаря США по вопросам Южной и Центральной Азии Полом Капури обсуждались возможности двустороннего сотрудничества. США выразили готовность развивать сотрудничество с Казахстаном, уделяя особое внимание инициативе президента Казахстана Касима-Жомарта Токаева по созданию Международной водной организации как специализированного агентства ООН.
На встрече также обсуждались подготовительные работы к саммиту G20, который состоится в Майами в конце 2026 года, на который Токаев планирует приехать по приглашению президента США Дональда Трампа.